Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Wanshu - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Wanshu

znak yan (jap. en) = lastovička znak shou = ruky
znak yan (jap. en) = lastovička jap. znak hi = let

Pomenovanie kata :

Yanshou, Yanshu, Wanshu, Enpi.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Lastovičie ruky". V 30-tych rokoch premenoval Gichin Fukakoshi (1868-1957) kata Wanshu na Enpi. Japonský názov Enpi možno preložiť ako "Let lastovičky" či "Letiaca lastovička".

Nakoľko sa presný zápis kanji znakov nedochoval môžeme sa stretnúť ešte aj s viacerými názvami, ktoré do veľkej miery závisia od jazyka v akom sa názov kata Wanshu prekladá. Majster Ryusho Sakagami (1915-1993) (Itosu Kai) vo svojej knihe Karate-do Kata Taikan použil znaky, ktoré v preklade znamenajú "Dokonalé ruky". Majster Shoshin Nagamine (1907-1997) (Matsubayashi ryu) použil zasa zápis znakov, ktorý by sa dal preložiť ako "Veslo vo vode".

História :

Pôvod kata Wanshu treba pravdepodobne hľadať v Číne. Wanshu je veľmi stará kata neistého pôvodu. Dodnes nie je známe, či bola kata Wanshu prenesená z čínskeho Chuan Fa alebo či vznikla až na Okinave, na základe techník vyučovaných čínskym vyslancom Wang Ji. Autor tejto kata je neznámy.

V podstate koluje len jeden príbeh ako sa kata Wanshu dostala z Číny na Okinavu. Zásluhu na jej prenesení má 17. čínsky vyslanec (sappushi) na Okinave, menom Wang Ji. /Sappushi - okinavské označenie pre zvláštneho vyslanca čínskeho cisárskeho dvora, nie je to meno/. Sappushi Wang Ji pricestoval na Okinavu v roku 1863 a údajne sa na Okinave zdržal len 6 mesiacov.

Na Okinave sa táto kata šírila najskôr v Tomari te kruhoch, odkiaľ sa preniesla aj do Shuri te. V týchto systémoch podľahla viacerým zmenám a tak sa dnes cvičí vo viacerých verziách. Sappushi Wang Ji predal pravdepodobne túto kata najskôr na majstra Sanaeda, ale rozšírila sa predovšetkým zásluhou majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898). Shuri-te verzia bola vytvorená pravdepodobne majstrom Anko Itosu (1831-1916). Niektoré zdroje uvádzajú autora tejto kata aj majstra Sokon Matsumuru (1792-1896). Mnohí veria, že kata bola oveľa dlhšia, pričom zmenu vykonal majster Itosu alebo Kyan. Chotoku Kyan (1870-1945) sa naučil túto kata v roku 1901 od majstra Maeda, ktorý bol žiakom majstra Matsumoru. Majster Kyan predal kata Wansu ďalej na majstra Shoshin Nagamine (1907-1997), ktorý založil Matsubayashi ryu. Dnešná shotokan verzia tejto kata je rozšírenou verziou majstra Itosu. Napriek tomu nie je dostatočne objasnené, či sa Tomari a Shuri verzie rozvíjali nezávisle na sebe v tom istom období alebo následne za sebou.

Wang Ji (Wang Xiu):

Wang Ji pochádzal pôvodne z Xiuning v Anhui (západ strednej Číny) a bol vyšším úradníkom pre Han Lin Yuan, na dôležitom vládnom poste. Ak sa chcel niekto stať vysokým štátnym úradníkom musel prejsť množstvom štátnych skúšok. Prípravou na túto skúšku bolo aj vzdelávanie sa v oblasti bojových umení. Takže možno predpokladať, že bol oboznámený z niektorými druhmi Quan Fa z Anhui, klasifikované do severného boxu, zatiaľ čo techniky okinavskej Wanshu sú čisto južnej povahy. Preto je viac než pravdepodobné, že kata Wanshu podľahla istým zmenám ešte v regióne Tomari. Udáva sa, že Sappushi Wang Ji údajne vyučoval aj shaolinský štýl Bieleho žeriava (Bai He Chuan).

Verzie :

V súčasnosti poznáme najmenej tri verzie kata Wanshu.

Wanshu z Matsubayashi ryu:
Táto verzia sa začína pokľakom do ľavej strany. Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v kosa dachi. Táto verzia obsahuje aj niekoľkokrát sa opakujúci postoj shiko dachi s morote gedan uke. Po majstrovi Shoshin Nagamine (1907-1997) je známa technika kakushi-ken nazývaná aj "utajený úder" (skrytá päsť). Kata neobsahuje žiadny kop a je zakončená technikou kata garuma, po ktorej nasleduje otočka a dva kroky v neko ashi dachi so shuto uke.

Wanshu zo Shito ryu:
Táto verzia sa nezačína pokľakom, ale s gedan barai v neko ashi dachi smerom vpred. Postoj neko ashi dachi je charakteristický pre túto verziu kata Wanshu. Kata neobsahuje žiadny kop. Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v kosa dachi. Z techník stojí ešte za spomenutie 3x kryt vykonávaný obomi rukami - yoko uke a gedan barai (známe aj s kata Pinan Sandan) vykonávaný zatvorenými rukami. V závere kata sa nevykonáva typická technika kata garuma, ale len akási otočka, ktorej predchádzajú techniky gedan barai a age uke. Po otočke nasledujú dve typické techniky shuto uke, ako inak v neko ashi dachi.

Wanshu :
Túto verziu kata Wanshu som našiel fotograficky zdokumentovanú na stránkach Karate klubu Bushido Rostock. Kata nezačína pokľakom, ale len ukročením vľavo do kiba dachi s gedan barai. Z postojov, ktoré využíva, sa tu nachádzajú kiba dachi, kokutsu dachi a neko ashi dachi. Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v kosa dachi. Táto verzia obsahuje jeden kop - mae geri. V závere kata nájdeme sled techník, ktoré by mohli predstavovať hod kata garuma, pričom tu tento pohyb charakterizuje postoj na jednej nohe so zdvihnutou rukou. V závere kata nájdeme dve techniky shuto uke vykonávané v postojoch kokutsu dachi.

Enpi zo smeru Shotokan:
Táto verzia sa začína pokľakom v priamom smere. Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v postojoch kosa dachi a kokutsu dachi (okinavská podoba tohto postoja). Z postojov v kata prevládajú kokutsu dachi a kiba dachi. Z techník stojí ešte za spomenutie 3x vykonávaný kryt otvorenými rukami - yoko uke a gedan barai či už "zabudnutý" úder päsťou kakushi cuki. V závere kata sa nachádza technika hodu kata garuma, no namiesto otočky sa tu vykonáva náročná skoková technika, pričom ihneď po dopade sa vykonávajú techniky shuto uke v postojoch kokutsu dachi.

Je zrejmé, že sa jednotlivé verzie tejto kata navzájom ovplyvňovali a obsahujú spoločné techniky. Taktiež je možné, že by skutočne kata Wankan (Matsukaze), Wanshu (Enpi) a Wando (Wanduan) mohli byť spriaznené kata, všetky z regiónu mesta Tomari.

Technická charakteristika :

Kata Wanshu/Enpi sa cvičí veľmi dynamicky a techniky sú vykonávané s maximálnou možnou rýchlosťou. Enbusen kata Wanshu je kríž, u kata Enpi má enbusen tvar písmena L. Pre všetky verzie je spoločný záver kata, kde sa rôznym spôsobom vykonáva hod kata garuma. Charakteristickou kombináciou kata Wanshu/Enpi je kombinácia vykonávaná najčastejšie v kosa dachi, ktorej úlohou sú nielen bloky či údery na veľmi blízku vzdialenosť, ale aj finálny úder tetsui uchi (kladivový úder) cielený na kolenný kĺb či genitálie súpera.

Kata Wanshu (Enpi) sa vyznačuje hlbokými klesaniami (úvodný pokľak, postoje kosa dachi) a viacerí majstri vyvodzujú z týchto pohybov aj samotný názov kata. Malo by to byť práve časté striedanie pásiem útokov, čo pripomína let lastovičky. V Shito ryu verzii sú jednou rukou často v neko ashi dachi vykonávané techniky shuto gedan barai + shuto uke, ktoré môžu taktiež symbolizovať kolísavý let lastovičky.

Dnes už nedokážeme s úplnou určitosťou povedať, či kata Wanshu bola pomenovaná po pohyboch lastovičky alebo po mene čínskeho vyslanca. No s určitosťou môžeme povedať, že pohyby lastovičky obsahuje viacero bojových štýlov vrátane systému Hsing-I či shaolinského Chuan Fa.

majster Ryusho Sakagami (1915-1993) - Itosu Kai
Ryusho Sakagami (1915-1993) - Itosu Kai

Kata Wanshu sa cvičí v štýloch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Isshin ryu a Shotokan. V štýle Goshin ryu sa cvičí kata Wansho Sho. Viacero majstrov Tomari te vyučujú kata Wanshu vo verziách Dai a Sho.

Použitá literatúra :

www.24fightingchickens.com
www.matsubayashi-ryu.com
www.bushido-kai.net
www.kcdw.de
www.bushido-rostock.de

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.5
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc