www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Yanshou, Yanshu, Wanshu, Enpi.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Lastovičie ruky". V 30-tych rokoch premenoval Gichin Fukakoshi (1868-1957) kata Wanshu na Enpi. Japonský názov Enpi možno preložiť ako "Let lastovičky" či "Letiaca lastovička".
Nakoľko sa presný zápis kanji znakov nedochoval môžeme sa stretnúť ešte aj s viacerými názvami, ktoré do veľkej miery závisia od jazyka v akom sa názov kata Wanshu prekladá. Majster Ryusho Sakagami (1915-1993) (Itosu Kai) vo svojej knihe Karate-do Kata Taikan použil znaky, ktoré v preklade znamenajú "Dokonalé ruky". Majster Shoshin Nagamine (1907-1997) (Matsubayashi ryu) použil zasa zápis znakov, ktorý by sa dal preložiť ako "Veslo vo vode".
Pôvod kata Wanshu treba pravdepodobne hľadať v Číne. Wanshu je veľmi stará kata neistého pôvodu. Dodnes nie je známe, či bola kata Wanshu prenesená z čínskeho Chuan Fa alebo či vznikla až na Okinave, na základe techník vyučovaných čínskym vyslancom Wang Ji. Autor tejto kata je neznámy.
V podstate koluje len jeden príbeh ako sa kata Wanshu dostala z Číny na Okinavu. Zásluhu na jej prenesení má 17. čínsky vyslanec (sappushi) na Okinave, menom Wang Ji. /Sappushi - okinavské označenie pre zvláštneho vyslanca čínskeho cisárskeho dvora, nie je to meno/. Sappushi Wang Ji pricestoval na Okinavu v roku 1863 a údajne sa na Okinave zdržal len 6 mesiacov.
Na Okinave sa táto kata šírila najskôr v Tomari te kruhoch, odkiaľ sa preniesla aj do Shuri te. V týchto systémoch podľahla viacerým zmenám a tak sa dnes cvičí vo viacerých verziách. Sappushi Wang Ji predal pravdepodobne túto kata najskôr na majstra Sanaeda, ale rozšírila sa predovšetkým zásluhou majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898). Shuri-te verzia bola vytvorená pravdepodobne majstrom Anko Itosu (1831-1916). Niektoré zdroje uvádzajú autora tejto kata aj majstra Sokon Matsumuru (1792-1896). Mnohí veria, že kata bola oveľa dlhšia, pričom zmenu vykonal majster Itosu alebo Kyan. Chotoku Kyan (1870-1945) sa naučil túto kata v roku 1901 od majstra Maeda, ktorý bol žiakom majstra Matsumoru. Majster Kyan predal kata Wansu ďalej na majstra Shoshin Nagamine (1907-1997), ktorý založil Matsubayashi ryu. Dnešná shotokan verzia tejto kata je rozšírenou verziou majstra Itosu. Napriek tomu nie je dostatočne objasnené, či sa Tomari a Shuri verzie rozvíjali nezávisle na sebe v tom istom období alebo následne za sebou.
Wang Ji pochádzal pôvodne z Xiuning v Anhui (západ strednej Číny) a bol vyšším úradníkom pre Han Lin Yuan, na dôležitom vládnom poste. Ak sa chcel niekto stať vysokým štátnym úradníkom musel prejsť množstvom štátnych skúšok. Prípravou na túto skúšku bolo aj vzdelávanie sa v oblasti bojových umení. Takže možno predpokladať, že bol oboznámený z niektorými druhmi Quan Fa z Anhui, klasifikované do severného boxu, zatiaľ čo techniky okinavskej Wanshu sú čisto južnej povahy. Preto je viac než pravdepodobné, že kata Wanshu podľahla istým zmenám ešte v regióne Tomari. Udáva sa, že Sappushi Wang Ji údajne vyučoval aj shaolinský štýl Bieleho žeriava (Bai He Chuan).
V súčasnosti poznáme najmenej tri verzie kata Wanshu.
Wanshu z Matsubayashi ryu:
Táto verzia sa začína pokľakom do ľavej strany. Kombinácia charakteristická pre kata
Wanshu
sa tu vykonáva v kosa dachi. Táto verzia obsahuje aj niekoľkokrát sa opakujúci postoj shiko
dachi s morote gedan uke. Po majstrovi Shoshin Nagamine (1907-1997) je známa technika
kakushi-ken nazývaná aj "utajený úder" (skrytá päsť). Kata neobsahuje žiadny kop a je
zakončená technikou kata garuma, po ktorej nasleduje otočka a dva kroky v neko ashi
dachi so
shuto uke.
Wanshu zo Shito ryu:
Táto verzia sa nezačína pokľakom, ale s gedan barai v neko ashi dachi smerom vpred.
Postoj
neko ashi dachi je charakteristický pre túto verziu kata Wanshu. Kata neobsahuje žiadny
kop.
Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v kosa dachi. Z techník stojí
ešte
za spomenutie 3x kryt vykonávaný obomi rukami - yoko uke a gedan barai (známe aj s kata
Pinan
Sandan) vykonávaný zatvorenými rukami. V závere kata sa nevykonáva typická technika
kata
garuma, ale len akási otočka, ktorej predchádzajú techniky gedan barai a age uke. Po
otočke
nasledujú dve typické techniky shuto uke, ako inak v neko ashi dachi.
Wanshu :
Túto verziu kata Wanshu som našiel fotograficky zdokumentovanú na stránkach Karate
klubu
Bushido Rostock. Kata nezačína pokľakom, ale len ukročením vľavo do kiba dachi s gedan
barai.
Z postojov, ktoré využíva, sa tu nachádzajú kiba dachi, kokutsu dachi a neko ashi dachi.
Kombinácia charakteristická pre kata Wanshu sa tu vykonáva v kosa dachi. Táto verzia
obsahuje
jeden kop - mae geri. V závere kata nájdeme sled techník, ktoré by mohli predstavovať hod
kata garuma, pričom tu tento pohyb charakterizuje postoj na jednej nohe so zdvihnutou
rukou.
V závere kata nájdeme dve techniky shuto uke vykonávané v postojoch kokutsu dachi.
Enpi zo smeru Shotokan:
Táto verzia sa začína pokľakom v priamom smere. Kombinácia charakteristická pre kata
Wanshu
sa tu vykonáva v postojoch kosa dachi a kokutsu dachi (okinavská podoba tohto postoja).
Z
postojov v kata prevládajú kokutsu dachi a kiba dachi. Z techník stojí ešte za spomenutie 3x
vykonávaný kryt otvorenými rukami - yoko uke a gedan barai či už "zabudnutý" úder päsťou
kakushi cuki. V závere kata sa nachádza technika hodu kata garuma, no namiesto otočky
sa tu
vykonáva náročná skoková technika, pričom ihneď po dopade sa vykonávajú techniky
shuto uke v
postojoch kokutsu dachi.
Je zrejmé, že sa jednotlivé verzie tejto kata navzájom ovplyvňovali a obsahujú spoločné techniky. Taktiež je možné, že by skutočne kata Wankan (Matsukaze), Wanshu (Enpi) a Wando (Wanduan) mohli byť spriaznené kata, všetky z regiónu mesta Tomari.
Kata Wanshu/Enpi sa cvičí veľmi dynamicky a techniky sú vykonávané s maximálnou možnou rýchlosťou. Enbusen kata Wanshu je kríž, u kata Enpi má enbusen tvar písmena L. Pre všetky verzie je spoločný záver kata, kde sa rôznym spôsobom vykonáva hod kata garuma. Charakteristickou kombináciou kata Wanshu/Enpi je kombinácia vykonávaná najčastejšie v kosa dachi, ktorej úlohou sú nielen bloky či údery na veľmi blízku vzdialenosť, ale aj finálny úder tetsui uchi (kladivový úder) cielený na kolenný kĺb či genitálie súpera.
Kata Wanshu (Enpi) sa vyznačuje hlbokými klesaniami (úvodný pokľak, postoje kosa dachi) a viacerí majstri vyvodzujú z týchto pohybov aj samotný názov kata. Malo by to byť práve časté striedanie pásiem útokov, čo pripomína let lastovičky. V Shito ryu verzii sú jednou rukou často v neko ashi dachi vykonávané techniky shuto gedan barai + shuto uke, ktoré môžu taktiež symbolizovať kolísavý let lastovičky.
Dnes už nedokážeme s úplnou určitosťou povedať, či kata Wanshu bola pomenovaná po pohyboch lastovičky alebo po mene čínskeho vyslanca. No s určitosťou môžeme povedať, že pohyby lastovičky obsahuje viacero bojových štýlov vrátane systému Hsing-I či shaolinského Chuan Fa.
Ryusho Sakagami (1915-1993) - Itosu Kai
Kata Wanshu sa cvičí v štýloch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Isshin ryu a Shotokan. V štýle Goshin ryu sa cvičí kata Wansho Sho. Viacero majstrov Tomari te vyučujú kata Wanshu vo verziách Dai a Sho.
www.24fightingchickens.com
www.matsubayashi-ryu.com
www.bushido-kai.net
www.kcdw.de
www.bushido-rostock.de