www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Wankan, Wankuan, Ohkan, Okan, Matsukaze, Shofu, Shiofu, Hito (Hiko).
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Kráľovská koruna" alebo "Kráľova koruna".
Názov kata Wankan je odvodený od prvých troch techník. Prvý a druhý pohyb pri pohľade spredu, tvarujú dve strany čelenky koruny. Pri pohľade na postavenie ramien vykonávajúce kakiwake uke. Tretí pohyb, pri troche fantázie by mohol byť stredom koruny.
Japonská výslovnosť čínskeho slova Wankan znie približne Ohkan. Názov Matsukaze sa prekladá ako "Píniový vietor", "Vietor v píniách", "Ten kto fúka do borovice" či ako "Šumenie pínií". Gichin Funakoshi (1868-1957) zakladateľ smeru Shotokan sa pokúsil zaviesť ešte ďalšie dva názvy tejto kata. Boli to Shofu a Hito. Shofu sa prekladá ako "Píniový vietor". Hito sa zasa prekladá ako "Poletujúce vlny". Názov Shofu môže byť tiež vyslovovaný ako Matsukaze. Obidva názvy obsahujú časť slova Sho-to (píniové vlny), ktoré sa neskôr stalo Funakoshiho básnickým menom. Tieto názvy sa ale tak ako názvy iných kata (Hakko, Hotaku či Shokyo) medzi jeho študentmi neujali.
Každopádne čínsky názov kata Wankan nepodľahol vplyvu zmien a dodnes sa používa i v Japonsku.
Ryusho Sakagami (1915-1993) Itosu Kai, použil pre zápis názvu tejto kata znaky, ktoré sa prekladajú ako "Prenikajúca ruka". Pomenovanie je ale nevšedné a vychádza zo znenia slabík názvu kata.
Pínia
Wankan je stará kata, s nejasným pôvodom, ktorej autor ani doba vzniku nie je známa. Isté je len to, že pochádza z Číny. Odhaduje sa, že je postavená na shaolinských základoch, pravdepodobne je jej pôvod ukrytý v shaolinskom štýle Čierneho Tigra (Shan Kun).
Kata Wankan sa zachovala a bola predávaná na Okinave hlavne v Tomari te majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898). Údajne prišla na Okinavu niekedy okolo roku 1850. Tu sa v Tomari te vyvíjala ďalej a dnes existujú veľké rozdiely medzi okinavskými formami a formami z Shito ryu a smeru Shotokan.
Verzia cvičená v Shito ryu nazývaná Matsukaze.
Verzia cvičená v smere Shotokan nazývaná Wankan.
Verzia cvičená v Kobayashi ryu u majstra Miyahira Katsuya nazývaná Okan.
Technická charakteristika kata Wankan - Shotokan verzia:
Kata bola pravdepodobne pridaná do smeru Shotokan až po tom, čo Gichin Funakoshi (1868-1957) odcestoval do Japonska šíriť Karate. Je možné, že túto kata zaradil do smeru Shotokan až jeho syn Yoshitaka Funakoshi (1906-1945).
Verzia v smere Shotokan sa dosť odlišuje od okinavského originálu. Napriek tomu, že Wankan zo smeru Shotokan je odlišná, pochádza z Tomari-te a preto je variáciou či deriváciou kata Matsukaze.
V smere Shotokan je to najkratšia kata len s jedným kiai. Kata je charakteristická elegantnými kombináciami s útočnými pohybmi plnými sily a obrannými sekvenciami.
Kata Wankan je jedinečná svojimi obrannými a útočnými technikami vykonávanými v jednom pohybe a zameranými na rôzne body, pričom tieto pohyby vyzerajú veľmi elegantne. Wankan je relatívne krátka kata, ktorá nie je u pretekárov štýlu Shotokan veľmi obľúbená.
Vyznačuje sa hlavne obranou kuzushi waza a následným blokom sasae uke. Táto technika sa vyskytuje v kata dvakrát a vyžaduje rýchlosť a presnosť.
Technická charakteristika kata Matsukaze - Shito ryu verzia :
V Shito ryu je kata Matsukaze zaraďovaná skôr k základným či stredne ťažkým kata zatiaľ čo v Shotokane je kata Wankan prevažne zaraďovaná ako pokročilá kata, napriek tomu, že je to najkratšia kata v smere Shotokan.
Charakteristickým pohybom kata Matsukaze je rozpaženie rúk v postoji zenkutsu dachi. Okrem tohto charakteristického pohybu obsahuje kata Matsukaze množstvo blokov shuto uke, ktoré sa v kata Wankan nevyskytujú. Niektoré kombinácie nám môžu pripomínať kata Passai.
Niektoré zdroje vyjadrujú názor, že kata Wankan(Matsukaze), Wanshu(Enpi) a Wando (Wanduan) môžu byť spriaznené kata, pochádzajúce všetky z Tomari-te.
V súčasnosti sa kata Matsukaze cvičí v Shito ryu a Matsubayashi ryu, kata Wankan v smere Shotokan a kata Okan v Kobayashi ryu.
www.bushido-rostock.de
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
www.bushido-kai.net
Redmond, Rob(2002): www.24fightingchickens.com