www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Wando, Wanduan, Wandoh.
Zápis kanji znakov tejto kata sa mi nepodarilo zistiť. Uvedené čínske znaky sa čítajú ako Wan a Dao a možno ich preložiť ako "Kráľova cesta".
Podľa Ahnan Tomarite Societi je čínsky názov Huang Kuang Tsou názov pre okinavský názov Wanduan. Kata je údajne pomenovaná po okinavskom kráľovi, ktorý bol veľkým expertom na bojové umenia.
Kata Wando je pravdepodobne čínskeho pôvodu, ktorá sa na ostrove Okinava začala šíriť v Tomari-te kruhoch. Pôvod tejto kata sa pripisuje shaolinskemu štýlu Lohan Chuan (Mníchova päsť). Niektoré zdroje priraďujú túto kata aj štýlu Bieleho žeriava (Bai He Chuan).
Pokročilá kata čínskeho pôvodu. V kata sa vyskytuje veľké množstvo techník známych z iných kata. Môžeme tu rozpoznať techniky charakteristické pre Shorei ale aj Shorin ryu kata. Nájdeme tu viacnásobné údery známe napr. z kata Annanku či Useishi, no ale aj pasáže pripomínajúce kata Suparinpei či Kururunfa. Kata sa končí v postoji shiko dachi technikou modlivky nábožnej, ktorú nájdeme nielen v Suparinpei. Charakteristickým znakom tejto kata sú kopy mae geri vykonávané súčasne s úderom gyaku cuki. Nájdeme tu aj oblúkovitý kop mikazuki geri či blok mawashi uke.
V súčasnosti nie je kata Wando veľmi rozšírená. Nájdeme ju už len v niektorých smeroch. Jedným z týchto smerov je Koryu Uchinadi, ktorý založil Hanshi Patrick McCarthy (*1954). Každopádne príjemným prekvapením je, že na webových stránkach nemeckého klubu Bushido Rostock sa stretneme s fotografickým opisom tejto málo známej kata.
Hanshi Patrick McCarthy (*1954)
www.bushido-rostock.de
www.koryu-uchinadi.de
www.koryu-uchinadi.se
www.wonhoploongchuan.com
www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm