Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Useishi - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Useishi

wu=5 shi=10 si=4

jap. go=5 jap. juu=10 jap. shi=4 jap. ho=krok

Pomenovanie kata :

Wushisi, Useishi, Gojushiho.

Názov tejto kata možno preložiť ako číslo "54". V smere Shotokan sa používa názov Gojushiho, ktorý sa prekladá ako "54 krokov". Táto kata sa cvičí v dvoch verziách Sho (malá verzia) a Dai (veľká verzia). Japonský názov Gojushiho je odvodený z japonskej výslovnosti čínskych znakov slova Useishi.
Kata Useshi je veľmi stará kata, ktorá je spomenutá už v čínskej knihe bojových umení - Bubishi. Tu sa doslovne uvádza názov "54 krokov čierneho tigra". Pravdepodobne to bol počet krokov starej pôvodnej kata Useishi. Gichin Funakoshi (1868-1957) vytvoril názov Hotaku (Ďateľ), ktorý sa ale medzi jeho žiakmi neujal. V smere Kyokushinkai sa táto kata nazýva Sushiho. Niekedy sa na Okinave pre túto kata uvádza aj názov "Fénix".
V Číne vystupuje mytologický vták Fénix často v ľudovej slovesnosti, kde sa objavuje hlavne v obdobiach mieru a prosperity, má tie najlepšie vlastnosti všetkých vtákov, je láskavý a dobrotivý, často symbolizuje vynikajúceho človeka (i cisára).

História :

Kata Useishi je veľmi stará kata, ktorá je spomenutá už v čínskej knihe bojových umení - Bubishi. Autor tejto kata je neznámy. Pôvod kata Useishi leží pravdepodobne v južnom Shaoline, v štýle nazývanom "Fénixove oko". Niektoré zdroje uvádzajú jej pôvod v štýle Arhatov. Na Okinavu ju preniesol pravdepodobne majster Sokon Matsumura (1792-1896), ktorý ju predal ďalej na svojho žiaka menom Yasutsune Itosu (1831-1916). Tu v Shuri te majstrov Matsumura a Itosu predstavovala najvyššiu kata v ich systéme Tode.

bájný vták Fénix
bájný vták Fénix

Verzie :

verzia majstra Matsumuru : je zrejme rovnaká ako verzia, ktorú vyučoval jeho žiak majster Yasutsune Itosu (1831-1916). Tu v Shuri te majstrov Matsumura a Itosu predstavovala najvyššiu kata v ich systéme Tode. Dá sa povedať, že je to verzia dnes asi najrozšírenejšia, známa hlavne zo športových podujatí.

verzia majstra Itosu :Na základoch kata Useishi vytvoril majster Itosu svoju verziu tejto kata, ktorá je dnes označovaná aj ako Gojushiho Sho. Prostredníctvom majstra Itosu sa dostali obe verzie Gojushiho Sho i Gojushiho Dai až do štýlu Shito ryu, ktorý založil žiak majstra Itosu, majster Kenwa Mabuni (1889-1952). A bol to zrejme práve majster Mabuni, ktorý predal tieto kata ďalej na majstra menom Gichin Funakoshi (1868-1957), ktorý založil štýl Shotokan.

verzia majstra Kyan I:Majster Kyan sa mal kata Useishi naučiť v roku 1892 priamo od majstra Matsumuru (1792-1896) alebo od jeho vnútorného žiaka menom Anko Azato (1827-1906). V Tomari te kruhoch sa označuje aj ako "kata opitého muža" či "kata opitého mnícha". Táto verzia na rozdiel od verzie majstra Matsumuru používa bočné, potkýnajúce sa pohyby pripomínajúce opitého muža. Aj keď nemôžeme označiť túto verziu za totožnú z uvedenými verziami, nemožno jej v žiadnom prípade odoprieť veľkú podobnosť či príbuznosť s uvedenými verziami označovanými ako Gojushiho. Majster Kyan predal túto kata aj na zakladateľa štýlu Matsubayashi ryu menom Shoshin Nagamine (1907-1997), kde sa pod názvom Gojushiho cvičí dodnes.

verzia majstra Kyan II:Kata s názvom Useishi sa vyučuje aj v menej známych Tomari te štýloch na Okinave. Ako verzia majstra Kyan sa označuje aj kata, ktorá sa predávala v línii Chotoku Kyan (1870-1945) - Zenryo Shimabuku - Shian Toma (riaditeľ All Okinawa Seidokan Karate Kobudo Association) - Jerry Hobbs. Táto verzia kata Useishi nesie síce podobné znaky s predchádzajúcimi verziami, každopádne je ale do veľkej miery odlišná.

Majster Chotoku Kyan (1870-1945) predal túto kata na majstra menom Tatsuo Shimabuku (1908-1975), ktorý založil štýl Isshin ryu. Ten vyučoval túto kata v Isshin ryu ako deviatu kata, pričom vyučoval túto kata len žiakov ktorí mali Sandan (3.Dan) a niektorých Američanov. Prečo chcel majster Shimabuku prijať túto kata do svojho systému a nakoniec ju tam nezaradil, sa už dnes nevieme. Dnes sa táto kata už v Isshin ryu nevyučuje.

Číslo 54 :

Číslo 54 nám môže udávať počet pohybov v starej pôvodnej kata Useishi. Nepochybne číslo 54 v sebe zahŕňa budhistický koncept, pretože 54 x 2 = 108, číslo priam magické v budhizme. Každopádne nemôžeme vylúčiť, že číslo 54 označuje počet akupunktúrnych bodov na ktoré sa v kata útočí.

Technická charakteristika :

Niekedy sa kata označuje ako "Kata opilca" alebo kata "Opitého mnícha". Označuje sa tak preto, pretože kata obsahuje sebe vlastné princípy a metódy, ako aj pohyby pripomínajúce opilca. Kata sa vyznačuje technikami vykonávanými otvorenou rukou, najmä technikami nukite, čo sa pripisuje vplyvu žeriava. Preto sa techniky tejto kata popisujú ako "54 krokov Čierneho tigra" a "Použitie päste Bieleho žeriava".

Poznáme dve verzie kata Gojushiho a to verzie Dai a Sho. Kata sú považované za pár a sú si na prvý pohľad podobné pričom sa odlišujú len v malom množstve techník. Enbusen kata obidvoch kata je rovnaký a základné techniky v kata sú veľmi podobné. Môžeme povedať, že Gojushiho Sho a Dai sú dve podoby jednej kata.

Kata Gojushiho sa priraďuje k vyšších kata smeru Shotokan a patrí k tým dlhším kata v systéme. Odporúča sa až na 3. Dan. Kata je vcelku dlhá a pre stredne pokročilých študentov aj primerane náročná. Aj keď nie je u súťažiacich stredobodom záujmu ako kata Unsu, objavuje sa na súťažiach čoraz častejšie.

V súčasnosti sa kata Useishi/Gojushiho cvičí v Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Kyokushinkai a Shotokan.

Použitá literatúra :

Haas Herbert: www.karatekata.de
www.matsubayashiryu.com
www.24fightingchickens.com
www.msisshinryu.com
osobná korešpondencia s R.J.Hobbsom

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.6
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc