www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Wushou, Unshou, Unshu, Unsu.
Názov tejto kata možno preložiť ako "Ruka v oblakoch", "Oblak v rukách" alebo "Ruka ako oblak".
Kata Unshu je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Čínsky názov môže napovedať o jej pôvode v Číne odkiaľ ju na Okinavu preniesol pravdepodobne majster Seisho Aragaki (1840-1918). Táto verzia vykazuje rovnakú technickú charakteristiku s kata Sochin a Niseishi majstra Aragakiho.
Seisho Aragaki (1840-1918)
Do dnešných čias sa nám zachovali dve verzie kata Unshu. Prvá verzia, ktorú nájdeme napríklad v štýle Koryukan (Patrick McCarthy) sa označuje ako Aragaki Unshu. Ďalšie verziu môžeme nájsť v Shito ryu / Shotokan, pričom sa navzájom odlišujú len v detailoch.
Prvýkrát sa o kata Unshu zmienil Gichin Funakoshi (1868-1957) vo svojej knihe Kempo v roku 1922. Do školy Shotokan bola pravdepodobne prenesená cez zakladateľa Shito ryu Kenwu Mabuniho (1889-1952). Neskôr v roku 1938 Itoman Seijin vo svojej knihe “Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” – (唐手術の研究) – Výskum techník karate uvádza zoznam karate kata medzi ktorými sú aj Unshu dai & sho 雲手 大 小. Ako vyzerali tieto verzie žiaľ v súčasnosti už nevieme.
Kata Unshu sa cvičí v štýloch Shito ryu a Shotokan, kde sa vyslovuje Unsu. Verzia cvičená v Shito ryu je považovaná za staršiu spomedzi týchto dvoch, pričom technicky sú si obe kata veľmi blízke. Shito verzia neobsahuje divácky atraktívny výskok, pričom dochádza iba k otočke o 180 stupňov. V obidvoch verziách zaujme dvojitý kop zo zeme, v štýle Shotokan je to mawashi geri a v Shito ryu je to ushiro geri. Verzia cvičená v Koryukan a iných okinavských štýloch nie ja tak technicky náročná a je aj podstatne kratšia. Napriek tomu,že všetky verzie končia blokom mawashi uke, nepredpokladám na seba verzie vzájomne nadväzujú.
Lenka Zuzánková, KarateVision Praha
Názov "Oblak v rukách" netreba dlho vysvetľovať. Stačí ak sa pozriete na úvod tejto kata. Rozpažené ruky akoby naznačovali horizont oblohy. Predná noha opisujúca polkruh do postoja neko ashi dachi symbolizuje vzdušný vír zostupujúci z oblohy. Blesky, ktoré padajú z oblohy na zem zasahujú vitálne body útočníka /techniky ippon nukite/, následné ako keby sa zdvihol vzdušný vír, ktorý strhne všetko so sebou /rýchla a tvrdá kombinácia bloku a úderu prevedená na všetky štyri svetové strany/, rýchle, tvrdé a neočakávané dvojité ushiro geri kopané zo zeme symbolizujú blesky, ktoré zničia všetko čoho sa dotknú. Nasledujú techniky pripomínajúce prílivové vlny, pričom skok /otočka/ pred koncom kata nesie znaky tornáda. Celá kata sa cvičí vo veľmi rýchlom tempe, čo ju robí divácky veľmi atraktívnou. Nakoniec všetko končí vzpriameným postojom kde technika ura mawashi uke zameraná na plynulý nádych a výdych akoby symbolizovala prichádzajúci pokoj, príroda utícha, je po búrke.
Bubishi - obrázok učí strhy či podmety zo zeme
Kata Unshu zaujme v samotnom úvode neobvyklou pozíciou rúk, ktorú môžeme nájsť aj v Bubishi pod názvom "ruka stebla trávy". I keď sa na prvý pohľad môže zdať,že ide o bloky alebo údery, oveľa pravdepodobnejšie sa za touto technikou skrýva schvatnutie tlakových bodov hrdla súpera. Ďalšími technikami, ktorými sa odlišuje kata Unshu od ostatných kata sú kopy vykonávané zo zeme. V Shito ryu verzii ide o ushiro geri a v shotokan verzii zase o mawashi geri. Tieto kopy môžu reprezentovať strhy či podmety, ktoré môžeme vidieť znázornené v Bubishi. Poslednou technikou, ktorá sa bežne nenachádza v iných kata je kop vo výskoku spojený s otočkou o 360 stupňov.
V súčasnosti sa kata Unshu/Unsu cvičí v Shito ryu, Wado ryu, Shotokan, Kyudokan, Koryukan.
Haas Herbert: www.karatekata.de
www.24fightingchickens.com