www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Unshu

yun = oblak shou=ruka

Pomenovanie kata :

Wushou, Unshou, Unshu, Unsu.

Názov tejto kata možno preložiť ako "Ruka v oblakoch", "Oblak v rukách" alebo "Ruka ako oblak".

História :

Kata Unshu je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Pochádza pravdepodobne z Číny, odkiaľ ju na Okinavu preniesol majster Seisho Aragaki (1840-1918).

Pôvod kata Niseishi leží pravdepodobne v Číne, v štýle Bieleho žeriava (Bai He Chuan). Môžeme sa stretnúť aj s názorom, že kata pochádza zo severného Shaolinu a je priraďovaná štýlu Draka. Napriek tomu sa kata priraďuje k Niigaki škole majstra Aragakiho, pričom sa zdôrazňuje rovnaká technická charakteristika s kata Sochin a Niseishi.

Seisho Aragaki (1840-1918)
Seisho Aragaki (1840-1918)

Verzie :

Do dnešných čias sa nám zachovali dve verzie kata Unshu, ktoré sa od seba líšia len v niektorých detailoch. Prvýkrát sa o tejto kata zmienil Gichin Funakoshi (1868-1957) vo svojej knihe Kempo v roku 1922. Do školy Shotokan bola pravdepodobne prenesená cez zakladateľa Shito ryu Kenwu Mabuniho (1889-1952).

Kata Unshu sa cvičí v štýloch Shito ryu a Shotokan, kde sa vyslovuje Unsu. Verzia cvičená v Shito ryu je považovaná za staršiu spomedzi týchto dvoch, pričom technicky sú si obe kata veľmi blízke. Shito verzia neobsahuje divácky atraktívny výskok, pričom dochádza iba k otočke o 360 stupňov. V obidvoch verziách zaujme dvojitý kop zo zeme, v štýle Shotokan je to mawashi geri a v Shito ryu je to ushiro geri.

Názov "Oblak v rukách" netreba dlho vysvetľovať. Stačí ak sa pozriete na úvod tejto kata. Rozpažené ruky akoby naznačovali horizont oblohy. Predná noha opisujúca polkruh do postoja neko ashi dachi symbolizuje vzdušný vír zostupujúci z oblohy. Blesky, ktoré padajú z oblohy na zem zasahujú vitálne body útočníka /techniky ippon nukite/, následné ako keby sa zdvihol vzdušný vír, ktorý strhne všetko so sebou /rýchla a tvrdá kombinácia bloku a úderu prevedená na všetky štyri svetové strany/, rýchle, tvrdé a neočakávané dvojité ushiro geri kopané zo zeme symbolizujú blesky, ktoré zničia všetko čoho sa dotknú. Nasledujú techniky pripomínajúce prílivové vlny, pričom skok /otočka/ pred koncom kata nesie znaky tornáda. Celá kata sa cvičí vo veľmi rýchlom tempe, čo ju robí divácky veľmi atraktívnou. Nakoniec všetko končí vzpriameným postojom kde technika ura mawashi uke zameraná na plynulý nádych a výdych akoby symbolizovala prichádzajúci pokoj, príroda utícha, je po búrke.

Lenka Zuzánková, KarateVision Praha
Lenka Zuzánková, KarateVision Praha

Technická charakteristika :

Kata Unshu je náročná kata určená až pre "čierne opasky". Je to dynamická a rýchla kata, ktorá si vyžaduje technicky i fyzicky pripravených cvičencov. V kata sa nachádza množstvo postojov a techník priamych aj kruhových, ktoré si vyžadujú skvelú prácu bokov. Pozoruhodnosťou v kata sú kopy vykonávané zo zeme, ako aj divácky atraktívny výskok, v ktorom sa vykonáva otočka o 360 stupňov. Aplikácie u tejto kata nie sú na prvý pohľad úplne jasné. Nájdeme tu hlavne obranu proti úderom a kopom.

V súčasnosti sa kata Unshu/Unsu cvičí v Shito ryu, Wado ryu a Shotokan.

Použitá literatúra :

Haas Herbert: www.karatekata.de
www.24fightingchickens.com

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.6
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:

ikona rozbaliťNáhodný okoloklikajúci Jan Svoboda 16. 07. 2009 napísal/a:
Unshu
Existuje ještě jedna kata Unshu a ta se cvičí na Okinawě. A cvičí ji převážně styly Shorin ryu. A musím říct, že je totálně odlišná od té, kterou popisujete.
ikona rozbaliťNáhodný okoloklikajúci Viktrozmaw 29. 05. 2017 napísal/a:
Если с недавнего времени вас начали беспокоить легкие проблемы с эрекцией, но вы не горите желанием тратить огромные суммы денег на таблетки из аптеки, то мы уже ждём вас на нашем портале. Где вы сможете приобрести крем для эректильной дисфункции и парочку других полезных таблеточек для мужского здоровья. Благодаря продуманной цепочке поставки, у нас вы найдете самые недорогие лекарственные препараты в сети. Помимо прочего, доставка наших лекарств проводится по почте, а это означает что вы вы получите необходимые вам лекарственные препараты на 100 процентов анонимно

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1367

Najnovší: Socorrotaura

Práve online: 
anonymných: 1
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc