Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Rodina Uechi - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Chou Tsu Ho

Chou Tsu Ho
Chou Tsu Ho (1874-1926)

Kto bol jeho učiteľom :

Chou Tsu Ho, Shushiwa (okin.) alebo Zho-Zi-He, bol majstrom čínskeho Nanpa Shorin-Ken, ktorého názov sa uvádza aj ako Pangainoon Kempo čo v preklade znamená "polo tvrdá/polo mäkká cesta päste". Tento systém obsahoval údajne len 3 kata - Sanchin, Sesan a Sanseru. Niektorí historici tam zaraďujú aj kata Suparinpei.

Chou Tsu Ho sa narodil v bohatej rodine z Nanyu, provincia Fujian (Fukien) v Číne. Najskôr študoval štýly južného Shaolinu a potom odišiel k inému slávnemu učiteľovi, u ktorého sa naučil štýl tigra, draka a žeriava. Okrem toho si osvojil techniku "železnej ruky" a Dim-mak, ktoré sa nachádzajú v Uechi ryu ešte dnes. Traduje sa, že majster Chou Tsu Ho dokázal zdvihnúť dvoch dospelých mužov každého na jednom prste. Taktiež bol majstrom kaligrafie a maliarstva.

Má sa zato, že Chou Tsu Ho vyučoval v Fuchanshinskom Shaolinskom kláštore, kde mal na starosti 36. komnatu. Tu vyučoval kata Sandairyi (Sanseru), čo v preklade z čínštiny predstavuje číslo 36. Bol známy ako "Mních z 36. komnaty". //Pravdepodobne sa jedná o shaolinský kláštor v provincii Guangdong. Tu sa vyučovali južné štýli kung fu vrátane Choy Li Fut či štýlu draka. Tieto štýly tu boli domovské, pričom sa odtiaľto rozšírili a často aj pozmenili pri ďalšom šírení. Kláštor bol vybudovaný niekedy okolo roku 1700 a údajne sa nachádzal cca. 240 km juhozápadne od mesta Fuzhou.

Chou Tsu Ho je označovaný obyvateľmi Číny ako "Večná veličina" alebo ako "Taoista z hôr Xun". Povráva sa, že stále nosil taoistické mníšske rúcho.

Kanbun Uechi

Kanbun Uechi
Kanbun Uechi (1877-1948)

Kanbun Uechi sa narodil 5.mája 1877 v Izumi, malej dedinke na polostrove Motobu v severnej časti ostrova Okinava. Narodil sa v roľníckej rodine napriek tomu že jeho rodine patril titul Shizoku - šľachta. Karate začal študovať pod vedením Okinavčana menom Touichi "Tanmei" (Tanmei je úctivý výraz pre starého muža). Kanbun Uechi vynikal v svojej dedine v tréningu Tode a bo.

Jeho otec podporil svojho syna v zámere vyhnúť sa vojenskej službe, ktorú si vynucovali Japonci, a vyslal svojho syna do Číny študovať bojové umenia. V marci 1897 odcestoval Kanbun Uechi do južnej Číny do provincie Fujian (Fukien). Tu sa stretol s Matsuda Tokusaburo, mladým mužom z Izumi (Okinava), ktorý tu navštevoval istú školu "Karate". Tu sa Kanbun Uechi učil pod vedením majstra menom Kojo Kaho (1849-1925) a Makabe Udun. Po rozpore s jedným zo starších žiakov z tohto dojo odišiel. Dnes už nevieme aký štýl sa v tomto dojo vyučoval.

Vo Fuzhou, hlavnom meste provincie Fujian (Fukien) mladý Uechi stretol taoistického mnícha menom Shuu Shiwa, majstra čínskeho boxu. Majster Shuu Shiwa vyučoval rodinný systém Kung fu, ktorý vytvoril jeden z jeho predkov pred viac než 200 rokmi. Stal sa jeho žiakom a začal sa učiť štýl nazývaný Pangai Noon Kempo. Tento shaolinský mních sa teší dodnes na Taiwane veľkej úcte. Tento štýl bol syntézou štýlov žeriava, tigra a draka, pričom používa tvrdý i mäkký Qi Gong. Kanbun Uechi sa taktiež priučil liečbe bylinami, čínskemu jazyku a literatúre.

Po desiatich (?) rokoch každodenného tréningu (údajne v roku 1904) získal oficiálny certifikát, ktorý ho oprávňoval vyučovať štýl rodiny Shuu - Pangai Noon Kempo. Stal sa asistentom majstra Chou Tsu Ho a v roku 1906 si v Nanjingu (250 km južne od mesta Fuzhou) otvoril vlastnú školu, čo v tomto čase dokázalo len zopár majstrov nepochádzajúcich z Číny. Čínsky obchodník s čajom a študent štýlu Kingai (údajne tiež žiak majstra Chou Tsu Ho), ho ale varoval pred otvorením školy, pretože to už pred ním skúšalo viacero majstrov, ale neuspeli. Uechi nedbal varovaní a nakoniec to predsa len skúsil. Po počiatočných problémoch získal veľa žiakov. V Nanjingu vyučoval približne 3 roky (1907-1910).

Potom čo v lete 1909 jeden jeho žiak neúmyselne zabil v súboji jedného roľníka, zožal Uechi ako učiteľ silnú kritiku za nebezpečnosť vyučovaných techník. Preto sa rozhodol, že už viacej nebude nevyučovať bojové umenia a vo februári 1910 sa vrátil späť na Okinavu. Tu sa zoznámil so štvrtou dcérou Toyama Seiko menom Gozei, s ktorou sa v máji 1910 zosobášil a 26. júna 1911 sa im narodil syn Kanei. Neskôr pribudli ešte ďalšie deti : dve dcéry Tsuru a Kame ako aj druhý syn Kansei.

Majster štýlu Bieleho žeriava menom Gokenki, jeho bývalý študent, ho márne vyzýval aby začal opäť učiť. Majster Uechi sa nedal presvedčiť. Náhoda chcela, že sa Gokenki nechal v Naha vtiahnuť do súboja s jedným Karate majstrom, ktorý nakoniec Gokenki vyhral. Potom čo sa ho ľudia vypytovali kto bol jeho učiteľ, porozprával im o majstrovi Karate z ostrova Okinava menom Kanbun Uechi. Po tejto príhode bol Kanbun Uechi obsypaný mnohými žiadosťami o vyučovanie, ktorým vytrvalo odolával.

Na ľudových slávnostiach konaných v meste Motobu, kde robili jednotliví majstri ukážky svojich bojových umení, predviedol majster Uechi kata Seisan, ktorá silno zapôsobila na divákov. Odvtedy bol rešpektovaný a uznávaný ako veľký majster Karate. Po zhliadnutí jeho ukážky mu majster Anko Itosu (1831-1916) ponúkol miesto v učiteľskom kolégiu Okinava-te. Toto miesto prijal, no po smrti majstra Itosu vznikla medzi jednotlivými majstrami rivalita a tak na bojové umenia znovu zanevrel.

V januári 1921 sa presťahoval do Wakayama v blízkosti mesta Osaka, v Japonsku. Tu sa zblížil so svojím susedom (krajanom), ktorým bol Ryuyu Tomoyose (1897-1970), ktorý za ním chodil riešiť otázky sebaobrany. Po mnohých prosbách ho začal v tajnosti učiť a až v roku 1923 si tu otvoril malé dojo. Vyučoval v tajnosti a len žiakov s odporúčaním. V roku 1932 otvoril nové dojo s názvom Pangai Noon-ryu Karate Jutsu Kenkyusho. Toto dojo prevzal po smrti jeho syn Kanei.

Keď mal jeho syn Kanei 16 rokov, vycestoval za svojím otcom do Wakayamy (Japonsko), aby sa tu začal učiť Pangai Noon Karate Jutsu. Cvičením si upevnil zdravie a dokonca v apríli 1937 si otvoril vlastné dojo.

V roku 1940 Kanbun Uechi premenoval systém, ktorý vyučoval na Uechi ryu Karate Jutsu.

Na Okinavu sa vrátil len jeho syn Kanei spolu so Ryuko Tomoyose /syn/ v roku 1942, pričom si otvoril v meste Ginowan Hombu dojo Uechi ryu. V roku 1947 nasledoval Kanbun Uechi svojho syna a vrátil sa naspäť na Okinavu. Presťahoval sa jeden ostrov ležiaci severozápadne od pobrežia Okinavy. Tu 25. novembra 1948 zomrel na zápal obličiek vo veku 71 rokov.

Jeho najdôležitejšími žiakmi boli : Uechi Kanei, Ryuyu Tomoyose, Akamine Kayei, Sakiyama Shuei, Shimabukuro Natsukichi a Uehara Saburo.

Kanei Uechi

Kanei Uechi
Kanei Uechi (1911-1991)

Kanei Uechi sa narodil ako prvorodený syn zakladateľa Uechi ryu v roku 1911 v Izumi na Okinave. Od začiatku študoval Karate pod vedením svojho otca. Keď mu bolo 16 rokov, vycestoval za svojím otcom do Wakayamy (Japonsko), aby sa tu začal učiť Pangai Noon Karate Jutsu. Zdravie si upevnil a dokonca v apríli 1937 si po desiatich rokoch tréningu otvoril v Osake vlastné dojo. Toto dojo viedol dva roky. V roku 1942 sa vrátil na Okinavu, oženil sa a usídlil sa v Nago. Neskôr si na podnet Ryuko Tomoyose otvoril na Okinave historicky prvé dojo, v ktorom sa vyučovalo Pangainoon Kempo. Začiatkom 50-tich rokov sa presťahoval do Ginowan a v roku 1956 do Futenma. Po smrti svojho otca (1948) premenoval na počesť svojho otca Kanei Uechi Pangainoon Kempo na Uechi ryu.

Uechi Kanei zaviedol behom času niekoľko zmien v Uechi ryu čím sa vzdialil od pôvodného Pangai Noon štýlu svojho otca. Jeho Hombu dojo sa nachádza na Okinave v meste Ginowan, kde existuje ešte dnes. Ako najvyšší predstaviteľ štýlu Kanei Uechi osobne preskúšaval všetkých záujemcov o vyučovaciu licenciu. Zároveň sa za svojho života pričinil o rozšírenie Uechi ryu do celého sveta, pričom dnes patrí tento štýl medzi 4 najrozšírenejšie štýly Karate na svete.

Kanei Uechi (10.Dan) sensei zomrel v roku 1991 po zdĺhavej nemoci vo veku 79 rokov. Po jeho smrti prevzali vedenie štýlu jeho synovia Kanmei a Hirofumi.

Tradičné kata :

Sanchin
Sesan
Sanseru

Kata, ktoré pridal do systému Kanei Uechi :

Kanshiwa
Kanshu
Sechin
Seiryu
Kanchin

Kanmei Uechi

Kanmei Uechi
Kanmei Uechi (*1941)

Dnes je pokračovateľom rodinnej tradície štýlu Uechi ryu majster Kanmei Uechi .

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

1.9
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc