www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Ten no Kata

ten no kata

Pomenovanie kata:

Ten no Kata.

Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa voľne prekladajú ako "Kata nebies" či "Nebeská kata".

História:

Autorom tejto kata ja zakladateľ smeru Shotokan majster Gichin Funakoshi (1868-1957). Rok vzniku tejto kata nepoznáme. No údajne túto kata majster Funakoshi nespomína vo svojom prvom vydaní knihy Karatedo Kyohan publikovanej v roku 1935. Popísal ju až vo svojej knihe Karate-Do Nyumon, ktorá vyšla v decembri roku 1943. A tak môžeme nielen predpokladať, že kata vznikla pravdepodobne niekedy v rokoch 1936 - 1942, ale môžeme i z tejto knihy citovať.

Zakladateľ smeru Shotokan - Gichin Funakoshi (1868-1957) 'obal knihy Karate Do Nyumon

Zakladateľ smeru Shotokan Gichin Funakoshi (1868-1957) a titulná strana jeho knihy Karate-Do Nyumon

Pozadie vzniku kata :

"Ten no Kata nepatrí medzi tradičné kata predávané z dávnych dôb. Skôr sa skladá z pohybov, ktoré som vybral z tridsiatich tradičných kata, ktoré tvorili jadro Karate-do. Môj základný cieľ bol vybrať techniky a presuny, ktoré budú vhodné najmä pre začiatočníkov. Túto kata môžete cvičiť sami, ale je vhodná najmä pre skupinové cvičenie." "Hlavná úvaha bola, aby kata bola nenáročná a ľahko osvojiteľná pre každého. Chcel som, aby kata zvládli deti, ženy, starší ľudia… skrátka všetci, ktorí sú schopní zvládnuť jednoduché fyzické úkony. Kata by nemala presiahnuť 2 minúty. A preto nebude ani pre zamestnaných problém raz alebo i viac krát za deň túto kata zacvičiť."

"Ten no Kata, je nutné chápať tak, že to nie je len úvodná kata a nič viac. Táto kata v sebe nesie ako kata, tak i nácvik základnej techniky. Kata je vhodná i pre tých, ktorí už zvládli všetkých 15 kata a chcú si zdokonaliť svoje naučené zručnosti."

"Ďalší dôležitý aspekt tejto kata je nácvik Maai, alebo správnej bojovej vzdialenosti a taktiež timingu, čiže správneho načasovania techniky. Z tohto vyplýva, ako je dôležité mať pre správny zásah útočníka zvládnutý priestor a čas. Preto je dôležité nielen neustále opakovanie kata, ale i premýšľanie nad jej obsahom. Pojem Maai môže byť vštepený prostredníctvom nácviku Ten no Kata. Moje vrúcne želanie ako inštruktora je podnietiť vás k dôkladnému cvičeniu Ten no Kata. A najmä k cvičeniu Ten no Kata Ura, čo je táto kata precvičovaná s partnerom. Myslím, že výklad v tejto časti knihy poslúži k lepšiemu oceneniu princípu Maai."

Dve varianty kata:

"Ten no Kata sa skladá z dvoch častí. Omote ( predná ) a Ura ( zadná ). Omote sa skladá z technik vykonávaných bez partnera. Obsahuje základnú esenciu všetkých kata v Karate-do. Ura sa skladá zo šiestich presunov, ktoré sa cvičia s partnerom. Je to teda forma kumite. V tejto forme jedna osoba útočí a druhá precvičuje bloky a protiúdery naučené vo forme Omote. Prvé štyri techniky v Omote sú základnými údermi. Ďalšie tri techniky sú bloky na stredné a spodné pásmo. Posledné tri techniky sú bloky proti úderom do tváre."

Technická charakteristika:

"Kata sa skladá zo základných blokov a útočných techník, ktoré sú jednoduché pre výuku začiatočníkov. Používajú sa tu dva základné druhy úderov. Oi-cuki a Gjaku-cuki. Z postojov sa tu používajú: Hachinoji dači, Kokutsu dači, Zenkutsu dači a Fudo dači."

Posolstvo:

"Mali by ste si zapamätať, že Karate sa nedá pochopiť prostredníctvom očí alebo uší, ale k pochopeniu musíte dospieť prostredníctvom dlhodobej fyzickej skúsenosti. Keď do cvičenia Ten no Kata, ale i do celého Karate dáte svoje srdce, tak všetko zvládnete. Trúfam si bez výhrad povedať, že väčšina z vás túži poznať skutočný význam Karate."

V súčasnosti sa Ten no Kata cvičí iba v odnoži smeru Shotokan, nazývanej ako Shotokai.

Použitá literatúra:

G.Funakoshi, Karate-Do Nyumon
diskusné fórum International Ryukyu Karate Research Society

Poďakovanie:

Kompletný preklad a zapožičanie knihy Karate-Do Nyumon zabezpečil sensei Martin Svejštil, za čo mu úprimne ďakujeme. Poďakovanie patrí i Hanshi McCarthymu nielen za pomoc pri hľadaní kanji znakov.

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.4
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:

ikona rozbaliťNáhodný okoloklikajúci BillieChels 16. 03. 2017 napísal/a:
Punctuation suggests how terms ought to be collected, where the breaks are, and who mentioned what. Nevertheless, you have to follow these foolish guidelines within your admission essay. Endmarks (how can grammarians come up with this terminology?) 1)Don???t position two endmarks by the end of a phrase. the quotation marks, as within this illustration: 4)For a phrase ending with a price, use question markings or exclamation points this way: Position the question mark or exclamation place in the quotation marks when the offered phrases certainly are a problem or an exclamation. Some situations: buy essay

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1311

Najnovší: Deannawal

Práve online: 
anonymných: 7
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc