www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Tenchi.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Nebo a zem".
Názov pre kata Tenchi je odvodený z prvého riadku Hakku Kempo, kde stojí : "Jinshin wa
Tenchi
ni onaji".
Autor tejto kata je Hanshi Meitoku Yagi (1912-2003), ktorý ju vytvoril v roku 1974. Majster Yagi bol žiakom zakladateľa Goju ryu, Chojun Miyagiho (1888-1953).
Meitetsu Yagi - Meibukan Goju ryu (*1949)
Kata Tenchi bola vytvorená ako Fukyu I a Fukyu II. Fukyu I ako "Ten" a Fukyu II ako "Chi". Táto kata je pozoruhodná tým, že je vytvorená ako "zrkadlová kata" pre dvoch cvičencov. Techniky vo Fukyu I korešpondujú s technikami vo Fukyu II.
Napriek tomu, že v kata Tenchi môžeme vypozorovať množstvo techník z iných Goju ryu kata, nepredstavuje kata Tenchi v žiadnom prípade plagiát. Forma použitých techník totiž len pripomína či principiálne obmieňa techniky obsiahnuté v iných Goju kata. A tak tu môžeme vypozorovať techniky podobné technikám z kata Seipai, Seienchin, Shisochin či Suparinpei, ktoré rozvíjajú či dopĺňajú koncept z pôvodných kata.
Z postojov sa v kata nachádzajú kokutsu dachi, sanchin dachi, shiko dachi a zenkutsu dachi, v ktorých sa vykonávajú bloky ako shuto uke, kake uke či morote age uke. Z techník úderov kata obsahuje morote soko cuki, shuto uchi či morote shuto uchi. V kata sa nachádza jediný kop, ktorým je mae geri. Kata sa končí záverečným blokom yama uke v neko ashi dachi. Údajne je kata Tenchi dobrou prípravou na kata Seienchin , Seipai a Suparinpe. V kata sa striedajú vysoké postoje, v ktorých sa prevažne vykonávajú bloky, s postojmi nízkymi, v ktorých sa prevažne vykonávajú protiútoky.
V súčasnosti sa kata Tenchi cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html