Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Suparinpei - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Suparinpei

yi = 1 bai = 100 ling = 0 ba = 8

Pomenovanie kata :

Yi Ba Ling Ba, Suparinpei.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako číslo "108". V Goju ryu sa názov tejto kata prekladá ako "108 rúk". Môžeme sa stretnúť ešte s názvami ako Peichurin, Beichurin, či v Japonsku aj Hyakuhachiho. Názov kata je pravdepodobne ovplyvnený budhizmom. Číslo "108", ktoré názov predstavuje, zohráva totiž v budhistickej terminológii nezastupiteľnú úlohu.

Seisho Aragaki (1840-1918) Higaonna Kanryo  (1853-1916)
Seisho Aragaki (1840-1918), Higaonna Kanryo (1853-1916)

História :

Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Podľa historika Patricka McCarthyho, predvádzal 24. marca 1867 pechin Tomura kata Pechurrin či Suparinpei pri príležitosti spomienky návštevy sapposhi Xhao Xin vo východnej záhrade hradu Shuri. To by znamenalo, že kata Suparinpei sa vyučovala na Okinave ešte pred odchodom Kanrya Higaonnu do Číny. Túto kata mal vyučovať majster Aragaki Seisho(1840-1918), ktorý ovládal box Mníchovej pästi. Ten ju pravdepodobne predal aj na svojho žiaka menom Kanryo Higaonna(1853-1916). V roku 1870 odcestoval Aragaki do Číny (Peking) pričom pravdepodobne podnietil Higaonnu, aby vycestoval do Číny (Fuzhou) študovať čínske kung fu u majsta Kojo. Po návrate z Číny vyučoval Higaonna niekoľko kata, ktoré predal na svojich žiakov menom Chojun Miyagi a Kenwa Mabuni. Tí preniesli tieto kata ako aj kata Suparinpei do svojich štýlov Goju ryu a Shito ryu.

Verzie kata Suparinpei známe z dnešných čias pochádzajú pravdepodobne zo štýlu Mníchovej pästi alebo zo štýlu 18 Budhov. Každopádne obsahujú techniky typické aj pre štýl tigra. Preto sa môžeme stretnúť aj s názormi, že kata obsahuje popri technikách tigra a žeriava aj techniky draka. Kata Suparinpei je stará kata s čínskymi koreňmi. Techniky obsiahnuté v tejto kata môžeme nájsť aj v knihe Bubishi, ktorá predstavuje jeden z najstarších zachovaných manuálov o histórii bojových umení. Kata Suparinpei sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Naha-te, preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorei ryu.

obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Suparinpei
obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Suparinpei.

Číslo 108 :

Číslo 108 má pôvod v Budhizme a predstavuje 108 hriechov človeka. A preto vždy na čínsky Nový rok zvonia kláštorné zvony v budhistických kláštoroch o polnoci presne 108krát aby "zahnali zlých duchov". Číslo 108 sa dá rozložiť na 3x36 /3x6x6/. Číslo 36 bolo objasnené už pri kata Sanseru. Číslovka 3 predstavuje minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Názov kata mohol vzniknúť aj podľa čínskej legendy, ktorá hovorí, že okolo roku 1600 bojovala v Číne skupina bojovníkov proti utlačovateľom, pričom bohatým brali a chudobným dávali. Ich počet bol práve 108. Nakoniec bola táto skupina rozprášená, ale ľudia nezabudli a pomenovali po nich kata, ktorá má v názve najväčší počet variácií techník alebo krokov.

Tradičná čínska medicína pozná vyše 700 dutín (akupunktúrnych bodov). Čínsky odborníci na bojové umenia našli počas svojich výskumov 108 dutín, ktoré možno napadnúť. Použitie sily voči jednej z týchto z týchto 108 dutín môže vyvolať bolesť, strnulosť niektorej časti tela, poškodenie vnútorného orgánu, bezvedomie alebo dokonca smrť. Práve 36 z týchto dutín sú dutinami smrti. Ostatných 72 dutín sa neradí medzi dutiny smrti, ale úder na ne môže spôsobiť strnulosť alebo bezvedomie, pokiaľ je správne miesto zasiahnuté v správny čas.

Verzie :

Pôvodne existovali v Číne 3 verzie tejto kata : Dai, Chu a Sho. Verzia, ktorú v súčasnosti poznáme, mnohí označujú ako za najkratšiu - Sho. Oficiálna webová stránka Okinavy zaoberajúca sa aj v nemalej miere tradičným Karate stavia kata Suparinpe, známu tiež ako Pecchurin, za najdlhšiu kata v systéme Goju ryu. Zároveň uvádza, že kata pozostávala z troch častí : Jo (vrcholnej), Chu (strednej) a Ge (nižšej). Dnešnú verziu kata Suparinpe na týchto stránkach pokladajú za Jo (vrcholnú) verziu.

Kenwa Mabuni a technika z kata Suparinpei na obálke knihy Seipai no Kenkyu z roku 1934
Kenwa Mabuni a technika z kata Suparinpei
na obálke knihy Seipai no Kenkyu z roku 1934

Suparinpei v Uechi ryu ? :

Zakladateľ Uechi ryu, Kanbun Uechi (1877-1948), si počas svojho štúdia vo Fuchanshinskom Shaolinskom kláštore osvojil tri kata : Sanchin, Seisan(13) a Sanseru(36). Výučba tu prebiehala v 36 komnatách podľa ktorých dostali jednotlivé kata svoje mená. Majster Uechi referuje aj o kata Suparimpe (108), ktorá mala údajne 108 pohybov. Môžeme sa už len domnievať, či adept musel prejsť výučbou v 36-tich komnatách trikrát dokola aby sa stretol so Suparimpe, alebo si osvojil techniky nevyhnutné pre dokonalé osvojenie si tejto kata. Dnes už nevieme či táto kata patrila do systému rodiny Shuu. Majster Uechi často vyjadril ľútosť nad tým, že nezostal v Číne dosť dlho nato, aby si osvojil túto kata. Podľa neho je potrebných 39 rokov aby si človek osvojil túto kata. V súčasnosti sa táto kata v Uechi ryu nevyučuje.

Napriek tomu, že sa kata Suparinpei v Uechi ryu nevyučuje usilujú sa niektorí bádatelia dohľadať v Číne verziu tejto kata, ktorú videl Kanbun Uechi (1877-1948)počas svojho pobytu v Číne. Preto sa na stránkach www.uechi-ryu.com objavil popis verzie kata Suparinpei, ktorý technicky zapadá do Uechi ryu. Pod týmto objavom sa podpísal Simon Lailey, ktorý túto verziu popisuje ako Fuzhou Suparinpei (108 krokov).

Technická charakteristika :

Suparinpei možno označiť za najnáročnejšiu a najdlhšiu kata v Goju ryu. Jej správne prevedenie si vyžaduje zvládnutie bránicového dýchania, pokročilú prácu bokov, plynulé striedanie tvrdých a mäkkých techník ako aj súčasné vykonanie techník obomi rukami. Prirodzeným spôsobom nadväzuje na kata Sanchin, Sesan a Sanseru. Techniky v kata sú vykonávané do všetkých štyroch smeroch, sú často vykonávané otvorenými rukami. Najčastejšou technikou je asi morote teisho cuki (vyobrazená aj v Bubishi), ktorá v tejto kata môže predstavovať ako úder obomi rukami tak aj hod. Tempo kata je rytmické, pričom sa tu strieda pomalý a rýchly rytmus vykonávania techník. Táto dlhá kata obsahuje taktiež divácky atraktívny kop mae tobi geri. V samotnom závere kata sa vykonáva technika modlivky, ktorú môžeme nájsť napr. aj v kata Sanseru.

Jedinečnosť tejto kata zdôraznil aj Kenwa Mabuni (1889-1952), keď v úvode svoje publikácie Seipai no Kenkyu zameranej ako inak na kata Seipai (Sepai), publikoval niekoľko svojich fotografií dokumentujúcich kata Suparinpei. Jednu z týchto fotografií publikoval dokonca na obálke tejto knihy !

V súčasnosti sa kata Suparinpe cvičí len v Goju ryu a Shito ryu.

YouTubeSuparinpei - Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和](1889-1952)
(rekonštrukcia na základe fotografií po prvý krát zverejnených v roku 2009 na základe výskumu Hanshi Patricka McCarthyho )

YouTubeSuparinpei - Higa Seiko [比嘉 世幸] (1898-1966)

YouTubeSuparinpei - Tsuguo Sakumoto

Použitá literatúra :

MABUNI, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934. 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši - Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

3.6
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc