www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Shujakku, Suzaku.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako "Červený vták". Japonské čítanie týchto znakov znie ako Shujakku či Suzaku.
Autor tejto kata je Hanshi Meitoku Yagi (1912-2003). Členom Meibukan Goju ryu bola predstavená v roku 1990.
Meitoku Yagi (1912-2003)
Príbeh o štyroch bohoch je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský bojovník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiacej trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier. Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom. Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia pred n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva z 28 hviezd.
To, čo dnes nazývame Fénixom, volali v starovekej Číne karmínový alebo červený vták. Tento červený vták predstavuje leto, oheň, juh, červenú farbu či element Yang. V starovekej Číne bol totiž juh najdôležitejším smerom na mapách i na kompasoch. Preto sa o takomto mieste hovorilo "drak naľavo, tiger napravo, korytnačka dolu a fénix hore". Niekedy je názov Fénix používaný ako preklad pre Feng, alebo Feng Huang, posvätného vtáka čínskej mytológie. A tak hádam nikoho neprekvapí, že Fénix je jedným zo štyroch symbolov zvyčajne spájaných s cisárovnou.
legendárny červený vták
Enbusen kata je veľmi podobný s kata Seiryu a Byakko. Kata Shujakku je párová kata ku kata Genbu. Prevažná väčšina technik v kata Shujakku je vykonávaná otvorenou rukou (napr. nukite). V kata nájdeme aj pohyb blok-úder v suri ashi podobný pohybu z kata Sepai.
V súčasnosti sa kata Shujakku cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.
www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/6511/shujakku.html
Šen Caj-Chung : Feng Šuei, nakladateľstvo Ikar, 2002
www.onmarkproductions.com/html/ssu-ling.shtml