www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Shinpo, Shinpa, Shimpa.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Nový zlom", "Nový prielom" alebo "Nové odtrhnutie" či "Nové roztrhnutie". V závislosti na zápise (použití kanji znakov) sa môžeme ešte stretnúť aj s názvom "Myšlienková vlna".
Po dlhší čas bol pôvod tejto kata zahalený tajomstvom. Bolo známe, kto túto preniesol do Shito ryu, no doposiaľ nebolo objasnené či sa jednalo o starú čínsku formu z Pangainoon karate alebo o novovytvorenú kata. Našťastie na stránkach kowakan.com je zverejnená preložená pasáž z knihy “Karate-do Jotatsu” (空手道上達), v ktorej Yasuhiro Konishi popisuje pozadie vzniku kata Shimpa.
Mabuni Kenwa [摩文仁 賢和] Konishi Yasuhiro [小西康裕]
(1889-1952) (1893-1983)
V knihe Konishi popisuje ako na začiatku éry Showa cestoval spolu so svojim priateľom menom Kenwa Mabuni (1889-1952) do prefektúry Wakayama, aby navštívili zakladateľa Pangainoon-ryu, majstra menom Kanbun Uechi (1877- 1948). V dojo majstra Uechiho na nich veľmi zapôsobili mladí žiaci predvádzajúci Pangainoon-ryu. Konishi popisuje majstra Uechi ako hĺbavého a zanieteného muža, javiaceho sa ako by bol vytiahnutý zo spoločnosti. Stretnutie popísal Konishi ako poučné, pričom na základe stretnutia s majstrom Uechi vytvorili neskôr Mabuni a Konishi kata Shimpa.
I keď sa môžeme stretnúť ešte s názormi, že kata Shimpa vytvoril samotný majster Uechi alebo, že kata Shimpa preniesol z Číny, zdajú sa tieto teórie nepravdepodobné. Kata Shimpa sa v štýle Pangainoon-ryu resp. Uechi ryu nevyučovala a v súčasnosti sa ani nevyučuje. Z Číny preniesol majster Uechi len tri kata (Sanchin, Sesan, Sanseru), pričom všetky zaradil do svojho štýlu.
I keď majster Konishi neudáva presný dátum vzniku kata Shimpa, dokážeme aspoň približne určiť obdobie, kedy spolu s majstrom Mabuni navštívili majstra Uechiho. Obdobie Showa trvalo približne 63 rokov a korešponduje s vládou cisára Hirohita. Toto obdobie trvalo od decembra 1926 až do januára 1989. Ak by sa návšteva u majstra Uechiho udiala začiatkom roku 1927, majster Uechi by mal 50, Mabuni 38 a Konishi 34 rokov. Osobne sa domnievam, že kata Shimpa vznikla koncom 30. rokoch 20 storočia.
Techniky obsiahnuté v kata korešpondujú s technikami z Uechi ryu, ktoré sa opierajú o techniky žeriava, draka a tigra. Sú to predovšetkým bloky kake uke (wa uke) v prvej polovici kata, viacnásobné údery ako aj bloky koken uke v závere kata. V úvode kata sa stretneme s kombináciou kake uke s gyaku cuki, vykonávanou ako inak než 3x za sebou. Majster Mabuni uprednostnil túto kombináciu v postoji sanchin dachi, majster Konishi uprednostnil postoj neko ashi dachi a pozmenil aj smer, ktorým sa začína kata. Pod 45 stupňovým uhlom sa totiž začínali viaceré čínske formy. V oboch verziách kata sa nachádza kop mae geri, no Mabuni zakomponoval vo svojej verzii po kope dokročenie kopajúcej nohy dostrany. Práve toto ukročenie robí zo Shito ryu verzie náročnejšiu kata. V samotnom závere kata sa vykonávajú bloky zápästím (koken uke). V shito ryu verzii sa vykonávajú dva bloky s ukročením vzad, v Ryobukai verzii tri bloky s krokmi vpred. Obe verzie sú si v mnohých prvkoch podobné a je nepochybné, že ich vytvoril jeden autor (resp. spoločne viacero autorov).
Soke Yasuhiro (Takehiro) Konishi (*1931)
10. Dan, Japan Karate-Do Ryobu-Kai
V súčasnosti sa kata Shimpa cvičí v Shito ryu a v štýle majstra Konishiho, v Ryobu Kai.
Haas Herbert: Shinpa. [cit.2014-09-07]. Dostupné na http://www.karatekata.de/Karatekata_ShitoRyu.htm#Shinpa
McKenna Mario : A Visit with Uechi Kanbun.[cit.2014-09-07]. Dostupné na http://www.kowakan.com/uechi-kanbun/
http://www.seitoshitoryu.com/kata.php, prístup 7.9.2014
http://en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dwa_period, prístup 7.9.2014
Yukimitsu Hasegawa - Shimpa (Shito ryu)
Mina Yamazaki - Shimpa (Ryobu-Kai)