www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Shiba, Sepai, Seipai.
Názov tejto kata možno preložiť ako číslo "18". V Goju ryu sa názov kata prekladá ako "18 rúk".
Higaonna Kanryo [東恩納 寛] (1853-1916)
Presný pôvod ako aj autor tejto kata sú neznáme. Traduje sa, že túto kata preniesol z Číny na Okinavu majster Kanryo Higaonna [東恩納 寛](1853-1916). V roku 1870 odcestoval jeho prvý učiteľ Aragaki Seisho(1840-1918) do Číny (Peking) pričom pravdepodobne podnietil Higaonnu, aby taktiež vycestoval do Číny (Fuzhou) študovať čínske kung fu u majsta Kojo. Higaonna študoval v Číne aj u majstra štýlu Pokrikujúceho žeriava menom Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930), no s najväčšou pravdepodobnosťou kata Sepai nepochádza z tohoto štýlu. Po návrate z Číny už vyučoval Higaonna niekoľko kata, ktoré odovzdal na svojich žiakov menom Chojun Miyagi [宮城 長順] (1888 - 1953) a Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和] (1889–1952). Tí preniesli tieto kata ,medzi ktorými bola aj kata Seipai do svojich štýlov Goju ryu a Shito ryu.
Údajne celý čínsky názov tejto kata je Shi Ba Shou (18 rúk) a ukazuje na spojitosť s Bodhidarmovým cvičením Shi Pa Lou Han Shou (18 rúk Budhovho žiaka), z ktorého je kata údajne odvodená. Preto niektoré zdroje predpokladajú, že kata Seipai pochádza zo štýlu Lou Han Chuan. Túto teóriu potvrdzuje vo svojom vydaní Bubishi aj historik Patrick McCarthy, keď udáva, že : "Box arhatov, taktiež známy aj ako Mníchov box, medzi inými používa kata Sanchin, Seisan, Jutte, Seipai, Useishi a Pechurin." Aj keď kata síce obsahuje podobné techniky s kata Nipaipo, no nemožno ani vylúčiť, že Seipai môže mať svoje korene v štýle Draka (rovnako ako sa špekuluje o pôvode kata Kururunfa či Saifa).
Vzťah k číslu 18 v názve kata môže mať veľa významov. Tak ako u mnohých iných číselných názvov kata podsúva sa tu hneď niekoľko možných vysvetlení pre číslo 18. Od súvislosti s budhistickou filozofiou cez pragmatický počet obranných konceptov až po počet tlakových bodov, na ktoré sa v kata útočí. Faktom zostáva, že v číselnom svete názvov kata nasleduje Seipai (18) po kata Seisan (13). Logicky sa podsúva myšlienka, že Seipai je pokračovaním Seisan, pričom toto "pokračovanie" nemožno úplne vylúčiť. V tomto prípade by koncept priamočiarych techník kata Seisan bol nahradený kruhovými vyhýbajúcimi sa technikami kata Seipai.
obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Seipai
Majster Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和] (1889–1952) za účelom spopularizovania karate (vtedy ešte známeho pod názvom Tode či Te) navštívil v rokoch 1917 a 1928 niekoľko krát Japonsko. Nakoniec sa v roku 1929 Mabuni presťahoval do Osaky, kde pokračoval vo vyučovaní karate už na plný úväzok. Popri tomto vyučovaní Mabuni vydal množstvo odborných kníh zameraných na popularizovanie karate. Jednou z nich bola kniha s názvom Seipai no Kenkyu (Štúdium Seipai) s podnázvom Kobo Jizai Karate Kenpo. Kniha bola vydaná 25. októbra 1934 v japonskom jazyku, obsahovala 176 strán textov a fotografií (najmä postup a bunkai kata Seipai) ako aj časti knihy Bubishi. Tu sa jedná s najväčšou pravdepodobnosťou o zverejnenie prekreslených obrázkov z Bubishi majstra Itosu Anko [糸洲 安恒] (1831 – 1915) , ktorý bol učiteľom Kenwu Mabuniho. Zaujímavý je na knihe najmä obal, kde Mabuni z neznámej príčiny pózuje v pozícii z kata Suparinpei. Každopádne možno túto knihu považovať za vzácny študijný materiál, ktorý by nemal chýbať v knižnici žiadneho obľubovateľa kata Seipai.
kniha Seipai no Kenkyu a autentická fotografia autora knihy
Ako som už spomenul kata Seipai obsahuje kruhové techniky obranného i útočného charakteru vykonávané ako otvorenými tak aj zatvorenými rukami. Popri týchto kruhových technikách sa vyznačuje špecifickou prácou nôh, spočívajúcou najmä v zmene postojov a smerov vykonávaných na mieste. Obsahuje pomerne ťažkú otočku ako aj posuny suri ashi so súčasnými kruhovými pohybmi oboch rúk. Zjednotenie techník rúk a nôh sa musí vykonávať
vo
vzájomnej harmónii. Hanshi Meitetsu Yagi (*1949) (Meibukan Goju ryu) často upozorňuje
na
dôležitosť spoločnej práce rúk :
"Jedna ruka je otcom a druhá synom ..... spoločnou
prácou
oboch nadobudnú veľkú silu."
Napriek tomu, že sa kata Seipai môže javiť ako náročná kata určená pre vyššie opasky, zaradila ju organizácia WKF v rámci svojich súťaží ako Shitei kata, čiže ako povinnú kata do prvých kôl. Vo všetkých štýloch sa v rámci skúšok vyžaduje až na majstrovské stupne. V smere Kyokushinkai sa kata už necvičí v jej tradičnej podobe, ale obsahuje pozmenené
techniky rúk ako aj niekoľko kopov (yoko geri, tobi mae geri, ...). Enbusen tejto kata v
Kyokushinkai verzii predstavuje priamku v predo-zadnom smere.
Bunkai kata Seipai ponúka veľa efektívnych útočných aj obranných techník určených pre sebaobranu ako aj prekvapivé techniky a hody. Táto kata je charakteristická najmä svojimi útočne-obrannými technikami ktoré majú kruhový tvar pohybov. V kata dominuje spojenie sily s mäkkosťou.
V súčasnosti sa kata Sepai cvičí len v Goju ryu, Shito ryu a Kyokushinkai.
Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica
Seipai - Toguchi Seikichi [(渡口 政吉]
Mabuni, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934 (Showa 9). 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši - Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
www.goju-ryu.info
www.shitokai.com