Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Sanseru - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Sanseru

san = 3 shi = 10 liu = 6

Pomenovanie kata :

Sanseru, Sanseiru, Sanseryu, Sanseiryu, Sandairyu.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako číslo "36". V Goju ryu sa názov kata prekladá ako "36 rúk". Japonský názov pre túto kata je Sanjuroku.

Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Kata Sanseru sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Naha-te, preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorei ryu.

História :

Kata preniesol z Číny na Okinavu Kanryo Higaonna (1853-1916), keď sa vrátil z Číny od majstra južnej školy Chuan Fa, menom Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930). Predpokladá sa, že Ryu Ru Ko bol majstrom štýlu Pokrikujúceho žeriava. Higaonna predal svoje učenie na majstra menom Chojun Miyagi (1888-1953), ktorý založil Karate štýl Goju ryu. Kata Sanseru je priraďovaná k štýlu Žeriava, no nájdeme ju aj v štýloch Tigra a Psa.

Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica
Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica

Číslo 36 :

Samotný názov kata je pravdepodobne ovplyvnený budhizmom. Aj keď najpravdepodobnejší výklad názvov všetkých číselných kata je v ich odkaze na systematický spôsob a porozumenie istého zoskupenia vitálnych akupresúrnych bodov. Na tejto zručnosti bolo Karate stavané a rozvíjané. Feng Yiquan, ktorý žil počas dynastie Ming (1522-1567) rozvinul túto zvláštnu metódu použitia 36-tich zakázaných bodov k porážke jeho odporcov. Nasledujúci stúpenci Fenga vytvorili ďalšie "quan" rozšírené až na číslo 72 a konečných 108. Keďže matematicky 2x18= 36, predpokladá sa, že Sanseru /36/ je pokračovaním kata Sepai /18/. Odkaz tradičnej čínskej medicíny napovedá, že číslo 36 sa dá rozložiť na 6x6, pričom prvé číslo 6 predstavuje čuch, chuť, farba, zvuk, hmat a spravodlivosť. Druhé číslo 6 predstavuje oči, uši, nos, jazyk, telo a ducha. Pri hľadaní spojitostí s číslom 36 nesmieme zabudnúť ani na 36 rodín presťahovaných z Číny na Okinavu v roku 1372.

Tradičná čínska medicína pozná vyše 700 dutín (akupunktúrnych bodov). Čínsky odborníci na bojové umenia našli počas svojich výskumov 108 dutín, ktoré možno napadnúť. Použitie sily voči jednej z týchto 108 dutín môže vyvolať bolesť, strnulosť niektorej časti tela, poškodenie vnútorného orgánu, bezvedomie alebo dokonca smrť. Práve 36 z týchto dutín sú dutinami smrti. Ostatných 72 dutín nie sú dutinami smrti, ale úder na ne môže spôsobiť strnulosť alebo bezvedomie, pokiaľ je správne miesto zasiahnuté v správny čas.

Verzie :

Najznámejšou verziou kata Sanseru je určite tá, ktorá sa cvičí v Goju ryu či Shito ryu. Kata nie je technicky náročná a vyznačuje sa enbusenom v tvare kríža. Poznávacím znakom tejto kata je nidan mae geri či technika mae geri-empi uchi-kansetsu geri, ktorá sa vykonáva 4x za sebou, do všetkých štyroch svetových strán.

V Chito ryu sa vyskytuje kata Sanshiru /36/, ktorá ale nie je príbuzná so Sanseru z Goju ryu alebo Uechi ryu. Pravdepodobný pôvod kata leží asi u Chotoku Kyan (1870-1945), ktorý predal na Tsuyoshi Chitose (1898-1984) jednu z verzií Gojushiho, ktorá je so Sanshiru veľmi podobná. Možné je i to, že istá verzia kata Gojushiho sa v Chito ryu nazýva Sanshiru. Podobnosť by tu bola prostredníctvom postojov v pokľaku, dvojitých úderov ako aj blokov kosa uke ako aj sekvencie bezprostredne predchádzajúce tieto techniky.

Treťou známou verziou kata Sanseru je verzia pochádzajúca z Číny a cvičená v Uechi ryu. Tu sa táto kata niekedy nazýva aj Sandairyu či Sanseiryu. Kata Sanseiryu je tretia kata, ktorú sa Kanbun Uechi (1877-1948) zakladateľ Uechi Ryu, naučil v Číne. Jeho učiteľ, Shuu Shiwa (1874-1926) vyučoval túto kata vo fuchanshinskom kláštore Shaolin. V kláštore bol známy ako "Kňaz z 36. komnaty" a jeho každodennou povinnosťou bolo vyučovať kata Sandairyu-bo (formu z 36. komnaty). V fuchanshinskom kláštore bol tréning organizovaný prostredníctvom 36 komnát, ktoré adept absolvoval v presnom poradí. Toto je poznamenané v starom Uechi-Ryu Kyohon (1977), strany 307 a 308. Zaujímavosťou je, že Shorinji Kempo (Shaolinský štýl pästnej cesty) má formu nazývanú "Kata no Sanju Rokku Bo", čo v preklade znamená "Kata z 36. komnaty".

sensei Kanmei Uechi (*1941)
Kanmei Uechi (*1941)

Technická charakteristika :

Goju ryu verzia nás učí bojovať proti štyrom súperom, za použitia hlbokých lámacích kopov či úderov lakťa. Techniky v tejto kata vychádzajú z jednoduchosti a priamočiarosti a kata sa označuje za technicky nie veľmi náročnú. A práve preto trvá veľa času než študenti pochopia jej hlbší význam. Napriek tomu väčšina techník je vysoko účinných a určených práve na boj zblízka. Kata obsahuje mnoho praktických útočných a obranných techník ako sokuto geri či zachytenie súperovej nohy alebo presuny tela. Kata nám ponúka aj vyslobodzovacie techniky /hazushi waza/. Kata končí tak ako napr. kata Suparinpei, postojom Modlivky.

Uechi ryu verzia je oveľa zložitejšia ako verzia z Goju ryu. Nemôžeme sa preto čudovať, že je označovaná za najpokročilejšiu kata v systéme Uechi ryu. Hovorí sa, že len vysoké technické stupne môžu vydržať tréning vyžadovaný k osvojeniu si tejto kata. Kata Sanseiryu sa vyžaduje v Uechi ryu pri skúškach na 4. Dan. Aplikácie na túto kata sa vyžadujú až na 5. Dan. Kata Sandairyu učí reagovať na nepriateľov útok zo všetkých strán, pričom enbusen tejto kata tvorí pri pospájaní vrcholov, briliant. Kata sa začína dvojitým wa uke a končí sa technikou "ďobnutím žeriava". Základy každého pohybu tejto kata nájdeme v kata Sanchin. Až, keď budú pohyby vykonávané správne, zistíte, že ste sa vrátili k Sanchin - najjednoduchšej a stále najkomplexnejšej forme v systéme. Nakoniec sa tak cvičenec po rokoch tréningu vráti opäť na začiatok, ku koreňom z ktorých vyviera sila, pevnosť a odpovede.

V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií : Yang a Yin. V tomto smere sa kata Sanseru javí ako kata emocionálna, ktorá vyživuje city ako radosť a šťastie. Kata môže pohlcovať naozajstného ducha zeme do vášho tela.

V súčasnosti sa kata Sanseru cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Uechi ryu, Ryuei ryu a Chito ryu.

Použitá literatúra :

www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com/newsletter/saifa.htm
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
http://www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
www.student.virginia.edu/~uechi/
http://users.adelphia.net/~axxmann/aboutuechi.html
www.kusunoki.de/ryu/uechi_ryu.html
www.makotomac.com/library-ranksystem-adults.html
www.kazoku.fsnet.co.uk
www.pittsfielddojo.com/shohei-ryu_karate.html
http://uechiryukenyukai.free.fr
www.angelfire.com

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

3
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc