www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Ryuho, Ryusho, Ryushoken. Horeuvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Dračí krok" či "Dračia chôdza".
Majster štýlu Bieleho žeriava Go Kenki (1886 - 1940)
Drak ako mytologický tvor sa najčastejšie vyskytuje v čínskej ľudovej slovesnosti, kde predstavuje na rozdiel od západných predstáv draka ako dobrotivého tvora, ktorý po stáročia symbolizoval čínské cisárstvo a neskôr i samotného čínskeho cisára.
Pôvod kata Ryuho dnes už pravdepodobne nedokážeme vystopovať. Dnes už nedokážeme povedať, či sa jedná o jednu z viacerých kata majstra Go Kenki alebo sa jedná o kata rodiny Toma. V súčasnosti sa už považuje táto kata za stratenú a preto sa môžeme stretnúť s názorom, že kata Ryuho (Ryusho) je vlastne totožná s kata Ryusan (Ryushan). No nie všetci zastávajú tento názor. Jeden z autorov, ktorý vo svojej publikácii udáva existenciu obidvoch kata, bol majster Itoman Seishin. Ten vydal v roku 1934 knihu Toudi Jutsu no Kenkyu, ktorú do angličtiny preložil Mario McKenna. V tejto knihe sa na stranách 103-106 uvádza zoznam 40 kata, pričom v tomto zozname Itoman Seishin uvádza nielen kata Ryuho, ale i ďalšie dnes už málo známe či dokonca stratené kata. Tu autor knihy uvádza kata Ryushu v dvoch verziách, Dai a Sho (龍手 大 小). V jeho zozname sa nachádza kata Ryuho vo verzii majstra Toma ako Toma-shi Ryuho (富間氏龍歩).
V súčasnosti nie je kata Ryuho či Ryushoken veľmi rozšírená. Nájdeme ju už len v niektorých smeroch v USA, pričom nie je isté či sa jedná o starú pôvodnú verziu alebo o súčasný pokus vrátiť stratenú kata do sylabov karate.
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s