www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Rokushou, Rokishou, Rokkishu.
Názov tejto kata možno preložiť ako "6 rúk" alebo "6 foriem ruky".
"Šesť foriem ruky" sa spomína už v čínskej knihe bojových umení - Bubishi. Tu je zobrazených 6 spôsobov použitia otvorenej ruky pomenovaných ako "6 rúk Ťi (Ji) šaolinského štýlu". Cieľom týchto techník bolo zasiahnutie vitálnych bodov alebo anatomických štruktúr súpera a spôsobiť mu bezvedomie alebo smrť.
Autor tejto kata je neznámy. Pôvod kata Rokkishu leží pravdepodobne v Číne, pričom sa traduje,že na Okinavu túto kata preniesol okolo roku 1910 majster štýlu Bieleho žeriava, Gokenki (Wu Xian Hui)(1886-1940).
Gokenki (Wu Xian Hui)(1886-1940)
Majster Gokenki začal po svojom príchode na Okinavu vyučovať rôzne kata zo štýlu Bieleho žeriava. Predpokladá sa,že išlo o kata z provincie Fujian, pričom tieto pre Okinavčanov nové kata vyučoval v rámci "študijnej skupiny". Členmi tejto skupiny boli Kenwa Mabuni, Chojun Miyagi, Shinpo Matayoshi a ďalší okinavský majstri. Dodnes nie je jasné, komu Gokenki kata Rokkishu vlastne predstavil a odovzdal. Kata Rokkishu je údajne jedna z dvoch (druhou je kata Okaku) najpokročilejších kata, ktoré Gokenki popri iných kata vyučoval. V goju ryu kruhoch koluje príbeh, podľa ktorého mal majster Miyagi vycestovať do Číny, pričom sa pokúsil vyhľadať dojo svojho učiteľa majstra Kanryo Higaonnu (1853-1916). V Číne mal napokon skutočne trénovať s istým vnútorným žiakom majstra Ryu Ru Ka (Xie Zhong Xiang) (1852-1930), ktorý ho naučil kata Rokkishu. Neskôr majster Miyagi vytvoril na základoch tejto kata, vlastnú kata z názvom Tensho. Oveľa pravdepodobnejšie, najmä vzhľadom na japonský názov kata Rokkishu, videl kata Rokkishu majster Miyagi až v študijnej skupine majstra Gokenki (Wu Xian Hui)(1886-1940). Ten bol obchodníkom s čajom a kontakt s južnými provinciami Číny mal takmer na dennom poriadku.
Nie je isté či pri vzniku kata Rokkishu bola táto kata ovplyvnená inou kata, napr. kata Ryusan, no predpokladá sa, že na základoch kata Rokkishu vytvoril zakladateľ Goju ryu Chojun Miyagi kata Tensho. V Goju ryu sa kata Rokkishu nevyučuje, no údajne sa vyučuje v štýle Toon ryu, pričom sa výrazne podobá na kata Tensho. Na rozdiel od kata Tensho je dlhšia a cvičená kompletne celá s otvorenými rukami. A naopak Gary Rooks vo svojej knihe udáva,že kata Rokishu je unikátna kata, ktorá sa na kata Tensho nepodobá. Súvislosť s kata Tensho leží v šiestich pozíciach shaolinskej ruky, ktoré Chojun Miyagi prevzal a vložil do svojej novej kata Tensho.
Tadahiko Ohtsuka (*1940) 9.Dan Goju Kensha Karatedo
Legendárny text Bubishi v článku 20: Šest rukou Ťi (Ji) šaolinského stylu popisuje 6 foriem otvorenej ruky pochádzajúcej z kláštora Šaolin. Tieto techniky postupne prenášali okinavskí majstri do svojich kata.
Jedná o:
1. Ruka železnej kosti - bodanie, pichanie
2. Ruka ako pazúr - vykĺbenie čeľuste
3. Ruka železného piesku údery na vitálne oblasti
4. Ruka kaluže krvi - vykĺbenie, krútenie
5. Ruka ako meč - útoky na kosti, šľachy a kĺby
6. Ruka jedného stebla trávy - útok na chrbticu a vitálne body
6 rúk Ťi (Ji) šaolinského štýlu
Zdroj : Bubishi majstra Mabuniho
Poradie rúk na obrázku: 2-1-4-3-6-5
Kata Rokkishu sa oficiálne necvičí v žiadnom štýle.
Mabuni, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934 (Showa 9). 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši - Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
http://groups.yahoo.com/neo/groups/goju_ryu/conversations/topics/2373 [prístup 1.2.2014]
Rooks W. G.:Hakutsuru Ken:"White Crane Fist"Okinawa’s Art of White Crane Karate.2016. Ebook. 198 s.
Hanshi Patrick McCarthy - Rokkishu Futari-geiko Pt #1
Hanshi Patrick McCarthy - Rokkishu Futari-geiko Pt #2
Grandmaster Evan Pantazi - The 6 Ji Hands