Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Rohai - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Rohai

He = žeriav (volavka) pao = znak

Pomenovanie kata :

Hepai, Hokpai (kanton.), Rohai.

Čínske znaky tejto kata možno preložiť ako "Znak volavky".

História :

Kata Rohai je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Pochádza z Číny, pravdepodobne zo štýlu Bai He Chuan (štýl Bieleho žeriava) odkiaľ bola prenesená na Okinavu. Údajne bola kata Rohai vytvorená okolo roku 1600, čínskym generálom Ye Fai. Nie je isté kto túto kata preniesol na Okinavu, no rozvíjala sa v regióne mesta Tomari odkiaľ sa dostala aj do Shuri te. V regióne Tomari šíril túto kata hlavne majster Kosaku Matsumora (1829-1898), žiak majstrov Shionja a Kisi Teruya. Práve od majstra Teruya sa mal majster Matsumora údajne naučiť kata Rohai.

fotografia z Číny
fotografia z Číny

Verzie :

Do dnešných čias sa nám zachovalo viacero verzií kata Rohai, ktoré sa medzi sebou odlišujú len v malom množstve techník. Napriek tomu sa môžeme stretnúť s veľkou spleťou názvov (i zámenou mien Matsumura a Matsumora) a cvičených variant. Napriek tomu vyčnievajú tieto verzie :

Matsumora no Rohai : kata charakteristická postojom na jednej nohe, sa v Tomari te pravdepodobne preniesla z majstra Matsumoru (1829-1898) na majstra Chotoku Kyan (1870- 1945) a následne cez majstra Shoshin Nagamine (1907-1997) do Matsubayashi ryu. Táto verzia sa tiež označuje aj ako Koshiki no Rohai, pričom slovo Koshiki označuje v japonskom jazyku "starý štýl" či "dávny ceremoniál".

Matsumura no Rohai : kata veľmi podobná na verziu majstra Matsumoru, charakteristická taktiež postojom na jednej nohe. Viacnásobné údery nachádzajúce sa v kata majstra Matsumoru (1829-1898) nahradil majster Sokon Matsumura (1792-1896) technikami tetsui uchi a kagi cuki, vykonávanými v shiko dachi. Niet pochýb, že kata Matsumura no Rohai je odvodená z kata Matsumora no Rohai.

Itosu no Rohai : Majster Sokon Matsumura (1792-1896) predal svoju verziu kata Rohai na svojho žiaka menom Yasutsune Itosu (1831-1916). Ten z nej následne vytvoril kata Rohai Shodan, Rohai Nidan a Rohai Sandan. Z uvedených kata žiadna neobsahuje charakteristický postoj na jednej nohe, pričom aj samotným enbusenom a sledom techník sa tieto kata odlišujú od pôvodnej kata Rohai.

Meikyo : Gichin Funakoshi (1868-1957), žiak majstra Itosu (1831-1916), začlenil do svojho smeru kata Meikyo, ktorej pôvod leží v kata Rohai majstra Itosu. To či kata Meikyo vytvoril priamo Gichin Funakoshi (1868-1957) alebo jeho syn Yoshitaka Funakoshi (1906-1945), nie je už z dnešných záznamov zrejmé.

Pomenovanie verzií :

Verzia Rohai Shodan sa napr. cvičí vo Wado ryu iba pod názvom Rohai. V Chito ryu sa cvičia dve verzie kata Rohai Sho a Dai. Nabe Matsumura (1860-1930) vnuk majstra Matsumuru, vyučoval tri varianty kata Rohai Jo, Chu a Ge. Majster Hohan Soken (1891-1982) nasledovník štýlu Matsumura Seito ryu sa však učil Rohai Ichi, Ni a San. Rohai Jo je vyučovaná v Matsumura Ortodoxnom Shorin Ryu a je totožná s Rohai v Matsubayashi ryu. Kata Rohai cvičené v Chito ryu zasa nie sú identické s okinavskou Rohai z Tomari a ich pôvod je neznámy.

Gabika Lišková (*1990) a Zuzka Lišková (*1989) - Hankokai Senica
Gabika Lišková (*1990) a Zuzka Lišková (*1989) - Hankokai Senica

Technická charakteristika kata Rohai :

Kata je charakteristická postojmi na jednej nohe /sagi ashi dachi/ kde druhá noha je pripravená zasadiť lámací kop. Tento postoj pripomína žeriava, pričom sama kata pôsobí veľmi elegantne. Je to krátka, ale veľmi elegantná kata rozšírená najmä v Shito ryu kruhoch. Tento postoj naopak chýba v kata Meikyo smeru Shotokan ako aj vo verziách majstra Itosu. Pohyby v kata sú založené na rýchlych pohyboch otáčania, rozpínania a sťahovania.

V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií : Yang a Yin. V tomto smere sa priraďuje tejto kata z energetického hľadiska zviera žeriav, pričom cieľom kata by malo byť oživenie vašej energie. Tvrdé techniky sú skryté za jemnými pohybmi tejto kata, čo nakoniec symbolizuje aj prvý pohyb tejto Kata, ktorý je Yin. Ak je kata zvládnutá, potom počas cvičenia vyžaruje cvičenec zo svojho tela a údov naozajstnú ducha.

V Yoshukai Karate sa v rámci zbraní cvičí Kata zameraná na Sai s názvom Rohai Sai.

V súčasnosti sa kata Rohai cvičí v Shito ryu, Chito ryu, Matsubayashi ryu, Wado ryu. V smere Shotokan sa cvičí pod názvom Meikyo.

Použitá literatúra :

Haas Herbert: www.karatekata.de
www.hkshitoryu.org
www.theflexnetwork.com/karate/kata.html
www.bushido-rostock.de/Katabilder/katabilder.html
www.kusunoki.de/ryu/matsumura_seito.html

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

3
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2110

Najnovší: Steventup

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc