www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Qijing, Shichisei.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "7 hviezd". Japonské čítanie týchto znakov je Shichisei.
Autor ani presný pôvod tejto kata nie je už známy. Dnes už môžeme len tipovať aké hviezdy mal autor tejto kata na mysli.
Ponúka sa tu istá podobnosť s vnútorným systémom Hsing I, ktorý obsahuje teóriu "7 hviezd". Tá učí ako 7 zbraní (častí) obrancovho tela využiť k dosiahnutiu zdrvujúcej sily. Týmito zbraňami sú : hlava, rameno, lakeť, ruka, bedrá, koleno a chodidlo. Tréning nesúci názov "7 hviezd" sa praktikuje aj v systéme Kung Fu štýlu Bieleho Draka Pai Lum. Toto cvičenie sa zaoberá predovšetkým výcvikom tela, pričom má zabezpečiť, aby končatiny postupom času mohli odolať či prípadne uštedriť hrozné údery. Toto cvičenie sa praktikuje vo dvojiciach, pričom zo začiatku sa vykonáva jemne. Až postupom času samotné cvičenie naberá na sile ako aj na samotnom čase trvania. Cvičenie 7 hviezd je jedným z cvičení, ktoré robí z cvičenca systému Pai Lum veľkého bojovníka. Pojem "7 hviezd" nájdeme aj v internom bojovom umení Tai chi chuan - štýle Wu. Tu sa nachádza zostava s názvom "Vykroč dopredu a vytvor 7 hviezd", pozostávajúca z 2 pohybov. Dá sa povedať, že sa vlastne jedná o sebaobrannú aplikáciu pozostávajúcu z dvoch pohybov. Názov tejto zostavy sa vysvetľuje nasledovne : "V tejto zostave sedem častí tela, a to hlava, ramená, lakte, ruky, bedrové kĺby, kolená a jedno chodidlo vytvárajú podobu súhvezdia Veľký voz." Zostavy Tai Chi Chuan sa tak ako zostavy Karate cvičia bez partnera.
Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že túto kata vyučoval čínsky majster Ryuruko / Ryu Ru Ko, Xie Zhongxiang/ (1852-1930), ktorý bol zakladateľom fukienského štýlu Pokrikujúceho žeriava - Ming He Quan. Tento majster údajne vyučoval vo Fuzhou nasledujúce kata : Happoren, Nepai, Doonquan, Roujin a Qijing. Niektoré zdroje uvádzajú tohto majstra až ako majstra 2. generácie, ktorý tento štýl značne upravil. Štýl bol charakteristický dôrazom na kryty a údery dlaňou za podpory dychových techník pomáhajúcich k mohutnému výdaju energie Qi /Ki/.
V Goju ryu kruhoch sa udáva, že majster Ryu Ru Ko (1852-1930) bol učiteľom Kanrya Higaonnu (1853-1916), otca Naha te. Ten predal svoje učenie na majstra menom Chojun Miyagi (1888-1953), ktorý založil Karate štýl Goju ryu.
Táto kata sa už dnes považuje v Karate kruhoch za stratenú. Nakoľko majster Higaonna nepredal túto (a ani inú uvedenú) kata na majstra Miyagiho, vznikajú dokonca pochyby o tom, či sa vôbec učil u majstra Ryu Ru Ko.
V súčasnosti sa kata Qijing cvičí pravdepodobne už iba v Číne.
www.goju-ryu.info
http://jspailum.u29.acomhosting.com/school/sevenstar.htm
Wang Peisheng, Zeng Weiqi - Tai či čuan, vydalo nakladateľstvo Šport, 1992, knihu preložil MUDr. Dušan Hamar, CSc
http://kungfu.trilogic.cz/clan1.html.
www.hsing-i.com/hsing-i_journal/7stars.html