www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Paipuren

ba = 8 bu = krok lian = plynulý

Pomenovanie kata :

Paik Po Lien (dialekt. Fuzhou), Ba Bu Lian (čínsky), Paipuren, Baiburen, Happoren (jap).

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "8 plynulých krokov" či "8 nepretržitých krokov". Japonský názov Happoren sa prekladá ako "8 krokov za hodinu". Iné názvy sú "8 smerov" alebo "Kata 8 smerov". Verzia, ktorú som mal možnosť zhliadnuť nebola cvičená ani do 8 smerov ani neobsahovala 8 krokov. Preto sa domnievam, že pôvodná verzia obsahovala, tak ako uvádza názov kata, 8 krokov.

História :

Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan). Túto kata vyučoval napr. majster Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930), ktorý bol učiteľom zakladateľa Naha te Kanryo Higaonnu (1853-1916). Na Okinavu preniesol ale túto kata majster Go kenki (Wu Xian Hui) (1886-1940), ktorý ju predal ďalej na zakladateľa Shito ryu majstra Kenwu Mabuniho (1889-1952). Na Okinave sa táto kata pravdepodobne rozvíjala po viacerých líniách, pričom originál tejto kata je pravdepodobne dnes už neznámy. Dodnes sa táto kata vyučuje v južných provinciách Číny, no aj tu nie je jasné, či sa jedná o úplnú pôvodnú verziu tejto kata.

Kata Paipuren zaraďujeme k štýlu Bieleho žeriava a zohrala jednu z hlavných úloh pri vzniku okinavského Karate. Táto kata ovplyvnila viacero kata (predovšetkým zo štýlu Žeriava) ako napr. Nipaipo alebo Hakucho. Z tých známejších kata sú to predovšetkým ale kata Sanchin a Tensho. Kata Paipuren je dodnes považovaná za základ štýlu Bieleho žeriava a je cvičená ako Qi Gong kata.

majster Tadahiko Ohtsuka (*1940) 9. Dan Goju Kensha
Tadahiko Ohtsuka (*1940) 9. Dan Goju Kensha

Technická charakteristika :

Kata Paipuren je osobitná kata, skôr krátka. Zdá sa, akoby v sebe zahrňovala myšlienky a princípy zmiešané z kata Sanchin a Tensho. Kata je postavená na protiklade napätia a uvoľnenia. Zároveň používa netypické izometrické napätie svalov a dýchacích techník typické pre kata zo štýlu Žeriava. Preto ju mnohí považujú za komplexnejšiu než Higaonnovu verziu Sanchin Kata.

Takmer celá kata je vykonávaná v postoji neko ashi dachi, pričom najčastejšie použitá technika (kombinácia) v kata je kake uke - haito uchi - kake uke. Týmito technikami kata začína (vykonávajú sa tu 3krát) a celkovo sa táto technika nachádza v kata až 6krát. Zaujímavosťou kata je, že približne v polovici kata sa vykonávajú pohyby charakteristické z ukončenia kata. A tak to vlastne vyzerá, že kata ešte poriadne nezačala a už končí. Nie je to pravda, takže kata opäť "začína" technikami kake uke - haito uchi - kake uke vykonávanými opäť 3krát. Bunkai kata prezrádza útoky vedené na vitálne body človeka.

Sanchin versus Paipuren :

Prostredníctvom kata Paipuren by mal cvičenec rozvíjať svoju vnútornú energiu Ki. Tento istý cieľ má i kata Sanchin, napriek tomu existuje niekoľko rozdielov medzi týmito kata:
Kata Sanchin sa na rozdiel od kata Paipuren vykonáva v súčasnosti so zatvorenými rukami. No nebolo tomu tak vždy. Veď pôvodná forma kata Sanchin sa vykonávala s otvorenými rukami. V takejto podobe sa vykonáva dodnes v Uechi ryu. Otvorené ruky zatvoril až majster Kanryo Higaonna (1853-1916), zakladateľ Naha te. Tým, že sa zmenili otvorené ruky na zatvorené sa zmenil princíp prenosu vnútornej energie. Pri ťažšom "vnútornom cvičení" otvorených rúk je uvoľnenie energie oveľa väčšie.
Pri dnešnej kata Sanchin sa vnútorná energia koncentruje v strede tela. Je to dané postavením a aplikovaním dýchacích metód. U kata Paipuren je práca s vnútornou energiou presne opačná, vnútorná energia je vyžarovaná z tela cvičiaceho smerom von, nie je koncentrovaná a držaná v strede tela. Držanie tejto energie môže spôsobiť zdravotné problémy, pričom aj takéto samotné cvičenie je vykonávané silovo a neodporúča sa pre mládež.
Dýchanie u kata Sanchin je tvrdé, silové a nemožno ho v žiadnom prípade označiť za prirodzené. Naproti tomu dýchanie u kata Paipuren sa vykonáva prirodzene, telo je v harmonickej rovnováhe, energia prúdi do celého tela. Duševný princíp spočíva v hľadaní harmónie s Tao.

V súčasnosti sa Paipuren (Happoren) cvičí v Shito ryu.

Použitá literatúra :

www.goju-ryu.info
Fernando P. Câmara : www.geocities.com/alaumirm/s_pagina9.htm
http://fuzhoucrane.tripod.com/index.html
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.2
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1493

Najnovší: Zelenaxty

Práve online: 
anonymných: 1
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc