www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Baihu, Baiku, Paiku.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Biely tiger".
Pôvod kata Paiku treba hľadať pravdepodobne v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Kata preniesol z Číny na Okinavu pravdepodobne niektorý člen rodiny Nakaima, pretože sa na Okinave vyučovala len v dobre utajenom štýle rodiny Nakaima - Ryuei ryu.
Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica
Úvod kata charakterizujú techniky spoločné pre kata Heiku, Paiku i Annan. Kata Paiku charakterizujú silné, prudké techniky striedajúce sa s jemnosťou vykonávaných techník. V kata možno nájsť viacnásobné údery vykonávané v suri ashi, čo sú techniky charakteristické pre kata Heiku i Paiku súčasne. Na rozdiel od kata Heiku, kata Paiku používa viacej techniky vykonávané otvorenou rukou. Aj keď blokovanie sa môže zdať na prvý pohľad jemné až vláčne (osae uke - kake uke), nasledujú za týmto blokovaním nekompromisné útoky na vitálne body súpera (morote ipponken). Tak ako u kata Heiku tu nájdeme podrepy, z ktorých sa vykonávajú kopy mae geri. Techniky v kata nie sú tak jednoznačne priamočiare ako napr. z kata Jion, no napriek tomu nemožno prehliadnuť to, že v tejto kata sa na útoky nereaguje vyhýbaním, ale viacnásobným blokovaním a nekompromisným útokom.
Paiku je jemná, ale stále silná kata údajne pripomínajúca samicu Bieleho Tigra. V Ryuei ryu sa cvičí ešte kata Heiku, ktorá svojimi silnými a prudkými technikami pripomína samca Čierneho Tigra.
Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica
V systéme shaolinského kung fu sa cvičí zostava Pai Hoo Chien (Shey Hoo Chien) nazývaná formou Bieleho tigra. Náhoda? Možno.
V súčasnosti sa kata Paiku cvičí v Ryuei ryu, odkiaľ bola prenesená do Shito ryu.
Okinawa Prefectural Government (2003) :
www.wonder-okinawa.jp
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
www.centralshaolin.com
Haas Herbert : www.karatekata.de