www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Baihe, Paihe, Paiho.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Biely žeriav".
Pôvod kata Paiho treba hľadať v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Kata preniesol z Číny na Okinavu majster štýlu Bieleho žeriava menom Gokenki (1886-1940). Ten ju predal na majstra menom Kenko Nakaima (1911 - 1989), pokračovateľa rodinnej školy Ryuei ryu.
Kata je odvodená zo štýlu Bieleho žeriava Bai He Chuan, čomu napovedá aj jej názov. Bai (Pai) znamená v čínštine Biely a Ho žeriav alebo bocian.
Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica
Kata Paiho je krátka, plynulá kata, ktorá svojimi technika zapadá medzi iné kata zo štýlu Bieleho žeriava. Typickým postojom tejto kata je neko ashi dachi, v ktorom sa vykonávajú typické techniky blokov kake uke s následným úderom. V tomto postoji sa vykonávajú ešte techniky blokov koken uke. Z tejto monotónnosti sa hádam vymykajú až techniky pripomínajúce kata Suparinpei, vykonávajúce sa v sanchin dachi. Pohybovú sekvenciu uzatvára postoj zenkutsu dachi, v ktorom sa vykonáva odtlačenie súpera. Celý tento sled techník sa opakuje v kata ešte raz. V podstate možno kata Paiho označiť za jednoduchú, plynulú kata, ktorá na prvý pohľad pôsobí nevýrazne. Technicky by mal túto kata hravo zvládnuť každý začiatočník, pričom kata Paiho môžeme zaradiť do série kata Bieleho žeriava, ktorej vrchol predstavuje kata Hakutsuru. Techniky obsiahnuté v kata Paiho môžeme totiž nájsť aj v kata Hakutsuru (verzia majstra Matayoshi).
V súčasnosti sa kata Paiho cvičí v Ryuei ryu, odkiaľ bola prenesená do Shito ryu. Prenesená bola aj do okinavského štýlu Goju ryu - Gokenkan. Je veľmi pravdepodobné, že sa táto kata stala tak ako mnohé kata zo štýlu Bieleho žeriava súčasťou viacerých Shorin alebo Shorei škôl Karate na Okinave.
www.goju-ryu.info/kata/hakutsuru/
www.ryueiryu.com