Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Niseishi - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Niseishi

er(two)2 shi=10 si=4
jap. ni=2 juu(ten)10 jap. shi=4 jap. ho=krok

Pomenovanie kata :

Ershisi, Niseishi, Nijushiho.

Názov tejto kata možno preložiť ako číslo "24". V smere Shotokan sa používa názov Nijushiho, ktorý sa prekladá ako "24 krokov".

Seisho Aragaki (1840-1918)
Seisho Aragaki (1840-1918)

Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Túto kata vyučoval majster Aragaki Seisho(1840-1918), ktorý ovládal box Mníchovej pästi. Ten ju predal aj na svojho žiaka menom Kanryo Higaonna(1853-1916), ktorý ju predal ďalej na svojho žiaka menom Kenwa Mabuni (1889-1952). Mabuni ju preniesol nielen do svojho štýlu Shito ryu, ale aj do Japonska. Do smeru Shotokan ju vniesol až majster Masatoshi Nakayama (1913-1987), ktorý si ju osvojil v čase, keď robil sprievodcu majstrovi Gichin Funakoshi (1868-1957) počas jeho návštevy v Shito ryu dojo majstra Mabuniho v Osake, Japonsku. Túto kata preniesol do Shotokan Dojo v Tokiu, kde ju nakoniec aj zaradili do systému Shotokan.

História :

Podľa historika Patricka McCarthyho, pôvod kata Niseishi leží pravdepodobne v Číne, v niektorom zo štýlov žeriava. Udáva, že existuje niekoľko štýlov žeriava pričom každý z nich používa vlastné kata Sanchin, Sanseru a Niseishi. Stretnúť sa môžeme aj s názorom, že autorom tejto kata je Bushi Sakiyama, prípadne že, kata patrí do jedného z podštýlov Draka. Akokoľvek, kata priraďujeme k Niigaki škole majstra Aragakiho, pričom sa často zdôrazňuje rovnaká technická charakteristika s kata Sochin a Unshu. Techniky obsiahnuté v kata Niseishi môžeme nájsť aj v knihe Bubishi, ktorá predstavuje jeden z najstarších zachovaných manuálov o histórii bojových umení.

obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Niseishi
obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Niseishi.

Verzie :

V súčasnosti sa cvičí niekoľko verzií kata Niseishi v niekoľkých štýloch. Dá sa povedať, že všetky verzie sa vyznačujú spoločnými znakmi a podobným embusenom. Líšia sa vynechanými sledmi techník, prípadne nahradením techník inými technikami typickými pre dané štýly.

Verzia v Shito ryu je práve tá verzia, z ktorej vznikli verzie tejto kata v štýloch Shotokan a Wado ryu. Jej charakteristickým znakom je technika "helikoptéry" v strede kata ako aj kombinácia mae geri a gyaku cuki vykonaná do dvoch strán.

Verziu kata Niseishi prenesenú do japonského smeru Shotokan premenol Gichin Funakoshi na Nijushiho (japonský názov). V súčasnosti je jej charakteristickým zankom technika "helikoptéry" ako aj kop yoko geri s kagi cuki vykonávaný do oboch strán.
Nezrovnalosti ale existujú aj v smere Shotokan. Existuje filmový záznam z neskorých 40-tich či skorých 50-tich rokov, kde majster Obata Isao (1904-1976) namiesto kopu yoko geri vykonávaného na dve strany predvádza len podvihnutie kolien bez kopov, tak ako to bolo pravdepodobne vyučované v origináli. Tak to dnes robí i niekoľko amerických inštruktorov karate. Zdôvodňujú to tým, že ruky vykonávajú techniky na blízku vzdialenosť, kde kop takéhoto charakteru je takmer nemožné vykonať. Zaujímavosťou je i to, že neexistujú žiadne oficiálne záznamy o tom, ktorý inštruktor JKA túto zmenu do kata zaviedol. Pôvodne bol v kata namiesto kopu yoko geri kekomi vykonávaný kop yoko geri fumikomi. Sensei Tetsuhiko Asai (*1935), ktorý predvádza túto kata v Nakayamovej série kníh "Karate perfect" zmenil tento kop na yoko geri kekomi.

Verzia vo Wado ryu sa odklonila od od verzie v smere Shotokan a namiesto kopu yoko geri vykonáva kansetsu geri s kagi cuki. Technika "helikoptéry" zostala zachovaná.

V Ryuei ryu sa cvičí na pohľad verzia podobná verzii v Shito ryu, no viacero techník rúk bolo nahradenými technikami charakteristickými práve pre štýl Ryuei ryu. Techniku "helikoptéry" táto verzia neobsahuje a charakteristická kombinácia obsahuje techniky mae geri s gyaku cuki a kizami cuki do oboch strán.

Kata Niseishi sa vyučuje aj v štýle Chito ryu a to dokonca v dvoch verziách /sho a dai/. Každopádne verzia označovaná ako Niseishi Sho, nie je tá istá kata, ktorú poznáme z Niigaki školy, pričom sa líši ešte aj embusenom. Pôvod tejto kata je neznámy. Je tu možné spojenie s kata Hakutsuru, ktorú na Okinavu preniesol majster štýlu Bieleho žeriava Gokenki (Wu Xian Hui) (1886-1940). Majstri Gokenki (1886-1940), Seiko Higa (1898-1966) a Tsuyoshi Chitose (1898-1984) študovali v rokoch 1918-1927 spolu v organizácii "Ryukyu Tode Kenkyukai", spolu s ostatnými majstrami. Verzia kata Hakutsuru, pomenovaná Hakutsuru Dai, vykazuje podobnosť s kata Niseishi vyučovanú v štýle Chito ryu. V Chito ryu sa kata Niseishi vyučuje ešte pred kata Sanchin ako základná tréningová kata. Dr. Chitose pozmenil dýchanie a postoje tejto kata pôvodnej verzii, aby pri vykonávaní priaznivo pôsobila na ľudské telo.

Verzia v štýle Koryu Uchinadi nesie názov Aragaki Niseishi a je výsledkom výskumu Hanshi McCarthyho. Táto verzia je charakteristická okrem techniky "helikoptéry" či postojom žeriava aj tromi technikami empi uchi (údery lakťom) idúcimi po sebe. Charakteristická kombinácia obsahuje kop mae geri s gyaku cuki, pričom je vykonávaná do oboch strán pod 45 stupňovým uhlom.

Zuzana Lišková (*1989) - Hankokai Senica
Zuzana Lišková (*1989) - Hankokai Senica - Kata Niseishi a technika "helikoptéry"

Technická charakteristika :

Prvé dva pohyby kata Niseishi sa prirovnávajú k morským vlnám lámajúcimi sa o skalnaté pobrežie. Kata obsahuje veľké množstvo techník určených na boj zblízka, nájdeme v nej obranu proti rôznym druhom držaní a úchopov. Náročnosť tejto kata sa pohybuje na úrovni 2. - 3. Danu. Enbusen kata pripomína polhviezdu.

V súčasnosti sa kata Niseishi/Nijushiho cvičí v Shito ryu, Gokenkan Goju ryu, Ryuei ryu, Chito ryu, Wado ryu, Koryu Uchinadi a Shotokan.

YouTubeNijushiho - Hirokazu Kanazawa [金澤 弘和](*1931)

YouTubeWado ryu Niseishi - Otsuka Hironori [大塚 博紀](1892-1982)

YouTubeRyuei ryu Niseishi - Tsuguo Sakumoto [坂本 勉] (*1962)

Použitá literatúra :

McCarthy, P.:Bubiši - Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
Haas Herbert: www.karatekata.de
www.24fightingchickens.com
www.aiwahonbu.co.uk/advanced%20kata.htm

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc