www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Nipaipo

er = 2 shi = 10 ba = 8
er = 2 shi = 10 ba = 8 bu = krok

Pomenovanie kata :

Ershibabu, Ershiba, Nepai, Nipaipo.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "28" alebo "28 krokov".

Pôvodný čínsky názov tejto kata je Er Shi Ba Bu a údajne sa pod týmto názvom cvičí v štýle Pokrikujúceho žeriava. Názov Nipaipo pochádza pravdepodobne z Okinavy, kde sa údajne pôvodná verzia označovala ako Nepai.

História :

Nipaipo je stará kata, s nejasným pôvodom, ktorej autor ani doba vzniku nie je známa. Kata pochádza z Číny a odhaduje sa, že je postavená na základoch štýlu Bai He Chuan (štýl Bieleho žeriava). Údajne je o tejto kata zmienka aj v legendárnej knihe Bubishi, ktorá sa datuje do konca 17. storočia. Kata preniesol okolo roku 1910 z Číny na Okinavu majster Gokenki (1886-1940), ktorý ju predal ďalej na majstrov Kenwu Mabuni (1889-1952) (Shito ryu) a Kyodu Juhatsu (1887-1968) (Toon ryu), ktorý udržuje pôvodnú verziu tejto kata v štýle Toon ryu pod názvom Nipai.

Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica
Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica

Bai He Chuan :

V súčasnosti sa praktikuje viacero štýlov žeriava. Korene týchto štýlov možno vystopovať až do štýlu Piatich zvierat (Tiger, Leopard, Žeriav, Had a Drak), ktorý sa cvičil už v kláštore Shaolin. Tento štýl vznikol počas slávnej dynastie Ming (1368-1644) v severnom kláštore Shaolin, provincia Honan a neskôr sa znovu objavil a ďalej rozvinul v južnom kláštore - provincia Fukien. Okolo roku 1640, "5 staršinov" v kláštore Fukien technicky zrevidovalo štýl Bieleho žeriava a očistilo ho od akrobatických techník. Postoje skrátili a zmenšili pohyby rúk. Hlavný znak bol teraz zameraný na stred tela. Všetky útoky vystupujú z vlastného stredu a smerujú na protivníkov stred, nakoľko sa predpokladá, že energia sa nachádza v strede človeka. Preto sa chráni vlastný a útočí na súperov stred tela. Po poslednom zničení severného honanského kláštora (1674) a južného fukienského kláštora (1760) začalo "sťahovanie" shaolinských mníchov smerom do južných provincií Číny. Sokon Matsumura (1792-1896), ale aj Kanryo Higaonna (1853-1916) žili dlhší čas v Číne, kde sa učili od potomkov kláštora Shaolin niektoré bojové štýly. Higaonna strávil v Číne 10 rokov a údajne si osvojil jeden zo štýlov Bieleho žeriava - štýl Pokrikujúceho žeriava. Ten ale už bohužiaľ neodovzdal ďalej. Taktiež zakladateľ Shito ryu sa intenzívne zaoberal štýlom Bieleho žeriava a preto Shito ryu neobsahuje len kata zo Shuri te a Naha te, ale aj kata zo štýlu Bieleho žeriava.

Symbol múdrosti :

Žeriav je kľudný a trpezlivý vodný vták. Vyzerá ako keby spal, ale v skutočnosti je stále bdelý a pripravený svoju korisť bleskovo uchopiť. Jeho kroky sú vždy dopredu premyslené a vyznačujú sa veľkou účinnosťou. Pri napadnutí robí žeriav priame kopy alebo sa vyhýba útoku mávaním svojich veľkých krídiel. Majstrovsky ovláda svojho ducha a neprezrádza svoj pravý úmysel ani najmenším pohybom. Pre žeriava je typické úplne pokojné postavenie na jednej nohe. V Zen-Budhizme je žeriav symbolom múdrosti a skala symbolom pre ostrov nesmrteľnosti. Možno vidieť časté maľby zenových maliarov, ktorí maľujú žeriava letiaceho nad morom, ktorý chce pristáť na skale vyčnievajúcej z mora.

Verzie :

Poznáme dve verzie tejto kata. Prvá, ktorá sa s určitosťou cvičí v Shito sa vyznačuje technikami nukite, ktoré sa využívajú pri blokovaní aj pri útoku. Tieto pohyby nepochybne pripomínajú kata Gojushiho. Druhá verzia, prezentovaná na stránkach klubu Bushido Rostock, sa vyznačuje namiesto techník nukite, technikami teisho (dlane). Táto verzia je nepochybne viac "goju". Traduje sa, že majster Mabuni pôvodnú verziu pozmenil, pričom takto pozmenená sa cvičí v Shito ryu. Všeobecne sa kata Nipaipo pokladá za predkata pre inú kata zo štýlu Bieleho žeriava - Paipuren. Popri týchto dvoch verziách existuje ešte jedna, dlhšia verzia, nazývaná ako Nijuhachiho. Tá sa cvičí v organizácii S.K.I.F, ktorej zakladateľom je Kancho Hirokazu Kanazawa 10.Dan Shotokan. Ten je pravdepodobne i autorom tejto japonskej verzie kata Nipaipo.

Číslo 28

Príbeh o štyroch bohoch strážiacich oblohu je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský válečník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiaceho trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier. Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom. Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia pred n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva práve z 28 hviezd. Na tomto mieste si dovolím pripomenúť, že tradičný čínský kalendárny mesiac má práve 28 dní a tradičný čínsky kalendárny rok 13 mesiacov. No s číslom 28 sa spojuje aj časť novodobej čínskej histórie, kedy práve 28 Yun t'ai generálov pomohlo oživiť východnú dynastiu Han (25–220).

Zuzana Lišková (*1990) - Hankokai Senica
Zuzana Lišková (*1990) - Hankokai Senica

Technická charakteristika :

Kata Nipaipo je vysoko cenená kata s veľmi náročnými technikami, pričom niektoré kombinácie sa vykonávajú naozaj veľmi rýchlo. Kata si vyžaduje vysoké požiadavky na koordináciu a rovnováhu. Ťažisko kata spočíva v obranných i útočných technikách zameraných na atemi body, pričom úderovou plochou je nukite alebo ipponken. Kata obsahuje jemné techniky, vyučuje techniky vyhýbania sa prostredníctvom otočenia tela. V aplikáciách nájdeme okrem iného aj hody a páky. Napriek tomu, že je táto kata priraďovaná do štýlu Žeriava, nachádza sa tu iba jeden typický postoj na jednej nohe (postoj sagi ashi dachi).

V súčasnosti sa kata Nipaipo cvičí iba v Shito ryu a Toon ryu.

Použitá literatúra :

www.bushido-rostock.de
F.P. Camara : ANALYSIS OF THE OKINAWAN BUBISHI: www.geocities.com/alaumirm/s_pagina9.htm
www.npm.gov.tw/exh93/picture9307/e_paint/gc0015.htm
www.china-tour.net/en/china%20tours/sichuan%20tour/Chengdu_city.htm
www.cinstina.sk
F.P. Camara : THE 48 FIGURES OF THE OKINAWAN BUBISHI : www.geocities.com/alaumirm/s_pagina10.htm

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.8
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1491

Najnovší: keratafks

Práve online: 
anonymných: 1
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc