Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Nepai - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Nepai

er = 2 ba = 8

Pomenovanie kata :

Ershibabu, Ershiba, Nepai, Nipai.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "2" a "8". Prekladáme ich ako číslo 28.

Pôvodný čínsky názov tejto kata je Er Shi Ba Bu a údajne sa pod týmto názvom cvičí v štýle Pokrikujúceho žeriava. Pravdepodobne až na Okinave dostala táto kata názov Nepai, pričom obidva názvy znamenajú v preklade číslo 28.

Ryuru Ko / Xie Zhongxiang
Ryuru Ko / Xie Zhongxiang

História:

Kata Nepai je stará juhočínska kata, s nejasným pôvodom, o ktorej zmienka je už v starom manuskripte Bubishi pochádzajúceho z konca 19. storočia. Tu v článku 7 je pod názvom Nepai quan, predstavených 28 krokov popisujúcich túto starú zostavu.

Dodnes sa v Číne cvičí kata Ershibabu (Nepai) v rôznych štýloch Bieleho žeriava. Pozrite si jednu z nich, mimochodom veľmi sa podobá na verziu popísanú v Bubishi.

Nakoľko sa u majstra Ryuru Ko počas svojho pobytu v Číne učil aj Kanryo Higaonna (1853-1915), je možné,že kata Nepai preniesol na Okinavu už Kanryo Higaonna (1853-1915). Xie Zhongxiang známy aj pod menom Ryuru Ko bol údajne zakladateľ štýlu Pokrikujúceho žeriava. Mal vyučovať niekoľko kata: Paipuren, Nepai, Doon quan, Jusen, Schikichi, ktoré už Kanryo Higaonna na Okinave nevyučoval. Naproti tomu Hanshi Patrick McCarthy udáva,že sa kata Nepai naučil od pravnuka majstra Ryuru Koa, menom Xie Wenliang. Popis kata Nepai v Bubishi predstavuje pôvodnú verziu Skákajúceho žeriava. Pozrite si túto formu ako ju cvičí priamo Xie Wenliang.

Pozrite si kata Nepai vo verzii prakticky identickej s tou, ktorú vyučuje Hanshi Patrick McCarthy pod názvom Bubishi Nepai.

Six Ji Hands from Bubishi
Gokenki (Wu Xian Hui)(1886-1940)

Oficiálne preniesol z Číny na Okinavu kata Nepai okolo roku 1910 až majster Gokenki (1886-1940), ktorý ju odovzdal ďalej na majstrov Kenwu Mabuni (1889-1952) (Shito ryu) a Kyodu Juhatsu (1887-1968) (Toon ryu), ktorý udržuje pôvodnú verziu tejto kata v štýle Toon ryu. Majster Kyoda Juhatsu naučil kata Nepai svojho žiaka menom Kanzaki Shigekazu, od ktorého sa túto kata naučili aj Otsuka Tadahiko (1940-2012) (Goju Kensha) a Tokashiki Iken (1940-) (Gohakukai). Tu sa v sylaboch týchto škôl cvičí dodnes. Majster Kenwa Mabuni pôvodnú kata Nepai prepracoval a vytvoril novú kata pod názvom Nipaipo. Japonský názov "28 krokov" odkazuje na pôvodnú čínsku kata Nepai.

Pozrite si kata Nepai v štýle Goju Kensha (čiže tak ako sa cvičí v Toon ryu).

Verzia majstra RyuRu Ko, označovaná dnes aj ako Bubishi Nepai sa cvičí v Koryukan Hanshi Patricka McCarthyho. Táto verzia sa líši od Toon ryu verzie a odrzkadľuje techniky popísané v Bubishi. Prienikom medzi kata Nepai z Toon ryu a kata Nepai z Koryukan je verzia, ktorú cvičí majster Takaya Yabiku (1944-).Bai He Chuan :

V súčasnosti sa praktikuje viacero štýlov žeriava. Korene týchto štýlov možno vystopovať až do štýlu Piatich zvierat (Tiger, Leopard, Žeriav, Had a Drak), ktorý sa cvičil už v kláštore Shaolin. Tento štýl vznikol počas slávnej dynastie Ming (1368-1644) v severnom kláštore Shaolin, provincia Honan a neskôr sa znovu objavil a ďalej rozvinul v južnom kláštore - provincia Fukien. Okolo roku 1640, "5 staršinov" v kláštore Fukien technicky zrevidovalo štýl Bieleho žeriava a očistilo ho od akrobatických techník. Postoje skrátili a zmenšili pohyby rúk. Hlavný znak bol teraz zameraný na stred tela. Všetky útoky vystupujú z vlastného stredu a smerujú na protivníkov stred, nakoľko sa predpokladá, že energia sa nachádza v strede človeka. Preto sa chráni vlastný a útočí na súperov stred tela. Po poslednom zničení severného honanského kláštora (1674) a južného fukienského kláštora (1760) začalo "sťahovanie" shaolinských mníchov smerom do južných provincií Číny. Sokon Matsumura (1792-1896), ale aj Kanryo Higaonna (1853-1916) žili dlhší čas v Číne, kde sa učili od potomkov kláštora Shaolin niektoré bojové štýly. Higaonna strávil v Číne 10 rokov a údajne si osvojil jeden zo štýlov Bieleho žeriava - štýl Pokrikujúceho žeriava. Ten ale už bohužiaľ neodovzdal ďalej. Taktiež zakladateľ Shito ryu sa intenzívne zaoberal štýlom Bieleho žeriava a preto Shito ryu neobsahuje len kata zo Shuri te a Naha te, ale aj kata zo štýlu Bieleho žeriava.

Symbol múdrosti :

Žeriav je pokojný a trpezlivý vodný vták. Vyzerá ako keby spal, ale v skutočnosti je stále bdelý a pripravený svoju korisť bleskovo uchopiť. Jeho kroky sú vždy dopredu premyslené a vyznačujú sa veľkou účinnosťou. Pri napadnutí robí žeriav priame kopy alebo sa vyhýba útoku mávaním svojich veľkých krídiel. Majstrovsky ovláda svojho ducha a neprezrádza svoj pravý úmysel ani najmenším pohybom. Pre žeriava je typické úplne pokojné postavenie na jednej nohe. V Zen-Budhizme je žeriav symbolom múdrosti a skala symbolom pre ostrov nesmrteľnosti. Možno vidieť časté maľby zenových maliarov, ktorí maľujú žeriava letiaceho nad morom, ktorý chce pristáť na skale vyčnievajúcej z mora.

Číslo 28

Príbeh o štyroch bohoch strážiacich oblohu je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský bojovník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiaceho trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier. Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom. Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia pred n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva práve z 28 hviezd. Na tomto mieste si dovolím pripomenúť, že tradičný čínský kalendárny mesiac má práve 28 dní a tradičný čínsky kalendárny rok 13 mesiacov. No s číslom 28 sa spojuje aj časť novodobej čínskej histórie, kedy práve 28 Yun t'ai generálov pomohlo oživiť východnú dynastiu Han (25–220).

Charakteristická technika :

Kata Nepai obsahuje veľké množstvo jedinečných techník, ktoré sa v iných kata nenachádzajú. Jednou z nich je aj technika popísaná v Bubishi - Generál používa pečatidlo.

V súčasnosti sa kata Nipaipo cvičí iba v Shito ryu a Toon ryu.

Použitá literatúra :

https://www.okinawakarate.jp/about--origin-of-karate-dvd
https://www.mariomckenna.com/nepai-2/
www.bushido-rostock.de
F.P. Camara : ANALYSIS OF THE OKINAWAN BUBISHI: www.geocities.com/alaumirm/s_pagina9.htm
www.npm.gov.tw/exh93/picture9307/e_paint/gc0015.htm
www.china-tour.net/en/china%20tours/sichuan%20tour/Chengdu_city.htm
www.cinstina.sk
F.P. Camara : THE 48 FIGURES OF THE OKINAWAN BUBISHI : www.geocities.com/alaumirm/s_pagina10.htm

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

4
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc