www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Matsumura Sesan, Matsumura Seisan.
Uvedené čínske (japonské) znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako číslo "13". Názov sa prekladá ako "Matsumurova verzia kata Sesan".
V Shorin ryu bola istá verzia kata Seisan známa už z dôb majstra Matsumura (1792-1896). Predpokladá sa, že ju majster Matsumura preniesol v roku 1840 z Číny. Nie je vylúčené, že istá verzia tejto kata tu bola známa už dlhšie ale časom sa z nej vytratili kruhové pohyby typické pre čínske Chuan Fa a boli zamenené za priame techniky. Nie je vylúčené, že verzia majstra Itosu (1830-1916), ktorý bol žiakom majstra Matsumuru, bola ovplyvnená verziami zo Shorei, nakoľko Itosu bol blízkym priateľom majstra Higaonnu (1853-1916). Táto verzia bola nakoniec prostredníctvom Gichin Funakoshiho (1868-1957) začlenená do smeru Shotokan a pomenovaná ako Hangetsu.
Autor tejto kata je neznámy, objavenie sa pripisuje majstrovi menom Sokon Matsumura (1792-1896). Rok jej zavedenia do Shorin ryu sa odhaduje na 1840. Je možné, že túto kata si osvojil majster Matsumura v Číne a preniesol ju následne na Okinavu. No môžeme sa stretnúť i s názorom, že už na Okinave existujúcu kata Sesan rozvinula ďalej manželka majstra Matsumuru, ktorá taktiež ako on praktikovala bojové umenia.
Majster Matsumura predal túto kata ďalej na majstra Yasutsune Itosu (1831-1916). Ten ju taktiež predal na svojho žiaka menom Gichin Funakoshi (1868-1957). Bol to pravdepodobne majster Funakoshi, ktorý túto kata pozmenil, a zaradil ju smeru Shotokan pod názvom Hangetsu.
Sokon Matsumura (1792-1896)
Kata Matsumura Seisan sa silno odlišuje od verzií známych z Goju ryu či Uechi ryu. Naproti tomu sa podobá na verziu tejto kata známu zo smeru Shotokan ako Hangetsu. Za zmienku určite stojí to, že na rozdiel od kata Hangetsu sa prvé tri kroky nevykonávajú v hangetsu dachi, ale v shiko dachi, ktoré sa pri údere gyaku cuki zmení na zenkutsu dachi. Tieto postoje, charakteristické počas celej kata, úplne nahrádzajú postoj hangetsu dachi, ktorý sa v kata nenachádza. Priebeh tejto kata je v podstate rovnaký ako u kata Hangetsu. V kata Matsumura Seisan sa necvičí hlboké bránicové dýchanie aké je možno vidieť v kata Hangetsu.
V súčasnosti sa kata Sesan cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Ryuei ryu, Wado ryu (označovaná ako Seishan), Isshin ryu, Chito ryu a smere Shotokan (označovaná ako Hangetsu). Kata Matsumura Sesan sa cvičí v štýloch vychádzajúcich z Matsumura ryu.
www.eastcoast.co.za/buddy/jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.shaolinunion.com
www.dentokanhombu.com/kata.htm
www.kcdw.de/kampfkunst/kata2.htm