www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

15.63%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

18.75%

Nie.

65.63%
Celkom hlasovalo 32 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


PRVÝ SEMINÁR KYUSHO-JUTSU NA SLOVENSKU !


leták na seminár kyusho jutsu v Skalici

ČO JE KYUSHO ?


Japonské slovo Kyusho sa prekladá ako životný, dôležitý, kľúčový či tajný. Slovo jutsu sa môže preložiť ako umenie či technika. Doslovný preklad by mohol znieť ako „Životné umenie“, "Životná technika" či „Tajná technika“. Často sa pod týmto pojmom označujú aj techniky postavené na ovládaní akupresúrnych /tlakových/ bodov. Korene Kyusho jutsu ležia v Číne, odkiaľ bolo toto umenie stimulácie vitálnych bodov prenesené aj na ostrov Okinava. Tu okinavskí majstri implementovali poznatky do techník okinavského Tode (Karate). Bohužiaľ znalosti o vitálnych bodoch sa v minulosti odovzdávali len na veľmi malé skupiny žiakov či v rámci rodinných klanov. Jedným z okinavských majstrov, ktorí boli zasvätení do tajov Kyusho bol aj legendárny majster Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915), ktorý svoj odkaz zakódoval do kata Bassai Dai.

Ak by sme mali vysvetliť ako Kyusho jutsu funguje, išlo by pravdepodobne o prienik poznatkov čínskej medicíny a západnej neurológie. Z medicínskeho pohľadu si môžeme predstaviť stimuláciu nervových zakončení, nervových centier a vzájomných neurologických väzieb.

Kyusho jutsu nie je žiadny nový štýl bojového umenia, ale skôr súbor znalostí a zručností o vitálnych bodoch, ktoré je možno aplikovať do každého štýlu ako Karate, Aikido, Ju-jutsu, Judo, Tae Kwon Do, Kung Fu a pod. Techniky, ktoré sú vykonané na vitálne body robia štýl efektívnejším a dávajú odpovede na otázky kam, ako a prečo udrieť či zatlačiť. Tajomstvo Kyusho je skryté nielen v stimulácii bodov, ale aj v poznatkoch pod akým uhlom sa tieto body udierajú, akým nástrojom či aká kombinácia bodov zosiluje účinok. Vitálne body sa rozdeľujú podľa účinnosti na taktické, paralyzujúce a smrteľné. V rámci Kyusho sa samozrejme vyučuje aj oživovanie a pomoc partnerovi, ktorému počas nácviku spôsobíme bolesť. Po zdravovede sa vyučujú techniky úderu alebo tlaku na ruke. Pre pokročilejšie techniky a ďalšie pochopenie súvislostí je nevyhnutné hlbšie štúdium princípov čínskej medicíny.

Študovať Kyusho môže začať každý, nie je nutná žiadna predchádzajúca znalosť bojových umení alebo medicíny. Je potrebné byť fit, zdravý. Cvičiť Kyusho sa neodporúča ľuďom trpiacimi srdečnými poruchami alebo epilepsiou.

Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915)
Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915)

VEĽMAJSTER ANKO ITOSU - TVORCA BASSAI DAI KATA


Napriek tomu, že majster Itosu vytvoril počas svojho života i sériu kata Pinan, ktoré nemožno považovať za staré klasické kata, pri tvorbe kata Bassai Dai zostal verný starej vyučovacej metóde – futari renzoku geiko, čiže plynúci dril pre dve osoby. Túto starú vyučovaciu metódu nahradil v nových kata už moderný skupinový tréning, kde jeden tréner precvičuje väčšiemu množstvu žiakov. Plynúci dril sa môže cvičiť iba výhradne vo dvojici a vyžaduje si znalosť precvičovaných techník u oboch partnerov. Pri takejto výučbovej metóde sa každý z precvičujúcich dostáva do situácie, kedy sa bráni vopred určeným aktom fyzického násilia ako aj sám na tieto akty fyzického násilia odpovedá vhodným vopred určeným útokom. Tento vopred určený sled techník spája dvoch cvičencov do plynúceho drilu plného rôznych druhov útočných a obranných techník. Ak by sme z tohoto drilu odstránili jedného cvičenca, ten druhý cvičenec by vlastne cvičil kata Bassai Dai tak ako ju poznáme napr. zo súťaží.

PODROBNOSTI SEMINÁRA:


V sobotu 17.6.2017 od 10:00 do 17:00 organizuje Karate Dojo Skalica v Zlatníckej doline jednodenný seminár Kyusho jutsu. Cvičiť sa bude za pekného počasia na trávnatej ploche u parkoviska v Zlatníckej doline vzdialenej 6km od mesta Skalica. Inak sa bude cvičiť v telocvični Strednej zdravotníckej školy v centre mesta Skalica (pozri prílohy).
Seminár zameraný na tlakové body povedie certifikovaný inštruktor Kyusho jutsu sensei Miroslav Brožíček (3.Dan Kyusho, 4.Dan Aikido).

Prioritne je seminár určený pre tých záujemcov, ktorí nemajú možnosť navštevovať pravidelné tréningy no aj napriek tomu by sa radi zoznámili s Kyusho, prípadne si rozšírili svoje vedomosti na poli bojových umení. Precvičované techniky sa budú opierať o techniky z Karate, najmä aplikácie z kata Bassai Dai.

PROGRAM:


10:00 - 12:00 tréning 1. časť úvod do Kyusho
12:00 - 13:30 OBED
13:30 - 17:00 tréning 2. časť Bassai Dai Bunkai

POŽIADAVKY NA ÚČASTÍKOV:


nie je požadovaná žiadna špeciálna kondičná ani iná príprava, zúčastniť sa môžu aj úplní začiatočníci. MINIMÁLNY VEK 15 ROKOV ! Účastníci musia byť zdraví, nesmú mať žiadne kardiovaskulárne ochorenia ani trpieť epilepsiou.

VYBAVENIE:


je potrebné si priniesť športový odev (tričko, tepláky alebo nohavice, tenisky), prípadne prezuvky do telocvične (čisté, čo nerobia čiary).

CENA:


20 EUR (členovia Karate Dojo Skalica a členovia Kyusho International) / 25 EUR ostatní

KAPACITA:


obmedzená kapacita na 50 miest (registrácia prostredníctvom FB alebo emailom na autor@karateweb.sk). Získajte aktuálne info o seminári aj bez nutnosti byť registrovaný na sieti Facebook.

prihláste sa na seminár

UPOZORNENIE:


Je nevyhnutné pred vycestovaním overiť u organizátora (FB stránky, tel.c. 00421/0905/143111, prípadne email autor@karateweb.sk) či sa bude cvičiť v prírode za mestom alebo v telocvični. Odporúčame uložiť si trasu vopred do navigácie.

Pozrite si videá:


YouTubeVystúpenie sensei Miroslava Brožíčka v Českej televizi.

YouTubeNáš Kyusho tréning -nácvik stimulácie bodu LV-14.

YouTubeAko sme prežili Kyusho na vlastnej koži.


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

3.5
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1276

Najnovší: LadageAccigo

Práve online: 
anonymných: 2
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc