www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Jiu Liu Dun Po, Jiu Liu Lie Po, Kururunfa.
Horeuvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Zdĺhavé držanie hlavy zlomenie" alebo "Dlhý čas držať a prudko zlomiť".
Môžeme sa stretnúť ešte s mnohými prekladmi názvu tejto kata, ktoré do veľkej miery závisia od zápisu kanji znakov a jazyku, v ktorom sa tieto znaky čítajú. Tu je zopár z nich : "Držať sa zeme", "Zastaviť útok", "Držať stred" alebo "Zastaviť útok a zlomiť ho".
Higaonna Kanryo [東恩納 寛] (1853-1916)
Presný pôvod ako aj autor tejto kata sú neznáme. Traduje sa, že túto kata preniesol z Číny na Okinavu majster Kanryo Higaonna [東恩納 寛](1853-1916). V roku 1870 odcestoval jeho prvý učiteľ Aragaki Seisho(1840-1918) do Číny (Peking) pričom pravdepodobne podnietil Higaonnu, aby taktiež vycestoval do Číny (Fuzhou) študovať čínske kung fu u majsta Kojo. Higaonna študoval v Číne aj u majstra štýlu Pokrikujúceho žeriava menom Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930),no s najväčšou pravdepodobnosťou kata Kururunfa nepochádza z tohoto štýlu. Po návrate z Číny už vyučoval Higaonna niekoľko kata, ktoré odovzdal na svojich žiakov menom Chojun Miyagi [宮城 長順] (1888 - 1953) a Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和] (1889–1952). Tí preniesli tieto kata, medzi ktorými bola aj kata Kururunfa do svojich štýlov Goju ryu a Shito ryu.
Niektoré zdroje udávajú pôvod tejto kata v štýle Kunlunquan (昆仑拳), ktorý sa prekladá ako Päsť z pohoria Kunlun. Samotné pohorie je dôležitým miestom pre viacero bojových štýlov, najmä tých interných. Podobnosť názvu kata s názvom pohoria Kunlun zvádza k tomu, aby bola táto kata priradená práve do Kunlunquan. Karate historik Patrick McCarthy uvádza, že Higaonna sa mohol kata Kururunfa ako aj Sanseiru, Saifua a Sepai naučiť od niektorého majstra z rodiny Kojo, od majstra menom Waj Sin-sien(Wai Xinxian) alebo dokonca od majstra Iwah.
Zuzana Lišková (*1989) - Hankokai Senica
Napriek tomu, že kata Kururunfa nie je veľmi rozšírená naprieč štýlmi, zobrazenie aplikácie techník z tejto kata sú pomerne známe. Môžeme ich nájsť vo viacerých verziách knihy Bubishi. Taktiež majstri Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和] (1889–1952) a Yasuhiro Konishi [小西康裕] (1893 - 1983) vo svojich knihách zobrazili viaceré aplikácie z tejto kata. Niet sa čomu čudovať, pretože kata vyučuje boj na krátku vzdialenosť. Za rýchlymi a výbušnými prechodmi a zmenami postojov sa totiž nachádzajú úchopy, zámky na kĺby a lámacie techniky. Spomedzi nich sa vyníma najmä obrana proti technike lámania väzov nazývanej dvojitý Nelson. Tento chvat nasadený razantne môže totiž zapríčiniť ťažké zranenie alebo dokonca smrť súpera. Preto je často súťažiach v zápase zakázaný. Významnosť obrany proti tomuto chvatu odzrkadľuje aj samotný názov kata, ktorý v preklade môže znieť : "Dlhé držanie, hlavy zlomenie".
obrázky z dvoch rôznych kníh Bubishi zobrazujúce techniky z kata Kururunfa
V súčasnosti sa kata Kururunfa cvičí iba v Goju ryu a Shito ryu.
McCarthy, P.:Bubiši - Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kunlunquan [prístup 1.5.2016]
www.shitokai.com