www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Kushanku Sho, Kosokun Sho, Kanku Sho.
V Shito ryu Karate sa používa názov Kosokun Sho alebo aj Kushanku Sho. V smere Shotokan sa
používa japonský názov Kanku Sho, ktorý zaviedol zakladateľ smeru Shotokan - Gichin Funakoshi
(1868-1957). Prípona Sho označuje malú verziu.
Kata Kushanku Sho je dielom okinavského majstra Yasutsune Itosu (1831-1916), ktorý sa rozhodol vytvoriť vlastnú, kratšiu verziu kata Kushanku. Túto verziu vytvoril približne po 150 rokoch, kedy bola pôvodná kata Kushanku prenesená na Okinavu. Napriek tomu obsahuje Kushanku Sho (Kanku Sho) ešte veľa prvkov z pôvodnej Kushanku.
Majster Itosu vypustil zo svojej verzie práve techniky charakteristické pre kata Kushanku - typické pokľaky (hody). Naproti tomu pridal dvojité údery smerujúce bokom a techniky kontrolujúce útoky palicou. Kata Kushanku Sho skrátil v podstate vynechaním poslednej tretiny kata Kushanku a upravením techník obsiahnutých v kata Kushanku.
Yasutsune Itosu (1831-1916)
Napriek tomu, že Kushanku Sho (Kanku Sho) je pokračovaním kata Kushanku nazývanej aj ako Kushanku Dai, nemožno nepostrehnúť, že majster Itosu nezaradil na úvod tejto kata techniku typickú pre všetky ostatné verzie kata Kushanku - rukami opisujúci oblúk nad hlavu cvičenca, nazývaný aj ako Pohľad na nebo. Napriek tomu sa kata v japonskom jazyku nazýva Kanku Sho - Pohľad na oblohu, malá verzia.
Hneď na úvod kata nás zaujme, že sa začína tromi dvojitými (zosilnenými) blokmi (uchi uke) na stredné pásmo. Každopádne je to zmena oproti ostatným verziám kata Kushanku, kde sa v úvode vykonávajú popri technikách uchi uke aj techniky blokov otvorenou rukou ako shuto uke. Nikoho už hádam neprekvapí, že v Shotokan verzii sa používajú bočné kopy - yoko geri a naproti tomu v Shito ryu verzii zase kop mae geri. V Shotokan verzii obsahuje kata dva skoky, ktoré môžu od cvičenia tejto kata odradiť hlavne starších cvičencov. Rozdiel medzi Kushanku Dai a Kushanku Sho je v skutočnosti v načasovaní rôznych aplikácií. V Kushanku Dai je dôraz totiž položený na sadu protiútokov vykonávaných po bloku. Celkovo kata Kusanku Sho (Kanku Sho) oproti kata Kusanku (Kanku Dai) kladie oveľa väčší dôraz na načasovanie jednotlivých techník, hlavne v bunkai. Načasovanie techník bude pravdepodobne ten dôvod, prečo sa majster Itosu rozhodol vytvoriť verziu Sho.
V súčasnosti sa kata Kushanku Sho cvičí pod názvom Kosokun Sho v Shito ryu a pod názvom Kanku Sho v smere Shotokan.
Werner Lind : Tradice Karate, Comenius 1996
www.fh-jena.de/fh/org/sport/karate/kanku.html