www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Si´in, Jiin.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako "Kláštorný zvuk". Na Okinave sa názov tejto kata prekladá aj ako "Kláštorný zvon". Zakladateľ smeru Shotokan, Gichin Funakoshi (1868-1957), sa pokúsil túto kata premenovať na Shokyo (Píniový tieň), ale neuspel.
Pôvod kata Jiin treba hľadať v nepochybne Číne. Jiin je veľmi stará kata neistého pôvodu pochádzajúca z Číny. Autor tejto kata je neznámy. Táto kata sa považuje za klasickú shaolinskú kata, začínajúcu Ming pozdravom. Kata sa priraďuje do shaolinského štýlu Lohan Chuan (Mníchova päsť). Podľa legendy zaviedli túto kata práve shaolinskí mnísi v provincii Honan.
Na Okinave sa táto kata šírila najskôr v Tomari te majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898), odkiaľ sa preniesla aj do Shuri te. V týchto systémoch takmer nepodľahla žiadnym zmenám. V Shuri-te sa rozšírila vďaka majstrovi Itosu (1831-1916), ktorý sa jej ale veľmi nevenoval a ani jeho žiak Gichin Funakoshi (1868-1957) nevenoval tejto kata zvláštnu pozornosť. Zrejme preto, že koncept tejto kata nie je veľmi blízky konceptu školy Shotokan.
Dnes sa len môžeme domnievať, kto túto kata preniesol z Číny na Okinavu. V podstate neexistujú žiadne zápisy o príchode tejto kata, aj keď ... je tu jeden príbeh, ktorý opísal vo svojej knihe "Ryukyu Kempo: Karate" Gichin Funakoshi (1868-1957) odvolávajúc sa na svojho učiteľa menom Anko Azato (1827-1906). Uvádza, že na ostrove Okinava stroskotal čínsky stroskotanec menom Annan, ktorý začal vyučovať isté kata v meste Tomari. Inštrukcie od tohto majstra z Fuzhou (Foochow) dostali : Gusukuma a Kanagusuku (kata Chinto), Matsumura (1792-1896) a Oyadomari (1831-1905) (kata Chinte), Yamasato (kata Jiin) a Nakasato (kata Jitte), všetci z Tomari. Všetci sa učili tieto kata naraz, pretože majster sa ponáhľal s odchodom do Číny. Toto sa malo udiať v Tomari niekedy okolo roku 1850. Napriek tomu, že majster Funakoshi vo svojej knihe nespomína kata Jion, domnievam sa, že majster Annan vyučoval aj túto kata. Kata Jion, Jiin a Jitte totiž obsahujú rovnaké techniky či postoje a vzájomne sa dopĺňajú.
Je možné, že kata Jion, Jitte a Jiin predstavujú len jednu kata, tak ako Kanku Dai, Kanku Sho a Shiho Kosokun. Zdá sa, že je to jedna kata majúca rôzne podoby. Kata vyučujú presne rovnaké veci, rovnaké techniky ako aj postoje a chôdzu. Vyzerá to, že sa jedná o tri verzie jednej kata. Jion obsahuje za sebou tri idúce techniky úderu pätou dlane. Tieto údery obsahuje aj kata Jitte. Tieto techniky nájdeme aj v kata Jiin, ale v podobe kedy sú dlane otočené smerom hore ako techniky nukite. Jion obsahuje tri bloky predlaktiami, pričom Jitte taktiež, ale tu sú bloky zamerané na horné pásmo. Jedná sa o tie samé techniky ale v rôznom postavení.
Nakoľko sa jedná o príbuzné kata ponúka sa tu otázka, v akom poradí boli vytvorené? Domnievam sa, že ako prvá vznikla kata Jion a druhá vznikla Jitte. Kata Jiin vznikla asi ako posledná, ako akýsi druh verzie "Sho" kata Jion.
To že by sa mohlo jednať o starú shaolinskú kata nás navádza počiatočný a záverečný pohyb tejto kata, ktorý je spoločný ešte aj pre kata Jiin a Jitte. Tento pohyb, v ktorom ľavá dlaň pohltí pravú päsť, je vlastne starým typickým pozdravom stúpencov čínskych bojových umení a samozrejme aj shaolinských mníchov. Či sa tento pohyb používal u všetkých Tomari te kata už dnes nevieme. Je možné, že tento pohyb používal len jeden majster vyučujúci tieto kata. Možné je i to, že sa tento pohyb z ostatných kata časom vytratil.
Poznáme aj iné kata obsahujúce tento pohyb na začiatku a v závere kata. Sú to Bassai Dai a Enpi (Wanshu). Líšia sa len výškou do ktorej sa ruky podvihnú. V Bassai Dai ruky smerujú vpred a do výšky nižšieho brucha. Pri Enpi sú ruky položené pri ľavom páse. V Shito ryu sú ruky pri kata Wanshu (Enpi) postavené pred plexus solaris a každá samostatne, nedochádza tu ku vloženiu päste do dlane.
Jiin sa niekedy nazýva aj "Jion Sho". Na rozdiel od Jion je Jiin len polovične dlhá, obsahuje tie isté pohyby, ale viac komplexnejšie a ťažšie. Jion používa väčšinou jednoduché techniky počas chôdze, Jiin využíva viacej otočiek a obratov, ktoré sú ťažšie aj pre stredne pokročilých cvičencov. Jiin obsahuje viacero kombinácií robiacich sa na mieste a toto je dobrý ukazovateľ náročnosti kata. V Shotokan verzii prevládajú postoje zenkutsu dachi a kiba dachi, zmeny smeru a obraty bokov. Kata zlepšuje rovnováhu a silu. Kata používa niekoľko súčasných technik. Kata Jiin učí priamy bojový štýl so silnými technikami bez ústupov charakteristický pre štýl Tigra. Náročnosť tejto kata je premenlivá a preto sa odporúča učiť ju až pokročilých cvičencov. Mali by ju zvládnuť cvičenci od 2.-3. Danu.
Kata Jiin nie je často vidieť na súťažiach a z tohto dôvodu sa stáva čoraz vzácnejšou. Na obľube jej nepridá ani jej nezvyčajný enbusen, Jiin sa nezačína a nekončí na tom istom mieste. Kata Jiin a Wankan boli jediné kata zo systému Shotokan, ktoré majster Masatoshi Nakayama (1913-1897) neopísal vo svojich knihách zaoberajúcimi sa Shotokan kata. Či tak urobil zámerne alebo príčinou bola jeho náhla smrť v roku 1987 sa už dnes nedozvieme. Keďže sú jeho knihy na západe považované za "Bibliu Karate" je škoda, že neobsahujú tieto dve kata, ktoré smerujú pomaly do zabudnutia.
V súčasnosti sa kata Jion cvičí iba v Shito ryu a smere Shotokan.
Jion Jitte Jiin - článok o historickom pozadí vzniku týchto kata.
www.24fightingchickens.com
www.kcdw.de/kampfkunst/kata1.htm