www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Jicchin, Jitchin, Jitsuchin.
Názov tejto kata sa v súčasnosti zapisuje už len pomocou japonského sylabára katakana. Preklad názvu tejto kata nie je v súčasnosti známy. Názov pravdepodobne odráža fonetickú výslovnosť čínskeho názvu. Ak by táto kata mala naozaj čínsky pôvod, mohol by byť jej názov Jichin, čo by v preklade znamenalo Láskavý boj. Autor tejto kata nie je známy.
Motobu Choyu (1857-1928) a Uehara Seikichi (1904-2004)
Motobu Udundi
Kata Jicchin predstavil verejnosti po prvý krát majster Seikichi Uehara v roku 1992. Majster Uehara bol vybraný ako jeden zo šiestich staršínov karate, aby sa verejným predstavením podielal na otvorení zrekonštruovaného hradu Shuri. Štýl, ktorý majster Uehara reprezentoval sa nazýva Motobu Udundi, čo v preklade znamená Palácové ruky rodiny Motobu. Štýl Udunti, je totiž úzko spätý s hradom Shuri.
Motobu Udundi je okinavský štýl pochádzajúci z obdobia kráľovstva Ryukyu. Označuje sa aj ako ushu-ganashi-me no bugei čo možno preložiť ako "bojové umenie jeho veličenstva". Dnešný názov Motobu Udundi odzrkadľuje fakt, že tento štýl bol predávaný v línii šľachticov Udun rodu Motobu. Koncovka di (ti) označuje bojové umenie podobne ako v slove Todi (Tode). Motobu Udundi sa označuje za komplexný smer obsahujúci údery, kopy, páky, hody ako aj tréning so zbraňami. V minulosti sa systém Palácových rúk odovzdával iba po šľachtickej línii rodiny Motobu, pričom sa s výukou začínalo už v 6 rokoch. Veľkým zásahom do života šľachticov bol počiatok reformácie Meiji (1871) a následný pád kráľovstva Ryukyu (1879). Prvorodený syn rodiny Motobu, Choyu Motobu (1857-1928) porušil pravidlá rodinného štýlu a naučil rodinný štýl okrem svojho syna aj žiaka menom Uehara Seikichi. Ten sa po 2. svetovej vojne stal už jediným dedičom tohto rodinného štýlu. Preto keď po čase stretol synovca svojho učiteľa, predal tento rodinný na Chosei Motobu (1925-).
O kata Jitchin sa píše priamo v brožúre, oficiálne vydanej na počesť tohto podujatia. V tejto brožúre sa udáva, že "útok prichádza zo štyroch strán, spredu, zozadu, zľava a sprava. Obranca odpovedá na útok vyhýbavým pohybom tela so súčasným protiútokom. Protiútok je vedený na nervové body, ktoré dočasne znehybnia protivníka."
Po čase sa vynárajú aj ďalšie záznamy predvádzania kata Jitcchin. Dokonca sa táto zostava vykonáva aj v upravenej verzii, za účelom začlenenia jej do systému súťažných kata. To sa nestretáva s veľkým ohlasom nositeľov pôvodného štýlu, nakoľko systém Palácových rúk nie je šírený za účelom športovej propagácie. Taktiež platí nepísané pravidlo, že kata Jitcchin predvádza iba Soke - nositeľ štýlu.
Pri pohľade na kata Jitcchin je zjavné, že pohyby tejto kata pripomínajú viacej Taichichuan, Aikido ako Karate (Tode). Pohyby sú vláčne, jemne, často vykonávané celým telom. V týchto pohyboch sú skryté aplikácie zamerané na hody alebo páky na súperove zápästia. Práve tieto páky sú typické napr. pre Ju Jutsu alebo štýl Daito ryu jujutsu, z ktorého vytvoril majster Ueshiba Morihei (1883-1969) moderné Aikido. No podobnosť s inými mäkkými štýlmi tu ani zďaleka nekončí. Samotní predstavitelia Motobu ryu spájajú Palácové ruky s Mai, pre Okinavu typickými tancami a tak sa môžeme stretnúť aj s tým, že kata Jitcchin je druh Mai-kata. Napriek tomu, že táto kata sa veľmi podobá na tanec a jej pohyby nájdeme v istých tancoch bývalého kráľovstva Ryukyu, nevykonáva sa táto kata s hudobným doprovodom.
Kata Jitchin sa v súčasnosti cvičí iba v štýle Motobu Udundi.
http://www.motobu-ryu.org/ [prístup 28.4.2015]
http://www.motobu-ryu.org/lineage/ [prístup 9.5.2015]
Jicchin kata - športová verzia