www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Heihu, Heiku, Eiku.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Čierny tiger".
Pôvod kata Heiku bude treba pravdepodobne hľadať v Číne. Niektoré zdroje uvádzajú ako autora tejto kata majstra menom Kenji Nakaima, iné hovoria, že túto kata priniesol z Číny na Okinavu. Každopádne sa táto kata vyučovala na Okinave iba v dobre utajovanom rodinnom štýle rodiny Nakaima, pomenovanom ako Ryuei ryu.
Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica
Úvod kata charakterizujú techniky spoločné pre kata Heiku, Paiku i Annan. V kata možno nájsť viacnásobné údery vykonávané v suri ashi, čo sú techniky charakteristické pre kata Heiku i Paiku. V kata dominujú kombinácie blokov a údery vykonávané otvorenými i zatvorenými rukami, vyznačujúce sa svojou tvrdosťou (soto uke - chudan cuki - gedan cuki). V druhej tretine sa už bloky aj údery sa vykonávajú otvorenými rukami, pričom techniky nestrácajú na svojej tvrdosti (kake uke -mae geri - teisho cuki). V tejto časti kata nájdeme aj lámacie techniky. Posledná tretina kata je akýmsi spojením týchto dvoch postupov. Zaujímavou pasážou je vykonávanie bloku age uke v podrepe, pričom sa následne cvičenec prudko vymrští a vykoná mae geri súčasne s ďalším blokom age uke. Techniky v kata nie sú tak jednoznačne priamočiare ako napr. z kata Jion, no napriek tomu nemožno prehliadnuť, že v kata sa na útoky nereaguje vyhýbaním, ale viacnásobným blokovaním a nekompromisným útokom. Kata Heiku charakterizujú silné, prudké techniky.
Techniky tejto kata údajne pripomínajú samca čierneho tigra. V Ryuei ryu sa vyučuje ešte kata Paiku, ktorá má veľa spoločných znakov s kata Heiku, a ktorá údajne pripomína vďaka svojej ľahkosti samicu Bieleho tigra.
V súčasnosti sa kata Heiku cvičí v Ryuei ryu odkiaľ bola prenesená do Shito ryu.
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
Haas Herbert : www.karatekata.de