Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Pinan Shodan - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Pinan Shodan

Ping+An= mierovo, pokojne, bezpečne Ping+An= mierovo, pokojne, bezpečne shodan = 1.stupeň

Pomenovanie kata :

Ping An, Pinan, Heian. Pinan Shodan, Heian Nidan.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú spolu ako "Mierovo", "Pokojne" či "Bezpečne". Môžeme sa stretnúť ešte s voľnými interpretáciami názvu tejto kata ako "Mier" alebo "Pokoj a mier". Potom ako Gichin Funakoshi (1868-1957) preniesol kata do Japonska, premenoval Pinan kata na Heian kata. Japonský názov Heian vznikol spojením znakov "heiwa" - "mier" a "antei" - "pokoj" a je odvodený z japonskej výslovnosti čínskych znakov slova Pinan. Preklad názvu kata je v zásade rovnaký pre obidva jazyky. Prípona Shodan pochádza z japonského jazyka a prekladá sa ako "prvý stupeň" či "najnižší stupeň". Prípona Nidan označuje "druhý stupeň".

Autor Pinan série (Pinan 1-5) je legendárny okinavský majster Yasutsune Itosu (1831-1916).

Yasutsune Itosu (1831-1916)
Yasutsune Itosu (1831-1916)

História:

Majster Itosu vytvoril kata Pinan začiatkom 20. storočia zo starších a zložitejších kata. O tom, ktoré to boli sa dodnes vedú spory. Uvádzajú sa kata Passai, Kusanku, Chinto, ale i Jion. Hovorí sa aj o stratenej kata menom Channan, ktorá mala podstatným spôsobom ovplyvniť vznik série Pinan kata.

Pinan kata boli vytvorené na Okinave v rokoch 1903-1907, pričom sa tu rozvíjali ako súčasť Shuri te a Tomari te, kde sú prezentované ako žiacke kata. Potom čo sa Japonsko vzdalo feudálneho systému a Okinava sa stala časťou Japonska, stratilo okinavské bojové umenie Karate svoj charakter utajovanej sebaobrany. Vtedy sa Itosu odvážil k revolučnému experimentu a začal postupne zavádzať Karate držané v tajnosti do vyučovania stredných škôl. K tomuto účelu vytvoril Pinan kata, v ktorých poodhalil taktiku a metodiku boja, zdravotné aspekty ako aj tréning základných techník. Vynechal nebezpečné techniky ako sú kopy do podbrušia či vpichy otvorenými prstami do očí a kata začal a ukončil blokom. Z utajeného bojového umenia sa stal druh gymnastických cvičení rozvíjajúcich silu tela a ovládnutie základov Karate.

Pinan alebo Heian?

Majster Gichin Funakoshi (1868-1957) zmenil poradie a názvy Pinan kata v smere Shotokan z Pinan Shodan na Heian Nidan a z Pinan Nidan na Heian Shodan, pretože sa mu zdala kata Pinan Nidan jednoduchšia. Funakoshi bol známy svojou výučbou Pinan série, že si vyslúžil prezývku "Pinan-sensei". Zaujímavosťou je, že sa Funakoshi nenaučil Pinan kata priamo od majstra Itosu, pretože skôr než ich Itosu vytvoril vzdelanie u neho ukončil. Naučil sa ich od iného žiaka majstra Itosu, zakladateľa Shito ryu, Kenwu Mabuniho (1889-1952) počas cesty do Osaky. Tradične sa vyučuje Heian Nidan ešte pred Heian Shodan, nakoľko sa Heian Shodan javí o niečo viac komplexnejší a ťažší pre študentov ako Heian Nidan.

Prostredníctvom kórejských študentov študujúcich v Japonsku sa séria Heian kata dostala aj do Korey. Tu sa však používa pôvodný čínsky názov Pinan, ktorý sa v kórejčine vyslovuje Pyong Ahn. Nakoľko sa ale títo študenti učili vlastne radu Heian, kde sú prvé dve kata zamenené v poradí i názvoch, používajú Kórejčania mix - čínske názvoslovie a japonské poradie kata (štýl Tang Soo Do). V publikácii "The History of Moo Duk Kwan (1995)" čo je iný kórejský štýl, sa zasa uvádza, že predstaviteľ tohto štýlu Hwang Kee sa naučil Pyong Ahn Hyung (Pinan kata) čítaním a študovaním japonských kníh o okinavskom Karate. Tieto knihy objavil v knižnici vlakovej stanice v Soule, kde pracoval v roku 1939. Bohužiaľ sa už dnes nedozvieme aké knihy to boli a kto bol ich autorom, pretože v tej dobe publikovalo knihy už viacero autorov, vrátane Funakoshiho.

Sensei Kenzo Mabuni (1927-2005)
Kenzo Mabuni (1927-2005)

Technická charakteristika:

Druhý z Heianov bol pôvodne cvičený ako prvý a nemusíte byť ani odborník na kata aby ste spozorovali techniky nápadne podobné tým z Kanku Dai /Kushanku/. Podoba medzi týmito dvomi kata je taká silná, že sa i na turnajoch v Japonsku stáva, že pretekár bez úmyslu prejde na druhú kata. Od ostatných kata odlišujú tento Pinan/Heian predovšetkým techniky otvorených rúk, ktorých je tu veľké množstvo. Pre študentov je ťažšie pochopiť tento Heian než Heian Shodan. Toto bol dôvod, prečo Gichin Funakoshi vymenil poradie týchto kata. Je tiež možné, že Heian Nidan je dnes považovaný za ťažší jednoducho kvôli moderným učebným metódam, ktoré sú dosť odlišné od tých, ktoré boli na Okinave v 19. storočí. Jedna vec je istá, že náročnosť kata je v dĺžke a časovaní techník, nie v samotných technikách.

Ak sa pozrieme na techniky pozorne, zistíme že, Pinan Shodan/Heian Nidan obsahuje techniky útoku na útočníkov lakeť, technika nukite zasa ukazuje možnosť súčasnej obrany a útoku. Kata tiež vo svojej druhej polovine obsahuje gyaku blokovanie, ktoré niektorí inštruktori vysvetľujú ako zámky na súperov lakeť. Posledné štyri techniky reprezentujú prechod z bloku do útoku. Ruky útočia na protivníkove slabiny, zatiaľ čo nohy sú zamestnané manévrom uhýbania. Kata Pinan Shodan/Heian Nidan nám poskytuje ucelené bojové sekvencie.

Pinan Shodan/Heian Nidan učí použitie bokov vo forme gyaku hanmi. Ťažisko postojov je v postoji kokutsu dachi so shuto uke (pri Heian Nidan) alebo neko ashi dachi (Pinan Shodan). Techniky vykonávané oi (súhlasnou rukou) a kopy sú vyučované pomimo tohto. Kata učí použitie techník na strednú vzdialenosť.

Do série Pinan/Heian kata ešte patria :

Pinan Nidan / Heian Schodan

Pinan Sandan / Heian Sandan

Pinan Yondan / Heian Yondan

Pinan Godan / Heian Godan

Poradové označenie kata z Pinan série sa často od seba odlišuje. Najčastejšie sa uvádza označenie s príponou Shodan, Nidan, ... . Výnimkou nie je ani číselné označenie ako Pinan 1, Pinan 2, atď. V smere Kyokushinkai sa Pinan kata označujú ako Pinan sono ichi, Pinan sono ni, atď.

V súčasnosti sa Pinan/Heian kata vyučujú v systémoch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Kyokushinkai a Shotokan. Šiesta kata Heian Rokkudan sa vyučuje v združení Zen Okinawa Karate Kobudo Rengokai (Bugeikan).

Použitá literatúra:

Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
www.geocities.com/suiken000/pinan.htm
www.kusunoki.de/kata05.html
http://www.karate.org.yu/articles/kata_pinan.htm
www.24fightingchickens.com
www.shorinryu.dk/html/kata.htm
www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.kcdw.de

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

1.9
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc