www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Ping An, Pinan, Heian. Pinan Nidan, Heian Shodan.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú spolu ako "Mierovo", "Pokojne" či "Bezpečne". Môžeme sa stretnúť ešte s voľnými interpretáciami názvu tejto kata ako "Mier" alebo "Pokoj a mier". Potom ako Gichin Funakoshi (1868-1957) preniesol kata do Japonska, premenoval Pinan kata na Heian kata. Japonský názov Heian vznikol spojením znakov "heiwa" - "mier" a "antei" - "kľud" a je odvodený z japonskej výslovnosti čínskych znakov slova Pinan. Preklad názvu kata je v zásade rovnaký pre obidva jazyky. Prípona Shodan pochádza z japonského jazyka a prekladá sa ako "prvý stupeň" či "najnižší stupeň". Prípona Nidan označuje "druhý stupeň".
Autor Pinan série (Pinan 1-5) je legendárny okinavský majster Yasutsune Itosu (1831-1916).
Yasutsune Itosu (1831-1916)
Majster Itosu vytvoril kata Pinan začiatkom 20. storočia zo starších a zložitejších kata. O tom, ktoré to boli sa dodnes vedú spory. Uvádzajú sa kata Passai, Kusanku, Chinto, ale i Jion. Hovorí sa aj o stratenej kata menom Channan, ktorá mala podstatným spôsobom ovplyvniť vznik série Pinan kata.
Pinan kata boli vytvorené na Okinave v rokoch 1903-1907, pričom sa tu rozvíjali ako súčasť Shuri te a Tomari te, kde sú prezentované ako žiacke kata. Potom čo sa Japonsko vzdalo feudálneho systému a Okinava sa stala časťou Japonska, stratilo okinavské bojové umenie Karate svoj charakter utajovanej sebaobrany. Vtedy sa Itosu odvážil k revolučnému experimentu a začal postupne zavádzať Karate držané v tajnosti do vyučovania stredných škôl. K tomuto účelu vytvoril Pinan kata, v ktorých poodhalil taktiku a metodiku boja, zdravotné aspekty ako aj tréning základných techník. Vynechal nebezpečné techniky ako sú kopy do podbrušia či vpichy otvorenými prstami do očí a kata začal a ukončil blokom. Z utajeného bojového umenia sa stal druh gymnastických cvičení rozvíjajúcich silu tela a ovládnutie základov Karate.
Majster Gichin Funakoshi (1868-1957) zmenil poradie a názvy Pinan kata v smere Shotokan z Pinan Shodan na Heian Nidan a z Pinan Nidan na Heian Shodan, pretože sa mu zdala kata Pinan Nidan jednoduchšia. Funakoshi bol známy svojou výučbou Pinan série, že si vyslúžil prezývku "Pinan-sensei". Zaujímavosťou je, že sa Funakoshi nenaučil Pinan kata priamo od majstra Itosu, pretože skôr než ich Itosu vytvoril vzdelanie u neho ukončil. Naučil sa ich od iného žiaka majstra Itosu, zakladateľa Shito ryu, Kenwu Mabuniho (1889-1952) počas cesty do Osaky. Tradične sa vyučuje Heian Nidan ešte pred Heian Shodan, nakoľko sa Heian Shodan javí o niečo viac komplexnejší a ťažší pre študentov ako Heian Nidan.
Prostredníctvom kórejských študentov študujúcich v Japonsku sa séria Heian kata dostala aj do Korey. Tu sa však používa pôvodný čínsky názov Pinan, ktorý sa v kórejčine vyslovuje Pyong Ahn. Nakoľko sa ale títo študenti učili vlastne radu Heian, kde sú prvé dve kata zamenené v poradí i názvoch, používajú Kórejčania mix - čínske názvoslovie a japonské poradie kata (štýl Tang Soo Do). V publikácii "The History of Moo Duk Kwan (1995)" čo je iný kórejský štýl, sa zasa uvádza, že predstaviteľ tohto štýlu Hwang Kee sa naučil Pyong Ahn Hyung (Pinan kata) čítaním a študovaním japonských kníh o okinavskom Karate. Tieto knihy objavil v knižnici vlakovej stanice v Soule, kde pracoval v roku 1939. Bohužiaľ sa už dnes nedozvieme aké knihy to boli a kto bol ich autorom, pretože v tej dobe publikovalo knihy už viacero autorov, vrátane Funakoshiho.
Majster Funakoshi cvičiaci Pinan nidan (Heian Shodan) - 1930, univerzita Keio
Ak sa pozrieme na techniky pozorne, zistíme že, Pinan Nidan/Heian Shodan učí základné techniky ako gedan barai, chudan oi cuki alebo age uke v zenkutsu dachi. Ale aj shuto uke v kokutsu dachi. Nájdeme tu i tetsui uchi ako blok proti uchopeniu zápästia. Cieľom Pinan Nidan/Heian Shodan je naučiť cvičenca zmenu smerov ako aj správne pohyby nôh. Kata Pinan Nidan/Heian Shodan nadväzuje na základné techniky vyučované u začiatočníkov, pričom ich už osvojené techniky a postoje učí spájať do súvislých kombinácií. Dá sa povedať, že úlohou tejto kata je naučiť začiatočníkov základné údery a bloky ako aj objasniť spôsob ich použitia v praxi. Ťažisko tréningu je predovšetkým v postoji zenkutsu dachi, držaní tela, súčasné nasadenie bokov a zmenu smeru. Kata učí predovšetkým použitie dlhej vzdialenosti.
Do série Pinan/Heian kata ešte patria :
Poradové označenie kata z Pinan série sa často od seba odlišuje. Najčastejšie sa uvádza označenie s príponou Shodan, Nidan, ... . Výnimkou nie je ani číselné označenie ako Pinan 1, Pinan 2, atď. V smere Kyokushinkai sa Pinan kata označujú ako Pinan sono ichi, Pinan sono ni, atď.
V súčasnosti sa Pinan/Heian kata vyučujú v systémoch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Kyokushinkai a Shotokan. Šiesta kata Heian Rokkudan sa vyučuje v združení Zen Okinawa Karate Kobudo Rengokai (Bugeikan).
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
www.geocities.com/suiken000/pinan.htm
www.kusunoki.de/kata05.html
http://www.karate.org.yu/articles/kata_pinan.htm
www.24fightingchickens.com
www.shorinryu.dk/html/kata.htm
www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.kcdw.de