www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Hakucho

hakuchou = jap. biela labuť

Pomenovanie kata :

Hakuchou, Hakucho.

Uvedené japonské znaky tejto kata sa prekladajú ako "Biela labuť". Nakoľko v japonskom jazyku sa prekladá znak "Chou" aj ako "Vták", možný preklad názvu tejto kata by mohol byť aj "Biely vták". Japonská výslovnosť čísla "100" - "hyaku" zavinila, že poniektorí prekladajú názov tejto kata aj ako "100 vtákov".

História :

Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan).

Majster Wu Xian Hui (1886-1940) pri cvičení kata zo štýlu Bieleho žeriava. V pozadí vľavo majster Kenwa Mabuni (1889-1952)
Majster Wu Xian Hui (1886-1940) pri cvičení kata zo štýlu Bieleho žeriava. V pozadí vľavo majster Kenwa Mabuni (1889-1952)

Na Okinavu preniesol túto kata z južných provincií Číny majster Wu Xian Hui (1886-1940), známy tiež pod menom Gokenki. Ten začal na Okinave vyučovať štýl Bieleho žeriava niekedy okolo roku 1912, pričom na Okinave zostal až do svojej smrti. Majster Gokenki vyučoval na Okinave veľa známych i menej známych záujemcov o štýl Bieleho žeriava. Ako 17 ročný začal u neho študovať aj Shinpo Matayoshi (1921-1997), ktorý bol už od útleho detstva zasväcovaný do rodinného štýlu Kingai ryu a predovšetkým do umenia Kobudo. Tu u majstra Gokenki si v roku 1938 osvojil kata Hakucho a Hakutsuru. Kata zo štýlu Bieleho žeriava si u majstra Gokenki osvojoval aj zakladateľ Shito ryu menom Kenwa Mabuni (1889-1952).

Napriek tomu, že majster Gokenki preniesol niektoré kata zo štýlu Bieleho žeriava na Okinavu a začal ich vyučovať, cvičila sa v tom čase na Okinave už niekoľko storočí iná kata zo štýlu Bieleho žeriava, známa ako Hakutsuru. Táto sa ale držala vo všetkých školách v tajnosti a dodnes nie je zaradená v oficiálnych sylabách mnohých škôl Karate.

Názov kata Hakutsuru sa v japonskom jazyku prekladá ako "Biely žeriav". No v japonskom jazyku sa názov "Biely žeriav" môže preložiť aj ako "Hakkaku". V čínskom jazyku sa názov "Biely žeriav" prekladá ako "Bai He" a v okinavskom jazyku sa tento názov vyslovuje ako "Pai Ho". Hádam už nikoho neprekvapí, že v Ryuei ryu sa cvičí krátka kata nazývaná Paiho. Jedná sa o kata Hakutsuru alebo sa jedná iba o zhodu názvov ? Možno japonský názov Hakuchou prekladaný ako "Biela labuť (vták)" považovať za iné pomenovanie pre "Bieleho žeriava" ?

Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica
Mirka Vašeková (*1983) - Hankokai Senica

Technická charakteristika :

Kata Hakucho je údajne podobná na kata Hakkaku, pričom ťažisko tejto kata leží v plynulom dýchaní a charakteristických ladných pohyboch. Možno ju označiť za nenáročnú kata, ktorej techniky možno nájsť v iných náročnejších kata štýlu žeriava. Cvičí sa celá v postoji Neko Ashi Dachi, pričom dominujú techniky rúk typické pre tento štýl ako haito uchi, kake uke, koken uchi, koken uke. V kata sa nenachádza žiaden kop.

Kata Hakucho sa dnes oficiálne cvičí v iba štýle Shito ryu.

hakucho-labut

Použitá literatúra :

Herbert Haas : www.karatekata.de
http://health.groups.yahoo.com/group/gojuryu/message/1802

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.2
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1491

Najnovší: keratafks

Práve online: 
anonymných: 1
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc