www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Hakkaku.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako "Biely žeriav".
Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan), odkiaľ bola prenesená do okinavského Tode. Kto túto kata preniesol z Číny na Okinavu nie je celkom zrejmé. Napriek tomu, že niektoré príbuzné kata zo štýlu Bieleho žeriava preniesol na Okinavu majster Wu Xian Hui (1886-1940) známy aj pod menom Gokenki, nie je celkom zrejmé, či medzi nimi bola aj kata Hakkaku. Dá sa predpokladať, že sa skôr jedná o okinavskú verziu čínskej kata Hakutsuru, ktorá sa utajená cvičila na Okinave už od 14. storočia.
Kata Hakutsuru sa pokladá za najtajomnejšiu a najdôležitejšiu kata v okinavskom Karate. Až do 19. storočia bola táto kata držaná v tajnosti a bola predávaná len na niektorých vybraných žiakov. Preto hádam nikoho neprekvapí, že medzičasom vzniklo viacero verzií tejto kata, pričom sa za kata Hakutsuru označujú aj kata inak nazývané Hakkaku a Hakufa (Haufa). Napriek tomu sa obe tieto kata od Hakutsuru odlišujú a majú so starou kata Hakutsuru len technickú podobnosť. Každopádne je zaujímavé, že pôvod všetkých troch kata sa udáva v Číne, no ich názov je čisto japonský. Prečo sa nedochoval aspoň u jednej z týchto kata pôvodný čínsky názov tak ako u väčšiny kata prenesených z Číny na Okinavu ?
Názov kata Hakutsuru sa v japonskom jazyku prekladá ako "Biely žeriav". No v japonskom jazyku sa názov "Biely žeriav" môže preložiť aj slovami Haku a Kaku, čiže ako "Hakkaku". V čínskom jazyku sa názov "Biely žeriav" prekladá ako "Bai He" a v okinavskom jazyku sa tento názov vyslovuje ako "Pai Ho". Hádam už nikoho neprekvapí, že v Ryuei ryu sa cvičí krátka kata nazývaná Paiho.
Kata Hakkaku obsahuje koncept, zloženie a prevedenie techník veľmi podobné kata Hakufa a Hakutsuru. Prvá polovica kata je pokojná, plynulá, veľmi elegantná so skôr pomalým tempom. Na konci kata sa techniky vykonávajú veľmi rýchlo, pričom nevidno detaily techniky. Enbusen kata Hakkaku je len jedna dlhá priamka, pričom kata sa cvičí iba smerom vpred.
V súčasnosti sa kata Hakkaku oficiálne necvičí v žiadnom štýle.
www.kcdw.de/kampfkunst/kata1.html
Haas Herbert : www.karatekata.de