Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Funakoshi Gichin - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Gichin Funakoshi

Prof. Gichin Funakoshi
Prof. Gichin Funakoshi (1868 - 1957)

Gichin Funakoshi sa narodil ako jediný syn samuraja (v 3. roku éry Meiji) v kráľovskom hlavnom meste Ostrova Okinava, Shuri. Jeho rodina patrila k niekdajšej privilegovanej triede Shizoku. Jeho otec bol špecialistom na boj s palicou (Bojutsu). Svoje detstvo prežil u svojho starého otca menom Gifuku, známeho konfucianskeho učenca. Práve od neho sa mladý Funakoshi naučil poznatky o štyroch veľkých čínskych klasikoch. Nakoľko bol fyzicky malý a slabý začal cvičiť karate aby posilnil telo. Toto cvičenie nevyvolávalo spočiatku u neho veľký záujem.

Kto bol jeho učiteľ :

Jeho učiteľom sa stal majster Azato (uchi deshi majstra Matsumura). Vtedy prebiehala výučba len tajne, väčšinou v noci, pričom končievala často krát až v skorých ranných hodinách. Často chodil na návštevu k majstrovi Azato aj majster Itosu a vtedy sa mladý Funakoshi stal svedkom nekončiacich rozhovorov o podstate Karate. V tej dobe tréning pozostával iba z cvičenia kata, pričom sa výučba riadila porekadlom : "Hito kata sannen", čo v preklade znamená "3 roky pre kata". A tak cvičil Funakoshi sériu troch Naihanchi /Tekki/ kata plných 10 rokov. Ako svojich učiteľov uvádza ešte majstrov Itosu (1830-1916), Kijuna, Toon, Niigaki (1840-1918) a Matsumura (1792-1896). Napriek tomu, že sa učil aj u iných majstrov nikdy neprerušil spojenie so svojimi učiteľmi Azato a Itosu.

Povolanie :

Majster Funakoshi pracoval ako pomocný učiteľ, takže finančná situácia v jeho rodine nebola najlepšia. Z platu 3 jenov mesačne živil 10 člennú rodinu. Navyše mu jeho povolanie učiteľa nedovoľovalo vykonávať popri robote akýkoľvek druh obzvlášť výnosnej práce ani pomáhať svojej žene pri práci na poli. Napriek tomu nepočul od svojej ženy slovko sťažností.

Potom čo v roku 1901/1902 pricestoval na návštevu školský komisár z japonskej provincie Kagoshima, Shintaro Ogawa, predviedol mu majster Funakoshi niektoré kata. Školský komisár po návrate do Japonska o tomto cvičení referoval, pričom na základe tohto referátu sa začlenilo Karate do školských osnov. Následne vytvoril Anko Itosu pre študentov sériu Pinan kata.

Cesta samuraja :

Majster Funakoshi bol vychovávaný v tradičnom duchu, pričom sa choval podľa morálneho a etického kódexu svojich predkov. Dodržiaval staré tabu ako napr. že pre mužov jeho stavu bola kuchyňa zakázaným územím alebo to, že nikdy nevyriekol také slová ako ponožky či toaletný papier. Taktiež prísne dodržoval denné zvyklosti ako napr. že každé ráno po prebudení si kefoval a česal svoje vlasy. Potom sa otočil k cisárskemu palácu a hlboko sa poklonil. Potom sa otočil smerom kde ležala Okinava a taktiež sa uklonil. Až potom mohol piť svoj ranný čaj.

Významné medzníky :

V roku 1913 (2. rok éry Taisho) sa stal predsedom Okinawa Shobu Kai.

V roku 1916 odcestoval Funakoshi do Japonska, kde v Kyoto predviedol ukážku okinavského Karate. Pre Japoncov to bol prvý kontakt s okinavským Tode po 30. rokoch.

6. marca 1921 navštívil Okinavu japonský korunný cisár Hirohito, pričom zhliadol ďalšiu ukážku. Táto ukážka zapôsobila na princa tak silno, že inicioval japonské ministerstvo kultúry, ktoré zorganizovalo veľkú ukážku bojových umení v Tokyo.

V roku 1922 (11. rok éry Taisho) prvý raz verejnosti predviedol Karate sponzorovanej Ministerstvom školstva. Táto vzbudila veľký záujem. Na to sa Funakoshi presťahoval do Koishikawa v Tokyo kde začal jeho Meisei-Juku dojo.

V roku 1924 (13. rok éry Taisho) založil majster Funakoshi svoj prvý Karate Klub na Univerzite Keiyo. Následne založil kluby na mnohých ďalších univerzitách v Japonsku ako Tokyo, Takushoku, Hitotsubashi, Waseda, Hosei, Meiji, Chuo, Shodai, Todai, Senshu a Nippon Medical College. V tom čase vyučoval Funakoshi len kata a bunkai. V tom čase sa objavilo Kendo, ktoré rozvíjalo aj útočné techniky, čo viedlo u Funakoshiho študentov k rôznemu experimentovaniu vo forme kumite.

V roku 1936 Gichin Funakoshi otvoril prvé súkromné dojo v Tokyu. Pomenované bolo po jeho básnickej prezývke Shoto - Shotokan Dojo. Tu sa stupňovali aktivity mladých ľudí po súťažnom zápase a tak sa predsa len začalo od roku 1943 pod vedením majstrovho syna menom Yoshitaka Funakoshi vyučovať najskôr gohon kumite, neskôr sanbon kumite a nakoniec ippon nukite.

2. Svetová Vojna priniesla mnoho obetí aj spomedzi žiakov majstra Funakoshiho. Shotokan stratilo aj svojho hlavného inštruktora Yoshitaku, ktorý zomrel na tuberkulózu.

V roku 1948 požiadal Funakoshi svojho žiaka menom Shigeru Egami (1912-1981), aby pokračoval v šírení Karate jeho menom. V roku 1949 založili Funakoshiho žiaci, Masatoshi Nakayama (1913-1987) a Hidetaka Nishiyama (*1928), JKA (Japan Karate Association), športovo orientovanú odnož Shotokan Karate.

Majster Funakoshi bol známy svojimi literárnymi dielami podpísanými prezývkou Shoto ako aj svojimi kaligrafiami.

Kata :

Po príchode do Japonska vyučoval majster Funakoshi tieto kata :
Pinan (Heian) 1-5
Naihanchi (Tekki) 1-3
Kushanku (Kanku)
Passai (Bassai)
Seisan (Hangetsu)
Wanshu (Enpi)
Chinto (Gankaku)
Jitte (Jutte)
Jion.

Prínos majstra Funakoshiho :

Prínos majstra Funakoshiho spočíval v rozšírení Karate z Okinavy do Japonska, kde sa stalo tak rozšíreným, že je považované za japonský národný šport. Majster Funakoshi neváhal opustiť rodnú Okinavu, aby mohol šíriť Karate medzi mladými ľuďmi na japonských univerzitách. Celý život zasvätil šíreniu tohto bojového umenia a ideálov spojených s týmto okinavským bojovým umením. V Japonsku vytvoril štýl pomenovaný ako Shotokan, kde zaviedol niektoré variácie okinavských kata. Smer Shotokan sa stal jedným zo štyroch najrozšírenejších smerov Karate na celom svete.

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.6
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2110

Najnovší: Steventup

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc