www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Gekisai

geki sui prvý zo série
geki sui druhý zo série

Pomenovanie kata:

Gekisai Dai (1,2,3).

Názov tejto kata sa prekladá ako "Zaútočiť a rozbiť". V smere Kyokushinkai sa názov tejto kata prekladá ako "Zboriť pevnosť". Tento názov však vychádza z japonského čítania kanji znakov.

Chojun Miyagi Shoshin Nagamine

Zakladateľ Goju Ryu Chojun Miyagi (1888-1953) a zakladateľ Matsubayashi Ryu Shoshin Nagamine (1907-1997)

História :

Kata Gekisai Dai Ichi a Gekisai Dai Ni vytvoril v roku 1941 zakladateľ Goju Ryu, Chojun Miyagi (1888-1953) spolu so zakladateľom Matsubayashi ryu menom Shoshin Nagamine (1907-1997).

Z historických zdrojov sa dozvieme, že vo februári roku 1936 vycestoval Chojun Miyagi (1988-1953) do Číny, aby si osvojil rozšíril obzory a osvojil si techniky z čínskeho Chuan Fa. Vieme, že navštívil mesto Shanghai, kde sa stretol s majstrom Lohan Quan (štýl Mníchovej pästi) menom Miao Xing (1881-1939). A práve u tohto majstra si pravdepodobne osvojil isté cvičenia podobné na neskoršie kata Gekisai.

Kata Gekisai začlenil majster Miyagi ako druh fyzického cvičenia pre stredoškolských študentov. Účelom týchto kata bolo nielen zviditeľniť Goju ryu medzi mladými ľuďmi na Okinave, ale aj pomôcť začiatočníkom pri vnikaní do tajov do tohto populárneho smeru Karate. Vytvorenie ďalších žiackych kata prerušila 2. Svetová Vojna. Až v roku 1948 začal majster Miyagi vyučovať tieto kata ako pevnú súčasť systému Goju ryu. Dovtedy sa v Goju ryu vyučovala ako prvá kata Sanchin. No k ovládnutiu kata Sanchin bolo treba mladým ľuďom množstvo trpezlivosti. Kata Gekisai bola a je čo do zvládnutia nepochybne oveľa ľahšia.

Technická charakteristika :

Obidve Gekisai kata (Ichi aj Ni) zoznamujú cvičencov so základnými technikami, väčšinou technikami blokov (age uke, gedan barai, yoko uke, kake uke, mawashi uke). Kata sú zostavené tak, aby techniky boli vykonávané rovnako obidvomi rukami. Verzia Gekisai Dai 1 učí bojovať na väčšiu vzdialenosť, pričom na blokovanie používa bloky so zatvorenými rukami. Verzia Gekisai Dai 2 učí bojovať na kratšiu vzdialenosť, pričom zahrňuje už aj pokročilejšie blokovanie otvorenými rukami. Na konci kata nachádzame techniky mawashi uke (vo verzii Ni v postoji neko ashi dachi). Obidve kata sa vyznačujú tvrdými technikami protiútoku obsahujúce rýchle kombinácie rúk a nôh, pričom dominuje kombinácia známa z viacerých Goju kata : mae geri s následnou technikou empi uchi.

Verzie :

Verzie Gekisai Dai Ichi a Gekisai Dai Ni vytvoril majster Miyagi (1888-1953). Po jeho smrti pokračoval majster Seikichi Toguchi (1917-1998) (Shoreikan Goju ryu) v rozvoji žiackych Goju ryu kata, pričom vytvoril tretiu verziu - Gekisai Dai San. Majster Toguchi bol žiakom majstra menom Seiko Higa (1898-1966), ktorý bol hlavným asistentom majstra Miyagiho. Verzia Gekisai Dai San sa však cvičí iba v Shoreikan Goju ryu.

Napriek tomu, že už nevznikla žiadna ďalšia kata s názvom Gekisai, koncept tejto kata možno nájsť aj v iných štýloch. Kata Gekisai Dai Ichi a Ni inšpirovali mnohých ďalších majstrov pri vytváraní žiackych kata a tak sa dnes môžeme stretnúť napríklad v Shito ryu s kata Shinsei, ktorú vytvoril zakladateľ Shito ryu majster Kenwa Mabuni (1889-1952). Táto kata sa nápadne podobá na kata Gekisai Dai Ni. V Matsubayashi ryu sa cvičí kata označovaná ako Fukyu kata 2, pričom sa vlastne jedná o kata Gekisai Dai Ichi. Smer Kyokushinkai prevzal z Goju ryu obidve kata Gekisai, no tu je zmenené pomenovanie kata na Gekisai Dai a Gekisai Sho. Kyokushinkai verzia Sho korešponduje s Gekisai Dai Ni a Kyokushinkai verzia Gekisai Dai korešponduje s Goju ryu verziou Gekisai Dai Ichi. Každopádne musíme spomenúť i kata Chokyu, ktorú vytvoril majster Patrick McCarthy (*1954), a ktorá veľmi úzko súvisí s kata Gekisai.

Miyagi sensei

V súčasnosti sa kata Gekisai cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Kyokushinkai a ako Fukyu kata 2 v Matsubayashi ryu. Pod názvom Chokyu sa cvičí v štýle Koryu Uchinadi.

Použitá literatúra :

www.kenju-ryu.de/artikel/toguchi.htm
www.wonder-okinawa.jp/023/eng/007/002/002.html
www.shorinryu.dk/html/Framese_index.htm
www.koryu-uchinadi.com

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

2.9
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:

ikona rozbaliťNáhodný okoloklikajúci rk 10. 01. 2007 napísal/a:
Geksai
Pekny clanok, ale mam pocit, ze je v nom chyba. Geksai dai sa preklada najdi a znic.
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu klasek 10. 01. 2007 napísal/a:
kanji Geki
Názov kata Gekisai sa skladá z dvoch kanji znakov. V prípade, že by názov kata znel ako "Nájdi a znič", musel by prvý znak korešpondovať s výslovnosťou Geki. Bohužiaľ sa mi nepodarilo v japonskom slovníku nájsť výraz Geki prekladaný ako hladať či nájsť. Naproti tomu, majster Toguchi, ktorý bol priamym žiakom Chojun Miyagiho, vytvoril kata Gekiha, v ktorej použil ten istý kanji znak a preklad slova Geki. Mimochodom znak Geki by sa dal preložiť aj ako napr. "hodiť", "skúsiť", "slabé miesto" či "kruhovo" alebo "cyklicky". Domnievam sa, že do názvu tejto kata by sa hodil takmer každý preklad, ale bohužiaľ mi musíme sledovať nielen fonetickú výslovnosť ale predovšetkým samotný zápis znaku. A ten sa zapisuje ako som uviedol na stránke. Je možné, že v niektorých kruhoch sa názov tejto kata skutočne prekladá ako "Nájdi a znič", v tomto prípade by som poprosil o zápis znaku Geki, aby sme sa mohli priblížiť o kúsok k pravde. Ďakujem za podnetnú poznámku. Martin Klásek autor stránok
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu pucmaz 01. 01. 2008 napísal/a:
kanji
Chtel bych vas jen upozornit na zapis "Gekisai dai" znaky. Znak "dai" neni "velky", jak mate napsano v titulu clanku. Nevim, jestli se vam zobrazi znaky i zde v komentarich, kazdopadne "dai" v nazvu teto kata je tento znak 第, ktery vyjadruje poradi. V puvodnim gojuryu jsou zname dve kata gekisai, ichi a ni. Dai ichi znamena doslova prvni a dai ni pak druha. Cely zapis znaky pak bude 撃砕第一, pripadne 撃砕第二. Japonstina ma spoustu znaku, ktere se ctou stejne a pritom se pisou jinak a nesou i jiny vyznam. Toto je duvod, proc jednoduse neni mozne namatkou podle cteni vyhledavat znaky ve slovniku a skladat z nich slova, nebo treba nazvy kata, nebo cokoliv jineho. Na techto strankach jsem narazil na nekolik dalsich podobnych chyb a pokusim se na ne take reagovat v prislusnych rubrikach...
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu klasek 02. 01. 2008 napísal/a:
hmm,
hmm, skutocne to vyzera, ze pri zostavovani kanji znakov som pouzil nespravny znak pre Dai. Preverim to a pripadne opravim. Dakujem citatelovi s nickom pucmaz za podnetnu pripomienku !!!
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu Mato121 15. 02. 2009 napísal/a:
super
bolo to dobre opisane podla vdaka tomu som to aj vcelku pochopil lebo idem paskovat n 6 kyu skoda ze tam napriklad neboli obrazky postupu lebo bi som ju rad videl celu ako ma bit
ikona rozbaliťNáhodný okoloklikajúci Jany 04. 10. 2010 napísal/a:
Gekisai
Kata je len tréningová, ako prvá, tak aj druhá a má evokovať boj na dlhšiu a kratšiu vzdialenosť na nestabilnej podložke. Nie je to čistá kata shorei, na čo sa aj upozorňuje, nakoľko nemožno začínať prvý obranný krok odkrytím boku, toto sa vyskytuje v shorin. Na tréning je však vynikajúca, no u vysokých majstrovských stupňov musíme mať na zreteli ten odkrytý bok, v goju je to problém, tam sa zväčša nasadzuje mawaši-uke, kake-uke a pod. Neexistuje aby sme sa v prvom kroku odkryli na najzraniteľnejších miestach, toto bolo v kata nedomyslené.Tieto kata sú pre študentov karate však vynikajúcim úvodom ku kaishu kata.
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu Annie 02. 04. 2017 napísal/a:
Gekisai
Ja proste milujem Gekisai. Moja najcvičenejšia kata je Gekisai ich (ič-1) :) Gekisai ny (2) necvičím pretoe mi tam nešiel ten koniec. Už ho viem ale necítim sa že by som s ním išla na súťaž. Teraz sa sústredíme na vyššie kata ako napríklad Shisochin ten sme už prebrali a teraz máme Heiku.
ikona rozbaliťPoužívateľ KarateWebu Annie 02. 04. 2017 napísal/a:
Gekisai
Ja proste milujem Gekisai. Moja najcvičenejšia kata je Gekisai ich (ič-1) :) Gekisai ny (2) necvičím pretoe mi tam nešiel ten koniec. Už ho viem ale necítim sa že by som s ním išla na súťaž. Teraz sa sústredíme na vyššie kata ako napríklad Shisochin ten sme už prebrali a teraz máme Heiku.

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 1367

Najnovší: Socorrotaura

Práve online: 
anonymných: 2
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc