www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Dan Enn Sho.
Presný názov kata sa bohužiaľ do dnešných čias nedochoval. V súčasnosti sa používa len uvedený názov, pričom nie je známy ani preklad názvu tejto kata. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o okinavskú deriváciu čínskeho názvu kata. Prípona "Sho" označuje pravdepodobne tzv. malú verziu, čo zvádza k otázkam, či existovala niekedy aj verzia veľká (Dai).
Západnému svetu predstavil túto kata Robert Trias (1922-1989) (10.Dan), ktorý je považovaný za otca Amerického Karate. Počas 2. Svetovej Vojny, v roku 1942, pôsobil Robert Trias na vojenskej základne na Britských Šalamúnových ostrovoch. V tom čase sa venoval boxu, v ktorom bol aj boxerský šampión amerického námorníctva v stredne ťažkej kategórii. V tom čase tu stretol majstra štýlu Hsing-I menom T'ung Gee Hsing. Ten sa ponúkol, že si s ním vymení techniky Hsing-I za techniky boxu. Toto najprv majster Trias odmietol, no funkčnosť techník Hsing-I ho nakoniec presvedčila aby začal študovať toto interné bojové umenie. Odvtedy sa stali bojové umenia súčasťou jeho života, pričom v roku 1945 ako prvý predstavil Karate v USA. V roku 1946 otvoril vo Phoenixe prvé Karate dojo.
Robert Trias (1922-1989)
Počas štúdia s majstrom T'ung Gee Hsing sa Robert Trias dozvedel aj niečo z minulosti svojho učiteľa. Učiteľom majstra T'ung Gee Hsing (Tong Gee Hsing alebo Hsiang) bol jeho strýko , ktorého do tajov interných bojových umení zasvätili taký majstri ako Li T'sun Yi (1849-1924)(majster Hsing I a Bagua Chuan) and Sun Lu T'ang (1859-1932) (majster štýlov Xingyi Quan,Bagua Zhang a Tai Chi, ktorý neskôr založil vlastný štýl Tai Chi nesúci jeho meno). Neskôr predal jeho strýko toto učenie na svojho synovca. Ten sa neskôr presťahoval na Okinavu do mesta Kumemura, kde trénoval s veličinou okinavského Tode menom Choki Motobu (1870-1944). V roku 1940 sa presídlil na Šalamúnove ostrovy kde stretol Roberta Triasa.
Pôvod tejto kata nie je celkom zrejmý. S obľubou sa udáva, že tak ako kata Go Pei Sho i kata Dan Enn Sho vznikla z pohybov čínskeho majstra menom Li Tsun I zo školy Hopei. Hopeiská škola sa nazýva taktiež ako Goka Ta Ken, a údajne z nej pramenia všetky okinavské školy Karate. Kata Dan Enn Sho reprezentuje 5 z 12 zvieracích foriem nachádzajúcich sa v systéme Hsing-I. Jedná sa o pohyby orla, žeriava, jastraba, hada a tigra.
Hsing-I Chuan (Xing Yi Quan) je čínske bojové umenie zastupujúce vnútornú - mäkkú školu Chuan Fa a jej vznik sa prisudzuje čínskemu generálovi Jüe Fej (1103-1141). Doslovný preklad názvu Hsing-I znamená "Forma-Myseľ". Systém vychádza z piatich prvkov čínskej kozmológie - zem, voda, drevo, oheň a kov. 12 foriem, ktoré Hsing-I obsahuje sú pomenované po zvieratách a sú pravdepodobne predchodcami bojového umenia Pa-Kua. Snáď nikoho ani neprekvapí, že tento systém je založený okrem iného aj na pohyboch tigra. Hsing-i sa skladá zo súboru rýchlych pästných úderov, ktoré sa vykonávajú veľkou rýchlosťou, uvoľnenými svalmi, pričom sila sa rozvíja a sústreďuje v tan-tchienu. Existuje 5 základných pästných úderov vychádzajúcich z 5 základných pohybov: rozpínania, sťahovania, dvíhania sa, padania a kríženia.
Kata Dan Enn Sho je pomerne krátka kata. charakteristickým znakom tejto kata sú prvé dva pohyby, kde sa jedná o techniky úderom lakťom (prvá techniky vzad, druhá vpred). Kata môže pripomínať viacero iných známejších kata. Viacnásobné bloky horného pásma pripomínajú kata Jion, či opakované série pohybov vykonávaných doboka v shiko dachi zase kata Naihanchin. V kata sa nachádzajú techniky pripomínajúce hada, úder yama cuki či v závere kata istá forma mawashi uke.
V súčasnosti sa kata Dan Enn Sho cvičí pravdepodobne iba medzi žiakmi zosnulého majstra Triasa.
www.geocities.com/Colosseum/Lodge/9295/katahistories.html
www.blackbeltmag.com/searchdb/bbm/1982/December/7.html
www.fightingarts.com
www.shuri-ryu.org/shuri-ryu/katas.htm