Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Chinto - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Chinto

zhen dong

zhan dong

shi dan he

Pomenovanie kata:

Chinto, Gankaku.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Potlačiť východ", "Utíšiť východ" či "Bojovať proti východu". Japonský názov Gankaku používaný smerom Shotokan, zaviedol v roku 1922 majster Gichin Funakoshi (1868-1957) a prekladá sa ako "Žeriav na skale".

Legenda:

Legenda hovorí, že kedysi stroskotal na mori istý námorník, ktorý dorazil k brehom Okinavy. Útočisko si našiel v jaskyni, kde sa skrýval vo dne i v noci. Aby nezomrel hladom, kradol potraviny na prežitie obyvateľom priľahlej dedinky. Keď sa to dozvedel kráľ, nasadil svojho najlepšieho bojovníka Sokon Matsumuru (1792-1896), aby chytil tohto zlodeja do zajatia potom čo už boli neúspešní dvaja samuraji. Matsumura ho nakoniec našiel a utkal sa s ním v súboji, ktorý trval asi hodinu, pričom súboj bol vyrovnaný. Potom námorník utiekol do svojej jaskyne. Matsumura sa vrátil ku kráľovi a podal mu správu. Zobral neaké jedlo a vypravil sa k jaskyni, kde sa spriatelil s tak skvelým bojovníkom, akým nepochybne tento námorník bol. Začali spolu trénovať a vymenili si koncepty i techniky. Matsumura neskôr vytvoril z tohto konceptu kata, ktorú na počesť svojho priateľa pomenoval Chinto. Preto sa aj niekde uvádza, že kata Chinto uviedol Sokon Matsumura.

História:

Autor tejto kata čínskeho pôvodu ani približný rok vzniku nie sú známe. Viaceré zdroje uvádzajú, že názov kata je odvodený od mena majstra (alebo aj čínskeho vyslanca) Chinto. Domnievam sa, že toto je jeden z mýtov rozšírených medzi karatistami na celom svete. Osobne som záznamy o žiadnom čínskom veľvyslancovi menom Chinto (Chin To) nenašiel. Oveľa pravdepodobnejší sa zdá príbeh, ktorý opísal vo svojej knihe "Ryukyu Kempo: Karate" Gichin Funakoshi (1868-1957) odvolávajúc sa na svojho učiteľa menom Anko Azato (1827-1906). Uvádza, že kata je čínskeho pôvodu a na ostrov Okinava ju priniesol stroskotanec, ktorý ju začal vyučovať v meste Tomari. Inštrukcie od tohto majstra z Fuzhou (Foochow) menom Annan obdržali : Gusukuma a Kanagusuku (kata Chinto), Matsumura (1792-1896) a Oyadomari (1831-1905) (kata Chinte), Yamasato (kata Jiin) a Nakasato (kata Jitte), všetci z Tomari. Všetci sa učili tieto kata naraz, pretože majster sa ponáhľal s odchodom do Číny. Toto sa malo udiať v Tomari niekedy okolo roku 1850.

Niektoré zdroje uvádzajú, že tento expert vyučoval majstrov Tomari-te Matsumora Kosaku (1829-1898) a Oyadomari Kokan (1831-1905), iné zasa uvádzajú, že majster Matsumora Kosaku (1829-1898) sa naučil túto kata v Číne. Isté je len to, že majster Matsumora predal kata Chinto na Chotoku Kyan (1870-1945), ktorý ju ako svoju obľúbenú kata rozvinul ďalej.

Do smeru Chito ryu, ktorého zakladateľom je Dr. Chitose Tsuyoshi (1898-1984) sa dostala prostredníctvom jeho učiteľa majstra Chotoku Kyan. No majster Chitose túto verziu modifikoval pričom odstránil opakujúce sa pohyby. Týmto sa stala jeho verzia kratšia ako pôvodná. Kyan navyše cvičil túto kata už ním pozmenenú v 45 st. uhle. Majster Chitose upravil verziu majstra Kyan na pôvodnú a tak sa v Chito ryu cvičí verzia orientovaná v predo zadnom smere. Je možné, že sa chcel prispôsobiť verzii cvičenej v tom čase v meste Shuri.

Vyskytujú sa 4 rôzne verzie:

Kiyatake-no-Chinto: verzia majstra Chotoku Kyan (1870-1945) je asi najviac rozvinutá verzia tejto kata. Táto verzia sa dnes cvičí v Matsubayashi ryu. Je postavená na 45 stupňovej línii. Gankaku Sho od majstra Kanazawa Hirokazu (*1931) je modernou interpretáciou tejto kata, ktorú uviedol v roku 1990. Táto kata sa vyznačuje veľkým počtom rôznych postojov. Dnes sa vyučuje v organizácii Shotokan Karate International (SKI) ako "druhá" Gankaku kata.

Tomarite-no-Chinto: známa tiež aj ako Aragaki no Chinto. Je to asi tá najviac pôvodná kata majstra Matsomoru (1829-1898), ktorej embusen je postavený na bočnej línii. Prejavil sa na nej čínsky vplyv.

Itosu-no-Chinto: Táto Shuri te verzia je v okinavskej podobe známa v Kobayashi ryu (Chibana Shoshin (1885-1969)) a v japonských variantoch v štýloch Wado ryu, Shito ryu a Shotokan. Embusen kata je priamka v smere predo zadnom. /známa aj ako Matsumura no Chinto/

Shiroma-no-Chinto: majster Shiroma bol žiakom majstra Itosu (1831-1916). Jeho verzia dodnes žije v Gensei ryu ako Tomiyabu no Chinto.

Okrem týchto štyroch verzií sa môžeme stretnúť v Shorinji Shuri Te s verziou nazývanou ako Chatan Yara Chinto.

Kata Chinto zaradujeme do Shorin ryu, pričom sa cvičí v mnohých štýloch na Okinave. V súčasnosti môžeme vidieť niekoľko verzií Chinto, pričom majster Hirokazu Kanazawa (*1931), hlavný inštruktor SKIF, sa učil a začal vyučovať istú verziu Chinto pod názvom Gankaku Sho. Pravdepodobne sa jedná o verziu majstra Itosu. Niekto zasa hovorí, že túto verziu vytvoril sám majster Kanazawa. Jedna z verzií bola vytvorená majstrom Itosu, ktorý si za vzor zobral verziu z mesta Tomari.

Predpokladá sa, že najstaršia verzia kata Chinto bola vykonávaná v pravo-ľavom smere. Kyan Chotoku zmenil verziu, ktorú sa naučil a začal túto kata vykonávať pod uhlom 45 stupňov. Takto sa prevádza i dodnes u jeho študentov (Matsubayashi ryu, Seibukan).

biely žeriav

Technická charakteristika:

Kata Chinto je stará Tomari-Te kata, ktorá sa priraďuje štýlu Bieleho žeriava (Bai He Chuan) z provincie Fujian v južnej Číne. Dnes túto kata nájdeme v Shuri-te a Tomari-te štýloch. Charakteristickým znakom tejto dlhej kata je postoj na jednej nohe - Sagi Ashi Dachi, ktorý pripomína žeriava stojaceho na jednej nohe, pripraveného vrhnúť sa na svoju korisť. Dnes môžeme v kata rozlíšiť dva spôsoby vykonania tohto na stabilitu náročného postoja. Starší postoj má zdvihnutú nohu položenú vedľa kolena opornej nohy, pričom novšia verzia tohto postoja používa zdvihnutú nohu zaklinenú v podkolení stojacej nohy, čo zvyšuje stabilitu. Ak k tomuto na stabilitu náročnému postoju prirátame aj vykonávanie rôznych otočiek na jednej nohe, zistíme, že cvičenec musí mať dobre rozvinutý zmysel pre rovnováhu.

V kata sa strieda vykonávanie pomalých pohybov s prudkými výpadmi či otočkami. Kata sa skladá z ľahkých, rýchlych a živých techník obrany a útoku, ktorých pohyb sa vyznačuje predovšetkým ladnosťou. Obrana aj útok sa vykonávajú súčasne buď za použitia oboch rúk alebo ruky a nohy (Tetsui uchi a Mae geri či v Shotokan vykonávaný kop Yoko geri).

Charakteristickou črtou tejto kata je dvojitý kop - nidan tobi geri a taktiež skutočnosť, že embusen kata je vlastne len priamka. Buď v predo zadnom alebo bočnom smere. Tento embusen je pravdepodobne ovplyvnený hrádzami na ryžových poliach v Číne. Majster Kyan Chotoku zmenil embusen tejto verzie a začal túto kata vykonávať pod uhlom 45 stupňov. Preto sa stretneme s názorom, že kata Chinto zdôrazňuje otočky a boj v rohu. Každopádne nemožno prehliadnuť, že pre Okinavu sú typické úzke uličky.

V kata sa menia vysoké a nízke postoje, pričom sa rozvíja predovšetkým rovnováha v samotných pohyboch a postojoch. Bojový štýl vyučovaný v tejto kata je náročný s meniacim sa plynulým a rýchlym sledom pohybov. V kata sa nachádza množstvo vysokých postojov na jednej nohe, klasické postoje ako zenkutsu dachi či neko ashi dachi, ale aj nízke postoje ako kosa dachi či dokonca pokľaky.

V Číne sa vyučuje kata v mandarínskej čínštine nazývaná Chen Tou. Nájdeme ju v štýle Wu Zho CHuan (Päsť piatich predkov), čo bol štýl populárny najmä v južnej Číne. Chen Tou poukazuje na ponáranie tela a ochranu hlavy. V okinavskej verzii tejto kata je to prvá technika, pričom v pôvodnej verzii je to údajne až posledná technika. Údajne vznikla na východe Číny za dynastie Tang.

Obtiažnosť : 2.-3. Dan. V Chito ryu je táto kata prezentovaná pri skúškach na 1. Dan.

Skrytá energia :

Príbuznosť tejto kata s čínskymi vnútornými systémami sa nedá prehliadnuť. Štýl Tai Chi Chuan, ktorý vytvoril Zhan San Feng v 13. storočí, vznikol na pozorovaní boja žeriava a hada. Princíp hada spočíval vo vyhýbajúcich manévroch a prednosti žeriava boli v rýchlej práci nôh. Pravdepodobne sa tu nachádza spojitosť medzi kata Chinto a shaolinským štýlom Žeriava vytvoreným v 16. storočí v čínskej provincii Fujian. Typický postoj na jednej nohe nájdeme totiž aj v shaolinskom štýle. Kata Chinto obsahuje psychologický aspekt bojovníka so Zanshin /duchaprítomnosť/, Yomi /predvídanie/ a Suzi /využitie šance/. Kata učí koncentrovaný uvoľnený duševný postoj, pomocou ktorého je súper patrične hypnotizovaný. Duša a telo zotrvajú dokonale bez pohybu a čakajú nato, až súper zaútočí.

V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií : Yang a Yin. V tomto smere sa priraďuje tejto kata z energetického hľadiska vták jastrab. Útočné zviera, ktoré vidí každý pohyb svojej koristi. Tento vták, by mal v tele vyvolať Yang ducha, ktorým sa zosilní váš zrak.

Socha žeriava

Symbol šťastia a nesmrteľnosti:

V čínskom taoizme je žeriav uctievaný ako symbol nesmrteľnosti a múdrosti. Často je zobrazovaný spolu s borovicami a skalou. Podľa legendy, tí ktorí dosiahli nesmrteľnosť vyzdvihne do neba práve žeriav. V skorších časoch Číňania verili, že jestvuje ostrov nesmrteľných, pričom sa domnievali, že leží v súostroví Ryu Kyu. Toto symbolizoval žeriav , ktorý priletel na skalu. Pár žeriavov zasa symbolizuje šťastie.

Kata Chinto nie je jediná karate kata, ktorá imituje pohyby vodných vtákov. Poznáme ešte niekoľko kata nesúcich po vodných vtákoch ako napr. Rohai či Hakutsuru.

V súčasnosti sa kata Chinto /Gankaku/ cvičí v štýloch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Isshin ryu Chito ryu a Shotokan.

Použitá literatúra:

Heinze, Thomas (2003) : www.kusunoki.de
www.ryusei-karate.com
Redmond, Rob(2002): www.24fightingchickens.com
www.ozwebart.com.au
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
Swift, Joe : www.msisshinryu.com
Camara, Fernando Portela : www.neworleanskarate.net/tomarite.htm
Lind, Werner : Tradice Karate, Nakladateľstvo Comenius, 1996

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

1.7
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc