www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Chinsu.
Presný názov kata sa bohužiaľ do dnešných čias nedochoval. V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Kata Chinsu je stará kata s neistým pôvodom. Pochádza pravdepodobne z Číny, odkiaľ bola pravdepodobne prenesená na Okinavu. Dnes už nie je známe, kto túto kata preniesol na Okinavu, no traduje sa, že bola súčasťou smeru Tomari te. Preto nemožno ani vylúčiť , že jej tvorcom je niektorý významný majster Tode z Tomari, napr. Kosaku Matsomora (1829-1898). No vylúčiť nemožno ani to, že táto kata bola prenesená na ostrov Okinava z 600 km vzdialeného ostrova Taiwan. Niektoré zdroje uvažujú, že na prenose tejto kata by sa mal podieľať okinavský majster Chotoku Kyan (1870-1945), ktorý sa istý čas na Taiwane zdržiaval a mal si tu údajne osvojiť nejaké zostavy. Každopádne nie je známe, že by túto kata na Okinave vyučoval.
Skrýva ostrov Okinava "stratené" kata ?
Táto kata je v súčasnosti považovaná za stratenú, napriek tomu sa objavili videozáznamy tejto kata. Čas ukáže či sa kata Chinsu vynorí oficiálne v nejakom rodinnom štýle alebo či zostane naďalej utajená či zabudnutá, prípadne či sa táto kata objaví vo viacerých verziách.
Kata Chinsu rozhodne nemožno priradiť k základným kata. Už v samotnom úvode kata zaujme striedaním postojom, nazývaným aj ako kirikaeshi . Napriek tomu, že techniky rúk môžu pripomínať iné kata (Jion, Jiin, Chinto), kata Chinsu obsahuje originálne techniky, ktoré by sme márne hľadali v iných kata. V kata sa nachádza škála úderov lakťami (zhora úder lakťom na predkloneného súpera, či údery lakťom na hlavu súpera, úder doboka), ktoré sa tak ako väčšina techník v kata vykonávajú v postoji Shiko dachi. V závere kata môžeme nájsť techniku mawashi uke, ktorú nasleduje ura cuki v suri ashi a blok shuto uke. Domnievam sa, že kata Chinsu istým spôsobom nadväzuje, prípadne dopĺňa kata Chinto, ktorej technika sa v hojnom počte nachádzajú v tejto málo známej kata.
www.koryu-uchinadi.com : Hanshi Patrick McCarthy - osobná korešpondencia
Jiří Jánoš : Zajímavosti z Japonska, Albatros,1984
sensei Scot Mertz, videozáznam kata Chinsu