Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Chikaku - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Chikaku

chi kaku

Pomenovanie kata :

Chikaku.

Uvedené japonské znaky tejto kata sa prekladajú ako "Žeriav na zemi" či "Zemský žeriav". Názov kata je údajne odvodený od "plazivej" chôdze žeriava na zemi.

História :

Autor tejto kata je majster Gogen Yamaguchi (1909-1989) 10. Dan, zakladateľ japonského Goju ryu - Goju Kai. Keď majster Yamaguchi vytváral túto kata mal na mysli frázu 天地玄黄 (Ten Chi Gen Ko), kde jednotlivé znaky znamenajú Nebo-Zem-Temnota-Žltý , no fráza sa údajne bude prekladať ako "Vesmír" či "nebo a Zem".

Majster Yamaguchi sa po osvojení všetkých Goju ryu kata rozhodol, že vytvorí ešte 4 nesúťažné kata (Genkaku , Chikaku, Tenryu a Kouryu), ktoré budú predávané len na starších a zrelých ľudí. Preto sa tieto kata predávajú len na nositeľov titulu Shihan alebo až od technického stupňa 5.Dan.

Už pri názve týchto kata je zrejmé, že majster Yamaguchi sa snažil názvom vyjadriť podstatu jednotlivých kata. Žeriav a drak boli od dávnych čias súčasťou národnej kultúry nielen Japonska, pričom každé zviera zastupuje dodnes určité charakteristické vlastnosti. Žeriav vyžaruje pokoj, rozvahu a vnútornú silu. Drak naproti tomu vonkajšiu silu, dynamiku, energiu či rozhodnosť.

Kata Chikaku a Genkaku spolu nielen spolu úzko súvisia, ale na seba i nadväzujú. Kata Chikaku sa cvičí v poradí ako druhá až po kata Genkaku, posledný pohyb kata Genkaku je totiž i prvým pohybom kata Chikaku.

Gogen Yamaguchi

Žeriav a Japonsko :

V Číne a Japonsku sú žeriavy považované za symboly dlhovekosti a nesmrteľnosti. Verilo sa, že žeriavy ovládajú zvláštnu dýchaciu techniku, ktorá umožňuje žiť tisíc rokov. A preto sa ľudia pokúšali napodobovať ich dýchanie, aby si predĺžili život či dokonca získali "nesmrteľnosť".

Žeriavy sú známe predovšetkým ich "tancami", vykonávanými najmä počas zásnub. Vtedy plieskajú krídlami, trhajú a vyhadzujú trávu zobákmi a zvádzajú súboje. Počas života sú žeriavy monogamní a preto predstavujú taktiež symbol vernosti a šťastia. Z tohto dôvodu sú japonské žeriavy a ich farby (čierna, červená a biela) rodinnými motívmi na svadobných obradoch.

Zuzana Lišková - Hankokai Senica
Zuzana Lišková (*1989) - Hankokai Senica

Technická charakteristika :

Kata Chikaku je elegantná, harmonická kata napodobňujúca pohyby žeriava. Svojou technickou skladbou ako aj elegantným vykonaním sa nedá prirovnávať k ostatným Goju ryu kata. Mäkké, vláčne pohyby pripomínajúce skôr Tai Chi Chuan ako Karate sú striedané prudkými výpadmi, ktoré zasa naspäť prechádzajú do vláčnych pohybov.

Kata Chikaku sa začína postojom neko ashi dachi, v ktorom sa vykonáva séria blokov koken uke (blok zápästím). Postoj neko ashi dachi je asi najčastejšie sa vyskytujúcim postojom v tejto kata. Spomedzi postojov tu môžeme ešte nájsť napr. okinavskú podobu postoja kokutsu dachi. Ruky vykonávajú najčastejšie techniky koken uke (uchi) a shotei uke (uchi), známe napr. z kata Tensho.

Goshi Yamaguchi

Kata Chikaku sa dnes oficiálne cvičí iba v japonskom štýle Goju ryu - Goju Kai.

Použitá literatúra :

Poďakovanie patrí členovi IRKRS menom Mark Tankosich, ktorý zabezpečil preklad informácií z japonskej TV týkajúcich sa kata Chikaku a Genkaku. Mark, thank You very much !

www.marktankosich.com - Mark´s homepage

www.kcdw.de
www.gojukai.nl/karate/kata_tokutei.html

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

1.1
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc