Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Channan - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Channan

chang an

Pomenovanie kata:

Chang´an, Chiang Nan, Channan.

Hore uvedené čínske znaky sú zápisom starobylého mesta Chang´an, podľa ktorého boli pravdepodobne kata Channan pomenované. Samotný názov mesta Chang´an sa prekladá ako "Trvalý mier".

Minulosť tejto kata je dodnes nie celkom objasnená a výskum ešte stále prebieha. Mnohí bádatelia sa domnievajú, že táto kata už nie je v súčasnosti známa a podľa výskumov sa považuje za prekonanú.

História:

Majster Itosu vytvoril sériu kata Pinan začiatkom 20. storočia zo starších a zložitejších kata. O tom, ktoré to boli sa dodnes vedú spory. Uvádzajú sa kata Passai, Kusanku, Chinto, ale i Jion. Hovorí sa aj o stratenej kata menom Channan, ktorá mala podstatným spôsobom ovplyvniť vznik série Pinan kata.

To odkiaľ sa vzala kata Channan, kto ju predstavil na Okinave (Sokon Matsumura (1792-1896) alebo Yasutsune Itosu (1831-1916) ?) a do akej miery ovplyvnila vznik série kata Pinan je stále predmetom bádania.

Teórie:

Pokladá sa za starú kata školy Matsumura, ktorú buď vytvoril sám majster Matsumura alebo ju preniesol z Číny.

Pinan Shodan a Pinan Nidan vytvoril Sokon Matsumura (1792-1896) a pôvodne sa kata volali Channan Sho a Channan Dai. V čínštine Ciang Nan, pričom to údajne bolo meno čínskeho diplomata z mesta Shuri. Jedno je isté, a to, že Pinan 3-5 nie sú kata majstra Matsumuru.

V Matsumura ryu sa traduje, že kata Pinan 3,4,5 vytvoril v rokoch 1900 -1907 Anko Itosu (1831-1916), žiak majstra Matsumuru. Niektorí uvádzajú, že majster Matsumura vytvoril kata Pinan 1,2 zo série dvoch starých čínskych kata Channan a až neskôr Anko Itosu vytvoril kata Pinan 3,4,5 z pohybov kata Channan a kata Kushanku.

Majster Itosu sa naučil túto kata od jedného Číňana žijúceho na Okinave, ktorý túto kata pomenoval "Chiang Nan". Tento názov znel pravdepodobne Okinavčanom podivne a tiež sa im zle vyslovoval. Preto sa ujal názov "Channan". Túto kata rozdelil na 5 častí a pomenoval Pinan.

Majster Chibana Choshin (1885-1969) vysvetľuje, že pôvodne boli Pinan Shodan a Pinan Nidan vlastne Channan Sho a Channan Dai, ktoré majster Itosu premenoval v roku 1903 na Pinan Shodan a Pinan Nidan. V roku 1905 vytvoril Pinan Sandan a Pinan Yondan na báze rozvinutých princípov školy Matsumura. Chibana ďalej vysvetľuje, že najdôležitejšia kata Pinan Godan bola vytvorená osobne majstrom Itosu a založená na jeho osobných skúsenostiach.

Pinan kata sa často označujú ako odľahčené a zjednodušené verzie kata Channan a Kushanku. Čo ak majster Kushanku priviezol so sebou na Okinavu spolu s kata Kushanku aj kata Channan ?

Výpovede majstrov:

V roku 1934 vyšiel v časopise zaoberajúcim sa výskumom Karate s názvom Karate no Kenkyu rozhovor s legendárnym bojovníkom Choki Motobu (1870-1944), ktorý spomína na časy keď chodil k majstrovi Itosu (1831-1916) debatovať o bojových umeniach a aktuálnej situácii. Keď prišli aj žiaci majstra Itosu, nechal ich zacvičiť kata, ktorá podľa slov majstra Motobu bola veľmi podobná kata Channan, no napriek tomu mala niekoľko odlišností. Keď sa ho spýtal či je to naozaj kata Channan odpovedal Itosu, že táto kata sa naozaj v niečom odlišuje, ale že kata ktorú práve videl je tá, pre ktorú sa rozhodol. Študenti mu ešte povedali, že sa volá Pinan, pričom názov kata je lepší pretože súhlasí s mienkou mladých ľudí. Napriek tomu, kata ktorú majster Itosu vytvoril, podľahla už za jeho života niektorým zmenám.

Údajne sa v Motobu ryu Karatejutsu zachovala vďaka Chosei Motobu (syn majstra Choki Motobu) kata nazývaná Shiraguma no kata, ktorá bola podobná na kata Channan. Uvádza, že bola "podobná na Pinan, ale predsa iná".

Stroskotanec či diplomat ?

Na tom, že za kata Channan stojí majster Itosu, sa zhodlo viacero historikov. Ale od koho sa vlastne túto kata naučil? Od svojho majstra Sokon Matsumuru (1792-1896) alebo od istého čínskeho diplomata v meste Shuri? Údajne sa mal majster Itosu (1831-1916) v Tomari pod vedením Číňana, ktorý stroskotal na okinavskom pobreží, učiť niekoľko čínskych kata. Tu sa mal naučiť aj kata Channan. Všimli ste si tú podobnosť s kata Annan a Chinto? Iný názor hovorí, že zdrojom pre kata Channan bol Číňan z oblasti Annan alebo muž menom Annan. Iní hovoria, že to bol muž menom Channan. Tu by som chcel upozorniť nato, že podobnosť historického pozadia tejto kata s kata Annan a Chinto je až zarážajúca. V Karate-do History and Philosophy (1986), Kakaya Takao uvádza, že Channan je čínske slovo označujúce mesto alebo priezvisko.

mapa

Chang´an alebo Xian?

Mesto Chang´an sa začalo budovať približne v roku 202 p.n.l. a čoskoro sa stalo prvým veľkým mestom v čínskej histórii. O niekoľko storočí neskôr sa už stalo centrom budhistického učenia v Číne. V 8. storočí n.l. už malo najviac obyvateľov v celej Číne a možno i na celom svete - 1 milión. V tom čase to bolo nepochybne najviac civilizované mesto na svete. Význam tohto mesta vzrástol nepochybne aj tým, že bolo východiskovým bodom na Hodvábnej ceste. Mesto Chang´an malo nepochybne svoje čaro pre 12 dynastií, ktoré si zvolili Chang´an za svoje sídlo. V súčasnosti je mesto premenované na Si´an (Xi´an) a je dôležitým obchodným a turistickým centrom s viac ako 3 mil. obyvateľov, pričom dnes predstavuje hlavné mesto provincie Shaanxi. Z pamätihodností by som rád vyzdvihol objavenie Terakotovej armády. Títo hlinení bojovníci boli vytvorení ako sprievod cisára Shi Huang Ti na druhý svet 200 rokov p.n.l. a napočítať tu môžeme viac ako 6000 hlinených sôch bojovníkov v životnej veľkosti. Chang An ako názov geografického miesta nie je vôbec ojedinelý. Miesta s foneticky rovnakým názvom sa nachádzajú v Kórey, Vietname i Taiwane.

Terakotová armáda

Stratené kata?

Napriek tomu, že sa kata Channan považujú za stratené kata, objavili sa už na internete videokazety s kata Channan I, II ako aj kniha popisujúca bunkai týchto kata. Autorom tejto knihy a videokaziet je PhD. Elmar Schmeisser 7.Dan, Kyoshi. Z mojej korešpondencie s p. Schmeisserom vyplynulo, že tieto kata sa naučil prakticky náhodou. Ako udáva, raz videl istého mladíka ako predvádza tieto kata. Ten sa ich naučil od svojho inštruktora, ktorý sa ich naučil od istého čínskeho džentlmena z Filipín. Ten sa mal tieto kata naučiť od svojho inštruktora z Thajska. Tu sa už línia predávania týchto kata vytratila. Renshi Schmeisser priznáva, že to čo sa naučil už pravdepodobne nebude originál. Viacej informácií o tejto knihe získate na tejto anglicky písanej stránke.

Kniha Channan

Napriek tomu, že sa kata Channan považujú za stratené kata, objavili sa už na internete videokazety s kata Channan I, II. Takže, kto ich prvý predstaví v Čechách a Slovensku? V súčasnosti sa nevyučujú v žiadnom známom a bežne rozšírenom Karate štýle. Predpokladám, že na Okinave sa tieto kata ešte vyučujú v malých "rodinných" štýloch.

Použitá literatúra:

http://www.karatedo2000.de/kata/heian
http://www.geocities.com/tokyo/bay/7285/kata.html
http://www.fh-jena.de/fh/org/sport/karate/channan.html
http://www.kyokushinkai.de/html/krte/kaku/ka_nord.html
http://www.karate.org.yu/articles/kata_pinan.htm
http://www.bushido-kai.net/budoya/video.html

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.9
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc