Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Bassai Dai - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Bassai Dai

ba sai dai
ba = 8 sai

Pomenovanie kata:

Bassai Dai, Passai Dai.

Hore uvedené japonské znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako "Prelomiť opevnenie". Japonský názov Bassai vytvoril Gichin Funakoshi (1868-1957), pravdepodobne na základe prepisu čínskych znakov kata Passai. Prvý znak môžeme čítať v japonskom jazyku ako "nuki" alebo "batsu" v závislosti na spôsobe použitia a môže znamenať "vytrhnutie". Druhý znak sa môže čítať ako "fusagu" alebo "sai" a môže znamenať "zatvoriť, zabraňovať". Každopádne tu vzniká množstvo vzájomných kombinácií možných významov. Názov "Bassai" môžeme zapísať až šiestimi rôznymi znakmi, v čom sa vyzná len človek ovládajúci dokonale japonský jazyk. Preklad, ktorý uviedol Gichin Funakoshi vo svojej knihe z roku 1922 Ryukyu Karate Kenpo, znie "extract from a fortress", teda "Vytiahnúť z pevnosti". Ako chybne pochopený a preložený možno považovať preklad "Preniknúť do pevnosti". Prípona "dai" sa vo všeobecnosti prekladá ako "veľká verzia".

Názov Pasai či Patsai pochádza z čínskeho jazyka a označovala sa ním pôvodná kata, ktorú na Okinavu preniesol pravdepodobne Sokon Matsumura, učiteľ majstra Itosu. Čínske znaky názvu kata Passai možno preložiť ako „8 blokovaní“ či „8 druhov obrany“.

Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915)
Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915)

História:

Autor tejto kata je legendárny okinavský majster Yasutsune Itosu (1831-1916), ktorý túto kata vytvoril na základe verzie svojho učiteľa, ktorú dnes poznáme ako Matsumura Bassai. Majster Itosu vytvoril ku kata Bassai Dai ešte "malú" verziu s názvom Bassai Sho.

Pôvod kata Passai leží pravdepodobne v Číne odkiaľ ju na Okinavu preniesol Bushi Matsumura. Ten istú verziu kata Passai predával aj na svojich žiakov, no nie je známe, či sa jednalo o pôvodnú čínsku formu alebo o už ním pozmenenú verziu. Každopádne je dnes v športových kruhoch rozšírená verzia známa pod názvom Matsumura Bassai. Je veľmi pravdepodobné, že majster Itosu si túto verziu počas svojho štúdia u majstra Matsumuru osvojil a neskôr na jej základe vytvoril vlastnú verziu známu dnes ako Bassai Dai. Môžeme predpokladať, že kata Bassai Dai bola vytvorená ešte pred rokom 1900.

obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Bassai
obrázok z knihy Bubishi zobrazujúci techniku z kata Bassai

Matsumura Bassai vs. Bassai Dai:

Kata Matsumura Bassai aj Bassai Dai zdieľajú veľké množstvo spoločných znakov (3-násobné opakovania techník, takmer totožný enbusen) ako aj samotný koncept techník (zatvorené päste, absencia kopov, rovnaké typy pák na ruky ) u obidvoch kata je takmer totožný. Dôvod prečo sa rozhodol majster Itosu prepracovať verziu majstra Matsumuru je najmä v nahradení pôvodných nízkych postojov vyšším typom postojov. Taktiež typický koncept nachádzajúci sa v úvode kata Matsumura Bassai , ktorý nadväzoval na kata Naihanchin, nahradil majster Itosu konceptom vlastným, ktorý predchádza ďalším technikám obsiahnutým v Bassai Dai. Napriek tomu, že kata Bassai Dai už nemožno priradiť pôvodom do Číny, môžeme v nej objaviť techniky z čínskeho chuan fa, menovite zo štýlu tigra.

Zmenil techniky, spôsob výučby nepozmenil

Napriek tomu, že majster Itosu vytvoril počas svojho života i sériu kata Pinan, ktoré nemožno považovať za staré klasické kata, pri tvorbe kata Bassai Dai zostal verný starej vyučovacej metóde – futari renzoku geiko, čiže plynúci dril pre dve osoby. Túto starú vyučovaciu metódu nahradil v nových kata už moderný skupinový tréning, kde jeden tréner precvičuje väčšiemu množstvu žiakov. Plynúci dril sa môže cvičiť iba výhradne vo dvojici a vyžaduje si znalosť precvičovaných techník u oboch partnerov. Pri takejto výučbovej metóde sa každý z precvičujúcich dostáva do situácie, kedy sa bráni vopred určeným aktom fyzického násilia ako aj sám na tieto akty fyzického násilia odpovedá vhodným vopred určeným útokom. Tento vopred určený sled techník spája dvoch cvičencov do plynúceho drilu plného rôznych druhov útočných a obranných techník. Ak by sme z tohoto drilu odstránili jedného cvičenca, ten druhý cvičenec by vlastne cvičil kata Bassai Dai tak ako ju poznáme napr. zo súťaží.


Bassai Dai futari renzoku geiko

8 druhov útokov, 17 BAFN

Ako som už spomínal, pôvodný čínsky názov kata Bassai možno preložiť ako „8 blokovaní“. Tento názov zachytáva samotný predmet kata Bassai ako aj Bassai Dai. Názov kata ale neodráža 8 obranných techník, ale obranu proti 8 skupinám útokov. Konkrétne kata Bassai Dai obsahuje odpovede na nasledujúce skupiny aktov fyzického násilia :
1/ priame údery
2/ kruhové údery
3/ škrtenia a dusenia
4/ páky na lakeť a rameno
5/ páky na zápästie
6/ objatia
7/ obrana zo zeme
8/ držanie odevu jednou rukou spojené s úderom

Každá skupina útokov ešte obsahuje niekoľko druhov bežných aktov fyzického násilia, ktoré sa v drile môžu viacnásobne opakovať. Celkovo učí kata Bassai Dai odpovede až na 17 bežných aktov fyzického násilia.

Technická charakteristika

Kata Bassai Dai je veľmi tvrdá kata, ktorá sa vyznačuje silnými obrannými i útočnými technikami. Hlavným znakom tejto kata je veľké množstvo blokov, ktoré môžeme spozorovať už na prvý pohľad. Sú to predovšetkým základné bloky ako uchi uke, soto uke, shuto uke, ktoré sú spojené do vzájomných kombinácií. Kata učí silné priamočiare útoky ako aj obranné techniky zamerané na stred tela. Rýchle a výbušne vykonávané techniky vychádzajú z bokov.

Napriek tomu, že technická náročnosť tejto kata sa pohybuje až na úrovni 1. Danu, zaradila organizácia WKF kata Bassai Dai ako shitei kata (povinnú kata) do prvých kôl svojich súťaží. V súčasnosti sa kata Bassai Dai cvičí v Shito ryu, Wado ryu, Chito ryu a smere Shotokan. Taktiež sa cvičí v mnohých iných štýloch vychádzajúcich zo smeru Shorin ryu, ako aj z tradícií odvolávajúcich sa na majstrov Matsumuru a Itosu. Jedná sa pravdepodobne o najrozšírenejšiu kata naprieč okinavskými či japonskými štýlmi karate a často jej zvládnutie predstavuje pomyselnú skúšku dospelosti vo svete karate.

Lenka Zuzanková
Lenka Zuzánková, Karatevision Praha

YouTubeBassai Dai Shito ryu verzia WKF - Yukimitsu Hasegawa

YouTubeBassai Dai Shotokan verzia - Osaka Yoshiharu a Nakayama Masatoshi [中山 正敏] (1913-1987)

YouTubeBassai Dai Shotokan verzia - Kanazawa Hirokazu [金澤 弘和] (*1931)

Použitá literatúra:

http://www.kusunoki.de
http://www.24fightingchickens.com
http://www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.kcdw.de

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.8
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc