Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 25

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 95

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 129
Annanku - KarateWeb.sk

www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.

  |  Novinky   |  FAQ   |  Odporúčame   |  O webe   |  Upozornenie   |  Podujatia   |  Diskusia   | Download   | Články  | 
Prihlásenie
Anketa

Podporuje svoj športový výkon výživovými doplnkami ?
Áno.

17.65%

Áno, najmä zamerané na pitný režim.

17.65%

Nie.

64.71%
Celkom hlasovalo 34 ľudí.
RSS Kanál

Stiahnite si
FeedReader

Ikona RSS kanála

Ako funguje RSS?


Bazár vedomostí
Databáza inštitúcií
Na tejto sekcii sa pracuje

Prezerať databázu

Najnovšie pridané::
Karate Klub Milana Piliara pri MŠK Brezno
Dublin Core used here.


Annanku

an nan huo

Pomenovanie kata:

Annanku, Annanko.

Hore uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako "Mierové svetlo z juhu". Môžeme sa stretnúť ešte s názvami "Svetlo z juhu" alebo "Mier z juhu".

Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Dnes už môžeme len tipovať aké svetlo a krajinu mal autor tejto kata na mysli. Ostrov Taiwan sa totiž nachádza asi 600 km juhozápadne od ostrova Okinava. Naproti tomu sa Filipíny nachádzajú len 350 km južným smerom od ostrova Taiwan. Z čínskeho prístavného mesta Fuzhow (Fukien) je to na ostrov Taiwan približne 220 km juhovýchodným smerom.

História:

Kata Annanko sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Tomari-te. Preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorin ryu. Pôvod tejto kata by sme mohli hľadať v Číne alebo na ostrove Taiwan.

Koluje niekoľko verzií o pôvode tejto kata.

Prvá verzia uvádza, že majster Chotoku Kyan (1870-1945) sa naučil túto kata na Okinave od svojho otca. Je to možné, ale nepravdepodobné, pretože túto kata začal vyučovať až po svojom príchode z ostrova Taiwan.

Druhá verzia uvádza ako tvorcu tejto kata samotného majstra Kyan. Údajne vytvoril túto kata na základe svojich poznatkov naučených na ostrove Taiwan.

Tretia, najviac pravdepodobná verzia uvádza, že majster Kyan doviezol túto kata z ostrova Taiwan. Tu sa ju mal údajne naučiť od majstra menom Maeda Peichin (1842-1909), ktorý bol žiakom majstra Kosaku Matsumora (1829-1898). Napriek tomu, že na Taiwan vycestoval aj s priateľmi, po príchode začal vyučovať túto kata iba majster Kyan. Tu sa rozchádzajú len údaje v čase kedy sa vrátil z Taiwanu. Niektoré zdroje uvádzajú koniec 19. storočia (1895) a niektoré zasa až rok 1927.

A mal to byť práve Peichin Maeda, od ktorého sa mal majster Kyan naučiť v roku 1901 kata Wansu. To či si majster Kyan osvojil kata Annanku práve od majstra Maeda nie je celkom iste. Preukázateľné je ale to, že majster Kyan mal počas celého života niekoľko veľkých učiteľov (Matsumura, Azato, Matsumora, Oyadomari, Maeda, Yara), od ktorých sa učil jednotlivé kata ešte aj v pomerne pokročilom veku /napr. kata Kushanku vo veku 52 rokov/. Nie je známe, že by majster Kyan vytvoril nejakú kata, ktorú by predával ďalej ako jej autor. Možno práve kata Annanku je jeho dielom, ktoré vytvoril v plodnom veku. Napriek tomu sa prikláňam k názoru, že kata Annanko je čínska kata prenesená na ostrov Taiwan a neskôr prostredníctvom majstra Kyan na ostrov Okinava.

Na tomto mieste musím spomenúť, že majster Kosaku Matsumora (1829-1898) je v Tomari-te kruhoch považovaný za nástupcu čínskeho experta na bojové umenia menom Anan (Annan), ktorému sa pripisuje v Ryuei ryu vznik kata toho istého mena. Napriek tejto podobnosti si nesmieme kata Annan a Annanko zameniť či stotožniť. Každá z týchto dvoch kata rozvíja iný bojový koncept.

Po návrate z ostrova Taiwan sa začala kata Annanko rozvíjať ďalej ako časť Tomari-te, predovšetkým v Matsubayashi Ryu u majstra menom Shoshin Nagamine (1907-1997).

Niektoré zdroje prisudzujú jej objavenie majstrovi menom Itoman Bunkichi, ktorý ju mal predstaviť okolo roku 1926. Bohužiaľ záznamy o tomto majstrovi boli zničené počas 2. Svetovej Vojny.

Chotoku Kyan

Technická charakteristika:

Na základoch kata Annanko vzniklo viacero verzií tejto kata. Dnes poznáme prinajmenšom dve verzie tejto kata. Kata Annanko je krátka, priamočiara kata vyznačujúca sa ako útočnými tak aj obrannými pohybmi v postojoch smerujúcich vpred. Charakteristickou črtou tejto kata sú prudké pohyby pri útočných a obranných technikách, silné, viacnásobné úderové techniky vykonávané vo všadeprítomnom postoji zenkutsu dachi. Z blokov tu jednoznačne dominuje blok na stredné pásmo (uchi uke), z útočných techník sú to oi cuki a gyaku cuki vykonávané ako inak v zenkutsu dachi. V kata sa nachádza jediný kop - mae geri.

V smere Shorinji ryu, ktorého zakladateľom je Jyoen Nakazato (*1922), a ktorý vyučuje tradičné nezmenené kata vyučované majstrom Chotoku Kyan (1870-1945) prevažujú v kata Annanko techniky ako Neko Ashi Dachi a Shuto uke. Z tohto dôvodu by mala byť kata vhodná pre základný "tanren". Zaujímavosťou verzie vyučovanej v Matsubayashi ryu je blokovanie súčasne s chôdzou vzad. Enbusen Kata má podobu čínskeho znaku pre ryžu.

Majster Chojiro Tani (1921-1998), zakladateľ smeru Tani-ha Shito ryu, vytvoril na základoch kata Annanko vlastnú kata s názvom Hanenko.

Fernando Portel Camara sa domnieva, že kata Ananku alebo Ananko, bola pravdepodobne starou kata pochádzajúcou z Tomari, ktorá bola vskriesená až okolo roku 1895 majstrom Chotoku Kyan. Uvádza sa, že kata Chinpe, Chinsu, Jumu a Uenibu sú pôvodom taktiež z Tomari, ktoré boli pravdepodobne prenesené v 20. storočí z Taiwanu.

V súčasnosti sa kata Annanko cvičí v Shito ryu, Matsubayashi ryu, Shorinji ryu, Shobayashi ryu, Seidokan, Shukokai a Sukunai Hayashi ryu.

Použitá literatúra:

Heinze, Thomas (2003) : www.kusunoki.de/kata/ananku.html
Smith, Dan (2002): www.fightingarts.com/learning/biographies/karate/kyan.shtml
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
Haas, Herbert : www.karatekata.de/KarateKataShuri4.html
Fernando P. Camara : Tomari-te: The Place of the old Tode, www.geocities.com/alaumirm/s_pagina8.htm
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm

Valid XHTML 1.0 Transitional článok prešiel pravopisnou kontrolou Protected by Copyscape Plagiarism Checker


Hodnotenie článku

Doterajšie hodnotenie:

0.3
Výborný
Poteší
Priemer
Nevydarený
Veľmi nevydarený


Článok komentovali nasledujúci ľudia:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/php/komentare.php on line 52

Komentujte článok:

Komentár napísal (meno):

Titulok komentára:

Text komentára:

Bezpečnostny kód
Bezpečnostný kód:


Info
Počet registrovaných: 2333

Najnovší: EnriqueRoace

Práve online: 
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1984

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/k/a/u31078/public_html/index.php on line 1988
sql error
anonymných:
Spirit of the Kata - Rare teaching manuals
KarateWeb.sk na sociálnej sieti Facebook
Napíšte nám  -  Pridaj k obľúbeným(IE)  -  Nastav ako homepage(IE)  -  Dajte vedieť priateľom  -  Štatistiky
Copyright 2004 http://www.karateweb.sk/ , Všetky práva vyhradené
Webdesign copyright 2006 Michal Hainc