www.karateweb.sk - Informačný portál zameraný na históriu a pôvod karate kata v slovenskom jazyku. Karate berieme osobne.
Annam, Annan, Anan, Anandai.
Presný preklad názvu kata Annan nie je v súčasnosti známy. Môže sa jednať buď o územie dnešného Vietnamu alebo o meno historickej osoby.
Autorom tejto kata je pravdepodobne majster Shinkichi Kuniyoshi (1860-1935), ktorý odovzdal túto kata niekomu z rodu Nakaima. Majster Shinkichi Kuniyoshi študoval Tode ako na Okinave tak aj v Číne. Popri zbraniach údajne vyučoval kata Niseishi, Sesan, Anan, and Seipa (čo mala byť kata podobná na Seipai). Kenko Nakaima (1911-1989) predal túto a ďalšie kata z Ryuei ryu na Japonca menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr založil Hayashi Ha Shito ryu.
Nakoľko bol štýl Ryuei ryu veľmi dlho vyučovaný len v rodinnom kruhu, nevyučuje sa v súčasnosti kata Annan v mnohých verziách. Prvou verziou je verzia majstra Hayashiho (1924-2004) zastupujúceho už spomínaný štýl Hayashi Ha Shito ryu. Druhú oveľa známejšiu verziu reprezentuje majster Tsuguo Sakumoto (nar. 1947), ktorý s upravenou verziou v 90. rokoch ohromil priaznivcov súťažného karate. Neskôr sa objavila v Ryuei ryu kruhoch aj kata Anan Ni, čo je vlastne pozmenená kata Annan.
Jedinú zmienku o Annan pre nás zachoval Gichin Funakoshi vo svojej knihe Ryukyu Kempo
Karate-jutsu z roku 1922 :
"... neidentifikovateľný muž z Fuzhou bol vyplavený na Okinavu z miesta nazývané Annan a
vyučoval ľudí menom Gusukuma, Kaneshiro, Matsumora, Yamasato a Nakasato, všetkých z
Tomari."
Toto tvrdenie podporuje fakt, že až do roku 1949 bolo územie dnešného Vietnamu nazývané
Annam, pričom názov Vietnam sa po prvý raz objavil až v roku 1920. V preklade zo
sino-vietnamčiny názov Annam znamená
"Spacifikovaný juh" či "Pokojný juh". Názov bol odvodený z čínskeho An Nan. Annam
predstavoval pozdĺžny pás územia (ca 1300 km) v strede dnešného Vietnamu - centrálny
Vietnam.
Koncom 19. storočia vrcholili koloniálne záujmy Francúzska v juhovýchodnej Ázii zahŕňajúce južný a centrálny Vietnam (Annam) ako aj Kambodžu. Nakoľko bol Annam vazalom Číny, požiadal Čínu o vojenskú pomoc, ktorá by zastavila Francúzov. V roku 1873 sa 171 Francúzov prebojovalo až do severného Vietnamu, pričom sa snažili obsadiť aj deltu Červenej rieky. Toto im ale prekazili čínsky piráti (názov dostali podľa ich čiernych zástav). Ale už o pár rokov, v roku 1882, dobil kapitán Henri Laurent Riviere spolu s 480 ľuďmi Hanoi, pobrežie Nam Dinh a baňu Hon Gay. Pokúsil sa dobiť i deltu Červenej rieky, ale tu ho zastavili opäť piráti. Riviere bol zabitý a Paríž najala 3000 žoldnierov v Indočíne, aby spolu s námorníctvom dobila územie Vietnamu. To sa im časom aj podarilo. V roku 1883 si francúzske vojenské jednotky podrobili kráľovstvo Annam, ktoré sa stalo protektorátom Francúzska. Francúzsky kolonializmus bol u hraníc s Čínou. Čínska dynastia Čchin síce vyhlásila Francúzsku vojnu a išla susedom na pomoc, pričom pomáhali opäť aj piráti - námorníci, ktorých charakterizovala čierna vlajka. Francúzi, ale útok odrazili a v roku 1884 preventívne zaútočili na prístav Fuzhow. V roku 1885 podľahli už aj čínske pevnosti na ostrove Taiwan. Medzičasom vyhnali piráti spolu s čínskym vojskom Francúzov z Annam, no viesť vojnu proti Francúzsku sa zdalo Číne priveľmi nákladné. Preto v roku 1885 uzatvorila Čína s Francúzskom mier, pričom Francúzi sa stiahli z Taiwanu a Čína z územia Annam. Táto vojna trvala 3 roky (1883–1885) a dostala názov čínsko-francúzska konflikt.
vojaci dynastie Čchin
V Tomari kruhoch koluje legenda, že Annan bol stroskotanec (pirát), ktorý hľadal útočisko na cintoríne v Tomari horách, kde sa ukryl do jaskyne. Tu sa mal podľa tradície stretnúť a bojovať s majstrom menom Sokon Matsumura (1792-1896), ktorého mal naučiť kata Chinto. Toto sa malo stať niekedy koncom 19. storočia. Je možné, že tento čínsky pirát bojoval proti Francúzom, pričom uprchol či stroskotal na Okinave, kde hľadal úkryt ?
S odhliadnutím od legendy a starých textov sme nútení konštatovať, že kata Annan sa pôvodne vyučovala len v Ryuei ryu. Nech už vytvoril túto kata Norisato Nakaima (1819-1879), Shinkichi Kuniyoshi (1860-1935) alebo niektorý z ich okinavských či čínskych učiteľov z Fuzhow je zrejmé, že kata nesie nielen čínsky názov, ale aj techniky štýlu tigra typické pre južné oblasti Číny. Osobne sa domnievam, že kata Annan v sebe spája priamočiare tvrdé techniky tigra s vyhýbavými a mäkkými technikami žeriava.
technika z južného štýlu tigra - zostava Fu Hok Seung Ying Kuen
Podľa historika Patricka McCartyho (nar. 1954) sa ale kata Annan nepriraďuje
ani do štýlu Žeriava ani do štýlu Tigra, ale do štýlu Lohan Quan (Mníchova päsť).
McCarthy uvádza, že "... po roku 1949
prišlo bohužiaľ v Číne k reforme, ktorá postihla i Quan Fa. Staré Quan Fa sa
zmodernizovalo na Wu Shu a vývoj bojových umení uvrhol pôvodnú verziu tejto kata v Číne
do zabudnutia."
Mirka Vašeková - Hankokai Senica
V Ryuei ryu predstavuje kata Annan najpokročilejšiu kata v systéme, v ktorej sa spájajú obranné a útočné techniky do jedného pohybu. Kata Annan sa vyznačuje predovšetkým technikami otvorených rúk. Útočné techniky sú zastúpené predovšetkým technikou teisho cuki (päta dlane), pričom spektrum obranných technik je oveľa širšie. Techniky ako kake uke, kakuto uke, tekubi kake uke či haišu uke sa nezriedka vykonávajú súčasne s vyhýbavým manévrom tela. Techniky zatvorenej ruky sa nachádzajú až v samotnom závere kata a predstavujú ich gyaku tate cuki a mae tate cuki. Z techník kopov sú v kata zastúpené mae geri, zriedkavejšie kansetsu geri a v niektorých verziách aj yoko geri. Je to nepochybne jedna z najťažších Karate kata vôbec, ktorá je veľmi obľúbená medzi pretekármi pre svoju rýchlosť a výbušnosť. Nezabudnuteľné prevedenie tejto kata sprostredkováva Hanshi Tsuguo Sakumoto (nar. 1947), ktorý s touto kata zvíťazil na viacerých MS v Karate.
V súčasnosti sa kata Annan cvičí len v Ryuei ryu, odkiaľ bola prenesená do Shito ryu.
aplikácia z Jiu Jitsu nachádzajúca sa aj v Hayashi Ha Annan
FUNAKOSHI, GICHIN: Ryukyu Kempo Karate-jutsu, 1922 In McCARTHY, Patrick : Bubishi - the classic manual of combat. North Clarendon : Tuttle Publishing, 2008. 255s. ISBN 978-0-8048-3828-3.
HAAS, HERBERT: Anan. [cit.2011-12-25]. Dostupné na www.karatekata.de
HANCOCK, H.IRVING: Jiu Jitsu Combat Tricks. G. P. PUTNAM'S SONS, 1904. (foto č.21)
HIGA, TERUYUKI: Master Shigeru Nakamura and the History of Okinawa Kenpo Karate. Dostupné na http://okinawakenpokarate.com/history.asp
LAM, Sai WING : Fu Hok Seung Ying Kuen. 2003.
MERTZ, SCOT.: Classical Okinawa Weapons. (DVD cover info)
MCCARTHY, PATRICK : Email - osobná korešpondencia
WIKIPEDIA : Annam (French protectorate). Dostupné na http://en.wikipedia.org/wiki/Annam_(French_protectorate)
WILLIAMSON, MITCH : Sino-French War (1883–1885).[cit.2011-12-25]. Dostupné na http://warandgame.com/2011/03/28/